Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile państwo dopłaci nam do najmu?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Ile państwo dopłaci nam do najmu?/ fot. Fotolia
Ile państwo dopłaci nam do najmu?/ fot. Fotolia
Fotolia
Na początku sierpnia bieżącego roku Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą dopłaty do czynszów (ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania). Oznacza to, że już w I kw. 2019 r. najemcy będą mogli otrzymać rządową dopłatę obniżającą koszt utrzymania lokum. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że liczba beneficjentów nowego programu na razie nie będzie duża. Przyczyną są istotne ograniczenia, które wprowadza ustawa z 20 lipca 2018 r.

Dofinansowanie otrzymają niezamożni lokatorzy nowych „czynszówek”

Tytułem wstępu warto przypomnieć, że system dopłat czynszowych ma stanowić uzupełnienie programu Mieszkanie Plus. Rząd stwierdził, że w ramach wspomnianego programu nie potrafi zapewnić wcześniej zadeklarowanych limitów wysokości czynszów. Właśnie dlatego zdecydowano się na inne rozwiązanie. Mowa o realizacji inwestycji z programu Mieszkanie Plus na tzw. zasadach komercyjnych. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl ten wariant zakłada ogólną wysokość czynszów dość zbliżoną do stawek rynkowych i dopłaty tylko dla mniej zamożnych lokatorów „mieszkań plus”. Przepisy ustawy z 20 lipca 2018 r. potwierdzają, że właśnie taki był zamysł ustawodawcy. Wspomniany akt prawny wskazuje, że dopłaty do czynszu będą przyznawane tylko niezamożnym osobom zasiedlającym zupełnie nowe mieszkania na wynajem, lokale powstałe na wskutek adaptacji budynku niemieszkalnego lub mieszkania będące efektem przebudowy/remontu budynku znajdującego się na terenie Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Warunkiem przyznania dopłat jest też umowa pomiędzy podmiotem realizującym daną inwestycję mieszkaniową oraz właściwą terytorialnie gminą. Środki na dopłaty do czynszu mają pochodzić ze specjalnego Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak wskazuje portal RynekPierwotny.pl ograniczenie grona beneficjentów opisywanego programu tylko do lokatorów nowych mieszkań czynszowych, poważnie zmniejszy kwotę potrzebną na dopłaty. W tym kontekście warto pamiętać, że określone ustawowo wymagania dotyczą również użytkowników mieszkań, którzy dzięki dopłatom będą mogli liczyć na niższy czynsz. Zgodnie z przepisami analizowanej ustawy, tacy beneficjenci dopłat nie powinni posiadać prawa własności/współwłasności domu lub mieszkania oraz spółdzielczego prawa do lokalu/udziału w takim prawie. Osoba uzyskująca dopłaty do czynszu, nie może być również najemcą mieszkania komunalnego lub lokalu finansowanego przez BGK na podstawie wniosku złożonego do 30 września 2009 r. Kolejny wymóg dotyczy wysokości dochodu beneficjentów otrzymujących dofinansowanie do czynszu. Wedle przepisów niedawno zaakceptowanych przez Prezydenta, średni miesięczny dochód jednoosobowego gospodarstwa domowego ubiegającego się o dopłaty, nie może przekraczać 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ostatnio ogłoszonego przez GUS. W przypadku większych gospodarstw domowych, analogiczny limit dochodu wzrasta o 30 punktów procentowych za każdego dodatkowego domownika (np. łączny dochód gospodarstwa dwuosobowego nie może przekroczyć 90% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ostatnio ogłoszonego przez GUS). 

Dofinansowanie wynajmu będzie wyższe niż pierwotnie zakładał rząd …

Wg portalu RynekPierwotny.pl ustawa niedawno zaakceptowana przez Prezydenta, dostarcza również pozytywnych wiadomości dla przyszłych beneficjentów nowego programu. W tym kontekście warto pamiętać, że pierwotne założenia rządu przewidywały dziewięcioletni okres wypłacania dopłat połączony z obniżką pomocy o 1/3 kolejno po upływie trzech lat oraz sześciu lat dotowania wynajmu. Zgodnie z takimi założeniami, najemca nowej „czynszówki” w ostatnim trzyletnim okresie dotowania najmu otrzymywałby dofinansowanie o 2/3 mniejsze od początkowego.

W toku prac legislacyjnych przyjęto inne rozwiązanie, które jest bardziej korzystne dla dotowanych najemców. Ustawa z 20 lipca 2018 r. zakłada, że beneficjenci nowego programu dopłat przez 15 lat będą mogli liczyć na obniżkę czynszu o stałej wysokości. W przypadku trzyosobowego gospodarstwa domowego, taka stała dotacja do czynszu wyniosłaby od 288 zł (Łódź/Opole) do 431 zł (Warszawa). Warto podkreślić, że informacje z poniższej tabeli dotyczą jedynie wybranych lokalizacji objętych programem (miast wojewódzkich) i zostały obliczone na podstawie wskaźników przeliczeniowych, które jeszcze zmienią się w 2019 r.

Według ustawy z 20 lipca 2018 r. na opisywane dopłaty do najmu może zostać wydane nawet 16,00 mld zł (w latach 2019 - 2028). Do takiego limitu wydatków państwa trzeba się jednak odnosić z dużą rezerwą. Aktualne tempo realizacji programu Mieszkanie Plus nie wskazuje, że wydatki na dofinansowanie najmu szybko zbliżą się do rocznych limitów (np. 400 mln zł w 2019 r. oraz 800 mln zł w 2020 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Suplementacja chromem i lekkostrawna dieta korzystne dla wątroby

  Wątroba to organ bardzo narażony na skutki wysokotłuszczowej diety. Badania naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wykazały, że najlepszym sposobem na poprawę jej funkcjonowania jest przejście na dietę lekkostrawną wraz z suplementowaniem chromu.

  Kiedy pracownik zdalny otrzyma do pracy jednocześnie laptop i monitor stacjonarny?

  Pracownicy pracujący przy użyciu laptopa powinni korzystać z monitora stacjonarnego. Pracodawca może alternatywnie wyposażyć stanowisko pracy w podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu laptopa tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. 

  10 godzin pracy od poniedziałku do czwartku. Piątek wolny. Pracodawcy wprowadzają skompresowany tydzień pracy [4 dni pracy]

  Deloitte testuje wdrożenie skompresowanego tygodnia pracy.

  W 2023 r. od rządu 616 mln zł więcej dla rolników

  Od 3 czerwca wyższa stawka zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego.

  305 mln zł od rządu dla strażaków

  Minister Moskwa: w tym roku 305 mln zł na wozy ratowniczo-gaśnicze dla OSP.

  W Polsce sprzedano 200 000 pomp ciepła. Wiesz ile wyprodukowano w naszym kraju? [Wywiad]

  W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ok. 200 tys. pomp ciepła, z czego jedynie 5 proc. wyprodukowano w Polsce. Importerzy zamawiają produkty pod własnym "brandem" i oferują jako polskie – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń (IGU) OZE Aleksandra Jurkowska.

  Nowość: Krople do oczu spowalniają postęp krótkowzroczności u dzieci [Badania]

  Krople do oczu z niską dawką atropiny mogą spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci, ponieważ hamują nadmierne powiększanie się oka – informuje pismo „JAMA Ophthalmology”.

  Sposób na rekreację ruchową: taniec

  Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

  Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

  Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.

  Kiedy święto Bożego Ciała w 2023 r? Historia. Koszt długiego weekendu 2023 r.

  W 2023 r. Boże Ciało przypada 8 czerwca 2023 r. Polacy wzięli urlopy w piątek 9 czerwca. I pojadą na długi weekend. Sporo zapłacą za wypoczynek. Wiadomo inflacja. 

  Do końca czerwca strażacy mogą otrzymać 10 000 zł na każdą jednostkę OSP

  Jednostki OSP mogą do 10 000 zł w programie dofinansowania Fundacji Grupy PERN. 

  Rak piersi: Moim zdaniem diagnostyka genetyczna leży [wywiad]

  Dziś pacjentki mogą mieć szybki dostęp do terapii bez konieczności hospitalizacji, bez spotykania się z grupą pacjentów, bez wysłuchiwania trudnych historii korytarzowych w oczekiwaniu w kolejce. Idziemy na szybki zastrzyk i spędzamy bardzo mało czasu w miejscu leczenia - mówi Magdalena Kardynał (Fundacja OmeaLife)

  Aerozol na migrenę. Kiedy pacjenci będą mogli skorzystać? [Badania]

  Ketamina przyjmowana w postaci aerozolu do nosa może okazać się bezpieczną i skuteczną metodą terapii opornej na leczenie przewlekłej migreny - informuje najnowszy numer czasopisma „Regional Ansthetic & Pain Medicine”.

  Nowe podręczniki HIT dla klasy II

  Wydawnictwo Biały Kruk i WSiP ubiegają się o dopuszczenie podręczników do HiT dla klasy II

  Rekrutacja na studia 2023 r. Nowe kierunki studiów. Ile miejsc dla studentów?

  Nowe kierunki studiów: na Uniwersytecie Rzeszowskim - zarządzanie państwem, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - archeometria, na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie - gastronomia i catering dietetyczny.

  Polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE

  Polski system zdrowia skrytykowany – jakie są zastrzeżenia? Według analizy prof. Johna Yfantopoulosa z greckiego Instytutu Badań Polityczno-Ekonomicznych i Społecznych IPOKE, polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE. Dlatego koszty ponoszone przez pacjentów są bardzo wysokie, a 2/3 z nich dotyczy leków. Czy da się poprawić rentowność systemu zdrowia? 

  1 czerwca 2023 r. dodatkowa sesja maturalna [Matura 2023]

  W czwartek o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. 

  Sesja letnia egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie [Formuła: 2012, 2017, 2019]

  W czwartek rozpoczyna się letnia sesja egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy składają się z dwóch części: pisemnej i z części praktycznej na stanowisku egzaminacyjnym.

  Od 1 czerwca 2023 r. bezpłatne szczepienia dzieci przeciwko HPV

  Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już szczepić się przeciw HPV.

  Pierwsza od 13 lat podwyżka wynagrodzeń konsultantów zdrowia. Rocznie nie więcej niż 17 000 zł - 23 000 zł

  W II kwartale 2023 r. podwyżka wynagrodzeń dla konsultantów w ochronie zdrowia. Pierwsza od 13 lat.

  Stopnie alarmowe na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2023 r.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało 31 maja 2023 r., że premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 31 sierpnia 2023 roku obowiązywanie stopni alarmowych: 3. stopnia CHARLIE-CRP, 2. stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Mamo, Twój pokarm to najlepszy i najzdrowszy sposób żywienia

  Karmienie piersią jest tematem kolejnej "Środy z Profilaktyką", przypadającej 31 maja w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 26 maja do 1 czerwca trwa Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią.

  Dzień Dziecka w Warszawie. Jakie atrakcje dla dzieci?

  Jakie atrakcje przygotowały stołeczne instytucje kultury w Warszawie na Dzień Dziecka?

  ZUS informuje: Jeżeli PUE-ZUS nie zadziałał i nie stworzyliśmy wniosku o zwrot składki, powinieneś sam go stworzyć

  Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, od 30 maja 2023 r. płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.

  DGP: Sejm zlikwidował specjalny zasiłek opiekuńczy [nowelizacja, zmiany]

  Po 11 latach od wprowadzenia z systemu świadczeń rodzinnych zniknie specjalny zasiłek opiekuńczy, choć osoby, które nabędą do niego prawo jeszcze do końca tego roku, będą mogły je zachować również po 1 stycznia 2024 r.