Roczne przygotowanie przedszkolne 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Roczne przygotowanie przedszkolne uregulowane zostało w ustawie Prawo oświatowe. W przepisach określono również obowiązki rodziców dotyczące obowiązku przygotowania przedszkolnego. Uregulowana jest również kwestia odroczenia obowiązku przygotowania przedszkolnego. Omawiany obowiązek może być odroczony dwukrotnie i nie później niż do ukończenia przez dziecko 9 roku życia – szczegóły zostaną omówione poniżej.
REKLAMA
Polecamy: Karta Nauczyciela Komentarz
Dzieci mogą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne nie tylko w przedszkolach, ale również w szkole podstawowej, oddziale przedszkolnym lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Czy 1 września 2019 roku zmienią się przepisy ustawy Prawo oświatowe w tym zakresie?
Obowiązki rodziców
Jak już zostało wspomniane w ustawie Prawo oświatowe uregulowane zostały obowiązki rodziców dziecka objętego obowiązkiem przedszkolnym. Po pierwsze rodzice muszą zgłosić dziecko do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole albo w innej formie wychowania przedszkolnego. Drugim obowiązkiem rodziców jest zapewnienie regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia. Oczywistą sprawą jest również zapewnienie dziecku odpowiednich warunków nauki, jeżeli dziecko realizuje omawiany w niniejszym artykule obowiązek poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej lub inną formą wychowania przedszkolnego.
Odroczenie rocznego obowiązku przygotowania przedszkolnego
Odroczyć omawiany w niniejszym artykule obowiązek można dziecku z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Odroczyć obowiązek można dwukrotnie i maksymalnie do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. Wniosek o odroczenie rocznego obowiązku przedszkolnego należy złożyć do 31 sierpnia danego roku. Wniosek, o którym mowa w zdaniu poprzednim składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Jak już zostało wspomniane obowiązek odroczyć można dwukrotnie. Opiekunowie prawni mogą więc złożyć ponownie wniosek w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat.
Zmiany w Prawie oświatowym 2019 r.
REKLAMA
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje kolejne zmiany w Prawie oświatowym. Zmiany mają obowiązywać od 1 września 2019 r. Projekt został skierowany do dalszych prac w Parlamencie, zaś 26 września 2018 r. przyjęty został przez Radę Ministrów. Roczne przygotowanie przedszkolne nie ulegnie zmianie w roku szkolnym 2019/2020. Projekt dotyczy przede wszystkim szkolnictwa zawodowego. Główny cel omawianej propozycji resortu edukacji to odbudowa znaczenia, prestiżu kształcenia zawodowego. Chodzi przede wszystkim o poprawę jakości oraz efektywności kształcenia w zawodach.
W omawianym projekcie przewidziano większą subwencję oświatową na uczniów ze szkół branżowych kształcących się w zawodach. Zwiększoną subwencję otrzymają samorządy. Minister Edukacji Narodowej w obwieszczeniu będzie zamieszczał prognozę zawodów najbardziej potrzebnych. W projekcie postawiono również na praktyczną naukę zawodu oraz kształcenie nauczycieli. Od roku szkolnego 2019/2020 możliwe mają być staże uczniowskie. Jeżeli chodzi o kształcenie nauczycieli to od kolejnego roku szkolnego dyrektor szkoły będzie organizował obowiązkowe szkolenia branżowe dla swoich nauczycieli.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.