Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc od UE na remonty i modernizację

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pomoc od UE na remonty i modernizację
Pomoc od UE na remonty i modernizację
Pomoc od UE na remonty i modernizację - czy spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą na nią liczyć? Kryzys gospodarczy ogranicza możliwości wykonania potrzebnych remontów. Sprawdzamy, czy w tej sytuacji przysługuje wsparcie z Unii Europejskiej.

Można oczekiwać, że w czasie dekoniunktury gospodarczej aktywność remontowa spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych uległa zmniejszeniu. Taka sytuacja prawdopodobnie stała się widoczna już w II, III oraz IV kw. 2020 r. Zarządcy budynków są teraz bardziej ostrożni w kwestii remontów nie tylko ze względu na zagrożenie sanitarne. Warto również pamiętać, że wydatki związane z dezynfekcją części wspólnych pochłonęły dodatkowe środki. W wielu przypadkach pogorszył się również poziom terminowej płatności zaliczek dla wspólnot oraz spółdzielczych opłat eksploatacyjnych. Ten czynnik też ograniczy możliwość samodzielnego sfinansowania większych remontów w najbliższym czasie. W związku z powyższym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy Unia Europejska może pomóc spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym poprzez wsparcie finansowe dla niektórych prac remontowych oraz modernizacyjnych.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Pomoc z regionalnych programów operacyjnych

Eksperci RynekPierwotny.pl już wcześniej pisali o możliwościach dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, jakie zapewnia między innymi Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Jeżeli natomiast chodzi o bezpośrednie wsparcie z funduszy europejskich, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Okazuje się bowiem, że wiele zależy od lokalizacji konkretnej wspólnoty oraz spółdzielni mieszkaniowej. Na początku 2021 r. taka instytucja mogła uzyskać unijną pomoc dotyczącą między innymi następujących obszarów:

 • Rewitalizacja miejskiego obszaru funkcjonalnego Elbląga, RPO warmińsko-mazurskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 28.01.2021 r. do 25.02.2021 r.)
 • Rewitalizacja obszarów zdegradowanych - OSI, RPO śląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 03.02.2020 r. do 31.03.2021 r.)
 • Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym - ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej, RPO dolnośląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 15.03.2021 r. do 15.04.2021 r.)
 • Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych - OSI, RPO śląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 03.02.2020 r. do 30.04.2021 r.)
 • Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym -konkursy horyzontalne, RPO dolnośląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 15.02.2021 r. do 10.05.2021 r.)
 • Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych, RPO mazowieckiego/Pożyczka rewitalizacyjna Jessica2 dostępna od 26.04.2018 r. (wysokość pożyczki do 20 mln zł)
 • Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym - konkursy horyzontalne, RPO dolnośląskiego/Pożyczka na efektywność energetyczną w sektorze mieszkaniowym dostępna od 19.10.2018 r. (wysokość pożyczki od 10 tys. zł do 5 mln zł)
 • Głęboka modernizacja energetyczna budynków wielorodzinnych mieszkaniowych - instrument finansowy, RPO małopolskiego/Pożyczka na efektywność energetyczną dostępna od 18.01.2018 r. (wysokość pożyczki od 100 tys. zł do 3,2 mln zł)
 • Fundusz rewitalizacji i odnowy Małopolski, RPO małopolskiego/Pożyczka na rewitalizację dostępna od 18.01.2018 r. (wysokość pożyczki od 300 tys. zł do 15 mln zł)

Warto podkreślić, że w ramach powyższej listy eksperci RynekPierwotny.pl wybrali wyłącznie oferty bezpośrednio pomagające spółdzielniom i wspólnotom w modernizacji ich zasobów mieszkaniowych.

Nowe oferty wsparcia z UE

Zaprezentowana powyżej lista dotacji i pożyczek preferencyjnych ze środków europejskich może wydawać się dość skromna w stosunku do ofert z poprzednich lat. Warto zatem podkreślić, że już niebawem propozycje unijnego wsparcia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mogą stać się bardziej zróżnicowane. Będzie się to wiązało z realizacją budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027 oraz nadzwyczajnymi działaniami antykryzysowymi. W tym drugim kontekście mowa o specjalnym funduszu odbudowy (NextGenerationEU), z którego Polska otrzyma 23,1 miliarda euro dotacji oraz 34,2 miliarda euro w ramach kredytów. Łączne wsparcie z budżetu UE i funduszu odbudowy wyniesie 160 mld euro w latach 2021 - 2027.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niewyjaśnione problemy trawienne. Zespół alfa-gal. Czy to skutek ukąszenia kleszcza?

  The American Gastroenterological Association (AGA) opublikowało nowe wytyczne kliniczne, aby pomóc lekarzom i pacjentom w określeniu, czy niewyjaśnione objawy ze strony przewodu pokarmowego są spowodowane zespołem alfa-gal, alergią pokarmową na mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powodowaną przez ukąszenie kleszcza amerykańskiego. W Polsce pierwszy przypadek zespołu alfa-gal odnotowano w roku 2021 w Krakowie.

  MF: nie będzie waloryzacji 500+ do 1000+

  Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodała.

  "Trenuj z wojskiem" - weekendowe szkolenia w kwietniu 2023 r.

  Kolejna edycja programu "Trenuj z wojskiem" będzie przybliżać różne specjalizacje w Wojsku Polskim, by zachęcić młodych ludzi do służby – zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

  DGP: Szurm emerytów na ZUS. Eksperci chcą to zatrzymać zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

  Polacy ignorują zachęty do dłuższej pracy przed emeryturą. 

  Plan Strategiczny WPR. Jest harmonogram naboru wniosków

  Harmonogram naboru wniosków o wsparcie dla rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 opublikowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą występować o dopłaty bezpośrednie od połowy marca.

  W środę kolejna akcja NURD. Będzie więcej policji na drogach

  Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego (NURD) – to nazwa ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych, jakie drogówka przeprowadzi w środę 22 marca. Funkcjonariusze będą kontrolować, czy kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściach.

  Kto, gdzie, kiedy składa wniosek o dopłaty w rolnictwie w 2023 r. [Harmonogram dla rolników pszczelarzy, producentów owoców]

  ARiMR opublikowała harmonogram naboru wniosków w ramach Planu Strategicznego WPR

  1,2 mln laptopów dla uczniów za 3 mld zł - szczegóły programu

  1,2 mln laptopów, za łączną kwotę blisko 3 mld zł; komputery trafią zarówno szkół publicznych jak i niepublicznych, dostarczone będą wraz z oprogramowaniem; powstanie specjalny portal zgłoszeniowy, który pozwoli zgłaszać potencjalne problemy ze sprzętem - to niektóre z wyjaśnień kancelarii premiera w odpowiedzi na pytania posłów w sprawie zakupu laptopów dla czwartoklasistów i nauczycieli.

  Las – naturalne lekarstwo. I to bez recepty!

  Las – naturalne lekarstwo. Przywitaliśmy już wiosnę, a w nocy z 25 na 26 marca zmieniamy czas na letni i dłużej będziemy cieszyć się światłem w ciągu dnia. To dobry moment, aby przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Dlaczego las ma na nas taki dobry wpływ?

  Wdówik: Świadczenie wspierające 3176 zł będzie można łączyć z rentą socjalną albo zasiłkiem pielęgnacyjnym

  Dla osób z najcięższą niepełnosprawność będziemy kierować dodatkowe świadczenie równe 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176 zł. To działanie w ramach skali opartej o narzędzia międzynarodowej klasyfikacji funkcjonowania ICF - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

  MRiPS: Badania psychiatryczne pacjenta DPS. Czy można trafić do DPS bez swojej zgody?

  Niedopuszczalne jest przyjmowanie i przebywanie w placówkach zapewniających całodobową opiekę osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i osób w podeszłym wieku, bez wyrażenia przez te osoby świadomej zgody – wyjaśnił resort rodziny i polityki społecznej.

  Wiceminister Szwed: 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy

  W tym roku przekażemy łącznie ponad 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy - czyli ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - poinformował we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

  Rolniku! W tym roku nie tylko dopłaty. Możesz złożyć osobny wniosek o pieniądze na ekoschematy

  Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca 2023 r. jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

  Pierwszy stały garnizon US Army w Polsce od 21 marca 2023 r. "Camp Kościuszko"

  We wtorek 21 marca 2023 r. w poznańskim "Camp Kościuszko" odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. 

  Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Czy trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

  Od 1 stycznia 2024 r. osoba niepełnosprawna może otrzymać świadczenie wspierające w kwocie dwa razy większej niż renta socjalna.  Na dziś jest to 3176,88 zł brutto. Czy skorzystanie z niego wymaga rezygnacji z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

  Jak rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. w ZUS RCA [nowy wzór od 1 maja 2023 r.]

  W 2023 r. po raz pierwszy masz obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Rozliczenie roczne przekazujesz w dokumencie za kwiecień 2023 roku

  Jak często Polacy myją zęby? Sytuacja nie wygląda najlepiej

  Jak często Polacy myją zęby?  Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. Tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Brakuje polityki profilaktycznej. 

  Co to jest wyspa ciepła w miastach? [wywiad]

  W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które - w połączeniu z falami upałów - dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast - mówi Jolanta Orlińska z POLSA.

  Nowy wzór ZUS DRA w PDF dla rozliczenia składki zdrowotnej od 1 maja 2023 r. [zasady ogólne, ryczałt, podatek liniowy]

  Do rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 r. wypełnia się blok XII nowego wzoru ZUS DRA. Formularz jest już opublikowany, ale obowiązuje od 1 maja 2023 r.

  ZUS ZSWA do 31 marca 2023 r. Poradnik ZUS [PDF do ściągnięcia]

  31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 rok.

  Nowelizacja Kodeksu wyborczego - Dz.U. poz. 497 [Centralny Rejestr Wyborców]

  Bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, powstanie Centralnego Rejestru Wyborców, zmiany w zasadach nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej.

  Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej od 17 marca 2023 r.

  Od piątku, 17 marca, działa e-skierowanie do sanatorium. Przyszły kuracjusz będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta, na jakim etapie przetwarzania jest jego e-skierowanie - informuje Centrum e-Zdrowia

  Darowizna na krwiodawstwo

  Honorowy dawca krwi może skorzystać z ulgi w zeznaniu rocznym za 2022 r. Limit darowizn wynosi 6% dochodu/przychodu.

  MRiPS: 3176,88 zł świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych. Potrzebne orzeczenie od wojewódzkiego zespołu orzeczniczego

  Od 1 stycznia 2024 r. rząd wprowadzi nowy system pomocy osobom niepełnosprawnym. Będą trzy poziomy wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Na najwyższym osoba niepełnosprawna otrzyma dwukrotność obecnej renty socjalnej, czyli 3176,88 zł brutto.

  Tabletka, kapsułka, czopek, globulka, syrop, zawiesina. Dlaczego lekarstwa mają różną postać?

  Z jakiego powodu lekarstwo jest produkowane w formie tabletki, kapsułki, czopka, syropu? Wyjaśniają to farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w opublikowanym na YouToube filmie "Tabletka tabletce nierówna - czyli o nowoczesnych postaciach leku".