REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc od UE na remonty i modernizację

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pomoc od UE na remonty i modernizację
Pomoc od UE na remonty i modernizację

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc od UE na remonty i modernizację - czy spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą na nią liczyć? Kryzys gospodarczy ogranicza możliwości wykonania potrzebnych remontów. Sprawdzamy, czy w tej sytuacji przysługuje wsparcie z Unii Europejskiej.

Można oczekiwać, że w czasie dekoniunktury gospodarczej aktywność remontowa spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych uległa zmniejszeniu. Taka sytuacja prawdopodobnie stała się widoczna już w II, III oraz IV kw. 2020 r. Zarządcy budynków są teraz bardziej ostrożni w kwestii remontów nie tylko ze względu na zagrożenie sanitarne. Warto również pamiętać, że wydatki związane z dezynfekcją części wspólnych pochłonęły dodatkowe środki. W wielu przypadkach pogorszył się również poziom terminowej płatności zaliczek dla wspólnot oraz spółdzielczych opłat eksploatacyjnych. Ten czynnik też ograniczy możliwość samodzielnego sfinansowania większych remontów w najbliższym czasie. W związku z powyższym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy Unia Europejska może pomóc spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym poprzez wsparcie finansowe dla niektórych prac remontowych oraz modernizacyjnych.

REKLAMA

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Pomoc z regionalnych programów operacyjnych

Eksperci RynekPierwotny.pl już wcześniej pisali o możliwościach dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, jakie zapewnia między innymi Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Jeżeli natomiast chodzi o bezpośrednie wsparcie z funduszy europejskich, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Okazuje się bowiem, że wiele zależy od lokalizacji konkretnej wspólnoty oraz spółdzielni mieszkaniowej. Na początku 2021 r. taka instytucja mogła uzyskać unijną pomoc dotyczącą między innymi następujących obszarów:

  • Rewitalizacja miejskiego obszaru funkcjonalnego Elbląga, RPO warmińsko-mazurskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 28.01.2021 r. do 25.02.2021 r.)
  • Rewitalizacja obszarów zdegradowanych - OSI, RPO śląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 03.02.2020 r. do 31.03.2021 r.)
  • Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym - ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej, RPO dolnośląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 15.03.2021 r. do 15.04.2021 r.)
  • Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych - OSI, RPO śląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 03.02.2020 r. do 30.04.2021 r.)
  • Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym -konkursy horyzontalne, RPO dolnośląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 15.02.2021 r. do 10.05.2021 r.)
  • Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych, RPO mazowieckiego/Pożyczka rewitalizacyjna Jessica2 dostępna od 26.04.2018 r. (wysokość pożyczki do 20 mln zł)
  • Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym - konkursy horyzontalne, RPO dolnośląskiego/Pożyczka na efektywność energetyczną w sektorze mieszkaniowym dostępna od 19.10.2018 r. (wysokość pożyczki od 10 tys. zł do 5 mln zł)
  • Głęboka modernizacja energetyczna budynków wielorodzinnych mieszkaniowych - instrument finansowy, RPO małopolskiego/Pożyczka na efektywność energetyczną dostępna od 18.01.2018 r. (wysokość pożyczki od 100 tys. zł do 3,2 mln zł)
  • Fundusz rewitalizacji i odnowy Małopolski, RPO małopolskiego/Pożyczka na rewitalizację dostępna od 18.01.2018 r. (wysokość pożyczki od 300 tys. zł do 15 mln zł)

Warto podkreślić, że w ramach powyższej listy eksperci RynekPierwotny.pl wybrali wyłącznie oferty bezpośrednio pomagające spółdzielniom i wspólnotom w modernizacji ich zasobów mieszkaniowych.

Nowe oferty wsparcia z UE

Zaprezentowana powyżej lista dotacji i pożyczek preferencyjnych ze środków europejskich może wydawać się dość skromna w stosunku do ofert z poprzednich lat. Warto zatem podkreślić, że już niebawem propozycje unijnego wsparcia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mogą stać się bardziej zróżnicowane. Będzie się to wiązało z realizacją budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027 oraz nadzwyczajnymi działaniami antykryzysowymi. W tym drugim kontekście mowa o specjalnym funduszu odbudowy (NextGenerationEU), z którego Polska otrzyma 23,1 miliarda euro dotacji oraz 34,2 miliarda euro w ramach kredytów. Łączne wsparcie z budżetu UE i funduszu odbudowy wyniesie 160 mld euro w latach 2021 - 2027.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

REKLAMA

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA