Kategorie

Pomoc od UE na remonty i modernizację

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pomoc od UE na remonty i modernizację
Pomoc od UE na remonty i modernizację
Pomoc od UE na remonty i modernizację - czy spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą na nią liczyć? Kryzys gospodarczy ogranicza możliwości wykonania potrzebnych remontów. Sprawdzamy, czy w tej sytuacji przysługuje wsparcie z Unii Europejskiej.

Można oczekiwać, że w czasie dekoniunktury gospodarczej aktywność remontowa spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych uległa zmniejszeniu. Taka sytuacja prawdopodobnie stała się widoczna już w II, III oraz IV kw. 2020 r. Zarządcy budynków są teraz bardziej ostrożni w kwestii remontów nie tylko ze względu na zagrożenie sanitarne. Warto również pamiętać, że wydatki związane z dezynfekcją części wspólnych pochłonęły dodatkowe środki. W wielu przypadkach pogorszył się również poziom terminowej płatności zaliczek dla wspólnot oraz spółdzielczych opłat eksploatacyjnych. Ten czynnik też ograniczy możliwość samodzielnego sfinansowania większych remontów w najbliższym czasie. W związku z powyższym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy Unia Europejska może pomóc spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym poprzez wsparcie finansowe dla niektórych prac remontowych oraz modernizacyjnych.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Pomoc z regionalnych programów operacyjnych

Eksperci RynekPierwotny.pl już wcześniej pisali o możliwościach dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, jakie zapewnia między innymi Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Jeżeli natomiast chodzi o bezpośrednie wsparcie z funduszy europejskich, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Okazuje się bowiem, że wiele zależy od lokalizacji konkretnej wspólnoty oraz spółdzielni mieszkaniowej. Na początku 2021 r. taka instytucja mogła uzyskać unijną pomoc dotyczącą między innymi następujących obszarów:

 • Rewitalizacja miejskiego obszaru funkcjonalnego Elbląga, RPO warmińsko-mazurskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 28.01.2021 r. do 25.02.2021 r.)
 • Rewitalizacja obszarów zdegradowanych - OSI, RPO śląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 03.02.2020 r. do 31.03.2021 r.)
 • Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym - ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej, RPO dolnośląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 15.03.2021 r. do 15.04.2021 r.)
 • Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych - OSI, RPO śląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 03.02.2020 r. do 30.04.2021 r.)
 • Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym -konkursy horyzontalne, RPO dolnośląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 15.02.2021 r. do 10.05.2021 r.)
 • Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych, RPO mazowieckiego/Pożyczka rewitalizacyjna Jessica2 dostępna od 26.04.2018 r. (wysokość pożyczki do 20 mln zł)
 • Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym - konkursy horyzontalne, RPO dolnośląskiego/Pożyczka na efektywność energetyczną w sektorze mieszkaniowym dostępna od 19.10.2018 r. (wysokość pożyczki od 10 tys. zł do 5 mln zł)
 • Głęboka modernizacja energetyczna budynków wielorodzinnych mieszkaniowych - instrument finansowy, RPO małopolskiego/Pożyczka na efektywność energetyczną dostępna od 18.01.2018 r. (wysokość pożyczki od 100 tys. zł do 3,2 mln zł)
 • Fundusz rewitalizacji i odnowy Małopolski, RPO małopolskiego/Pożyczka na rewitalizację dostępna od 18.01.2018 r. (wysokość pożyczki od 300 tys. zł do 15 mln zł)

Warto podkreślić, że w ramach powyższej listy eksperci RynekPierwotny.pl wybrali wyłącznie oferty bezpośrednio pomagające spółdzielniom i wspólnotom w modernizacji ich zasobów mieszkaniowych.

Nowe oferty wsparcia z UE

Zaprezentowana powyżej lista dotacji i pożyczek preferencyjnych ze środków europejskich może wydawać się dość skromna w stosunku do ofert z poprzednich lat. Warto zatem podkreślić, że już niebawem propozycje unijnego wsparcia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mogą stać się bardziej zróżnicowane. Będzie się to wiązało z realizacją budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027 oraz nadzwyczajnymi działaniami antykryzysowymi. W tym drugim kontekście mowa o specjalnym funduszu odbudowy (NextGenerationEU), z którego Polska otrzyma 23,1 miliarda euro dotacji oraz 34,2 miliarda euro w ramach kredytów. Łączne wsparcie z budżetu UE i funduszu odbudowy wyniesie 160 mld euro w latach 2021 - 2027.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Whistleblowing – co z ustawą?

  Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

  Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

  Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

  Co się musi znaleźć w aktach budynku?

  Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".