Nowe rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko już od 11 października 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowe rozporządzenie nie wpływa na istotę systemu ocen oddziaływania na środowisko poszczególnych kategorii przedsięwzięć, lecz uszczegóławia wymagania, progi i kryteria przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Ma ono na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych powstałych na gruncie obecnie obowiązującego rozporządzenia a także zapewnienie pełnej zgodność z prawem wspólnotowym[1]. Wprowadzona regulacja w pewnych aspektach zaostrza wymagania w zakresie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach a w innych zwalnia potencjalnych inwestorów z obowiązku uzyskania tejże.
REKLAMA
Rada Ministrów przyjęła, że niżej wymienione przedsięwzięcia nie wpływają znacząco na środowisko i zwolniła je z obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej przed ubieganiem się o zezwolenie na realizację inwestycji. W grupie tej znalazły się m.in. instalacje do produkcji kotłów, pojemników z blach czy betonu, tartaki i stolarnie, stacje elektroenergetyczne, instalacje do naprawy sprzętu kolejowego czy zakłady przetwarzające alkohol etylowy.
W związku z nasilającym się w ostatnich latach zjawiskiem pożarów miejsc magazynowania i składowania odpadów oraz brakiem dostatecznego nadzoru organów ochrony środowiska i inspekcji sanitarnej, po przeciwnym biegunie znalazły się inwestycje w zakresie gospodarki odpadami. Rada Ministrów zdecydowała się bowiem zaostrzyć kryteria uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w tym zakresie. W ocenie projektodawców powyższe, ma ograniczyć sytuacje, w których dochodzi do zjawiska pożarów w miejscach magazynowania lub składowania odpadów[2].
Nowe rozporządzenie ponadto w wielu przypadkach zmienia progi i kryteria, decydujące czy dane przedsięwzięcie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, z lub bez oceny oddziaływania, czy z powyższego obowiązku jest całkowicie zwolnione. Przykładowo Rada Ministrów zaostrzyła progi w zakresie inwestycji dot. chowu lub hodowli zwierząt, w tym norek. Co ważne, zdecydowano się również wprowadzić regulację, która uniemożliwi inwestorom dokonywanie celowego podziału ferm, skutkującego omijaniem procedur środowiskowych.
REKLAMA
W odniesieniu natomiast do działalności polegającej na prowadzeniu browarów i gorzelni, nowe rozporządzenie, poprzez podwyższenie progów, od których inwestycje w tym zakresie kwalifikować należy jako przedsięwzięcia oddziałujące na środowisko, ułatwi rozpoczęcie działalności przez takie zakłady.
Końcowo wskazać należy, że prawodawca zdecydował się również dodać regulację mająca na celu uniknięcie drugiej i kolejnej podprogowej modyfikacji przedsięwzięcia, które osobno nie osiągają progów określonych w ustawie, lecz po zsumowaniu je osiągną. Regulacja ma zapobiegać wielokrotnej i niekontrolowanej rozbudowie przedsięwzięcia.
[1] por. uzasadnienie do projektu rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko;
[2] tamże
Marta Klimek
radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem prawa ochrony środowiska
Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu
www.ziemski.com.pl
Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl
REKLAMA
REKLAMA