REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary dla przedsiębiorców odbierających odpady komunalne

Ustawa śmieciowa, odbieranie odpadów komunalnych
Ustawa śmieciowa, odbieranie odpadów komunalnych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kary dla przedsiębiorców odbierających odpady komunalne wymienia na swoich stronach internetowych Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Ponadto inspektorat wskazuje, iż większość gmin nie osiągnęła wymaganych poziomów odzysku i recyklingu wybranych frakcji odpadów; a w niektórych gminach wcale nie prowadzono selektywnej zbiórki tych odpadów.

Zbliża się półmetek ogólnokrajowego cyklu kontrolnego przestrzegania przez gminy przepisów znowelizowanej ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jego celem jest sprawdzenie przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, w jaki sposób jednostki samorządu terytorialnego poradziły sobie z wdrażaniem znowelizowanego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie zakończył kontrolę 10 gmin, spośród 32 zaplanowanych do kontroli w ramach cyklu kontrolnego. W 9 kolejnych gminach kontrole trwają, a w pozostałych 13 zostaną przeprowadzone do 15 października br.

REKLAMA

Najważniejsze wnioski z dotychczasowych kontroli:

Gminy nie prowadziły kontroli przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości;

W większości gmin brak jest zorganizowanych punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, tzw. PSZOK;

Większość gmin nie osiągnęła wymaganych poziomów odzysku i recyklingu wybranych frakcji odpadów; w niektórych gminach wcale nie prowadzono selektywnej zbiórki tych odpadów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Środowisko

REKLAMA

W związku z tym Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przypomina o obowiązku kontrolowania przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, pod kątem przestrzegania i stosowania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przypomina również o karach, wynikających z art. 9x tej ustawy, które powinny być wymierzane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce wpisania przedsiębiorcy do rejestru działalności regulowanej. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorcy podlegają karom pieniężnym za:

Przekazanie kwartalnego sprawozdania po terminie – 100 zł za każdy dzień opóźnienia;
Przekazanie nierzetelnego sprawozdania – od 500 zł do 5000 zł;
Nieprzekazanie do właściwej regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (tzw. RIPOK) zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych, pozostałości z sortowania – od 500 zł do 2 000 zł za pierwszy ujawniony przypadek, za kolejne przypadki - wykreślenie z rejestru działalności regulowanej na okres 3 lat;
Odbieranie odpadów bez wpisu do rejestru działalności regulowanej – 5000 zł za pierwszy miesiąc takiej działalności, 10000 zł za każdy kolejny miesiąc;
Mieszanie selektywnie zebranych odpadów – od 10 000 zł do 50 000 zł;
Nieosiąganie wymaganych poziomów: a) recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami, b) ograniczenia składowania masy odpadów ulegających biodegradacji – wysokość kary naliczana jest jako iloczyn stawki opłaty za umieszczenie zmieszanych odpadów komunalnych na składowisku i wyrażonej w Mg brakującej masy odpadów komunalnych, wymaganej do osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami lub ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.

Ponadto Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przypomina, że do kontroli przestrzegania zasad czystości i porządku przez właścicieli nieruchomości i nakładania grzywien uprawnieni są upoważnieni pracownicy gminy lub funkcjonariusze straży gminnej albo miejskiej. Ich kontroli podlega także przestrzeganie przez mieszkańców obowiązków, określonych w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Źródło: Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia 04.09.2013 r. w sprawie sankcji jakie gminy mogą stosować wobec przedsiębiorców odbierających odpady komunalne

Zobacz również: Wymagania stawiane podmiotowi odbierającemu odpady komunalne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  REKLAMA

  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  REKLAMA