Kategorie

Pomoc od UE na remonty i modernizację

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pomoc od UE na remonty i modernizację
Pomoc od UE na remonty i modernizację - czy spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą na nią liczyć? Kryzys gospodarczy ogranicza możliwości wykonania potrzebnych remontów. Sprawdzamy, czy w tej sytuacji przysługuje wsparcie z Unii Europejskiej.

Można oczekiwać, że w czasie dekoniunktury gospodarczej aktywność remontowa spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych uległa zmniejszeniu. Taka sytuacja prawdopodobnie stała się widoczna już w II, III oraz IV kw. 2020 r. Zarządcy budynków są teraz bardziej ostrożni w kwestii remontów nie tylko ze względu na zagrożenie sanitarne. Warto również pamiętać, że wydatki związane z dezynfekcją części wspólnych pochłonęły dodatkowe środki. W wielu przypadkach pogorszył się również poziom terminowej płatności zaliczek dla wspólnot oraz spółdzielczych opłat eksploatacyjnych. Ten czynnik też ograniczy możliwość samodzielnego sfinansowania większych remontów w najbliższym czasie. W związku z powyższym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy Unia Europejska może pomóc spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym poprzez wsparcie finansowe dla niektórych prac remontowych oraz modernizacyjnych.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Pomoc z regionalnych programów operacyjnych

Eksperci RynekPierwotny.pl już wcześniej pisali o możliwościach dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, jakie zapewnia między innymi Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Jeżeli natomiast chodzi o bezpośrednie wsparcie z funduszy europejskich, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Okazuje się bowiem, że wiele zależy od lokalizacji konkretnej wspólnoty oraz spółdzielni mieszkaniowej. Na początku 2021 r. taka instytucja mogła uzyskać unijną pomoc dotyczącą między innymi następujących obszarów:

 • Rewitalizacja miejskiego obszaru funkcjonalnego Elbląga, RPO warmińsko-mazurskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 28.01.2021 r. do 25.02.2021 r.)
 • Rewitalizacja obszarów zdegradowanych - OSI, RPO śląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 03.02.2020 r. do 31.03.2021 r.)
 • Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym - ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej, RPO dolnośląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 15.03.2021 r. do 15.04.2021 r.)
 • Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych - OSI, RPO śląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 03.02.2020 r. do 30.04.2021 r.)
 • Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym -konkursy horyzontalne, RPO dolnośląskiego - dofinansowanie UE w formie dotacji do 85% wartości projektu (czas składania wniosków od 15.02.2021 r. do 10.05.2021 r.)
 • Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych, RPO mazowieckiego/Pożyczka rewitalizacyjna Jessica2 dostępna od 26.04.2018 r. (wysokość pożyczki do 20 mln zł)
 • Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym - konkursy horyzontalne, RPO dolnośląskiego/Pożyczka na efektywność energetyczną w sektorze mieszkaniowym dostępna od 19.10.2018 r. (wysokość pożyczki od 10 tys. zł do 5 mln zł)
 • Głęboka modernizacja energetyczna budynków wielorodzinnych mieszkaniowych - instrument finansowy, RPO małopolskiego/Pożyczka na efektywność energetyczną dostępna od 18.01.2018 r. (wysokość pożyczki od 100 tys. zł do 3,2 mln zł)
 • Fundusz rewitalizacji i odnowy Małopolski, RPO małopolskiego/Pożyczka na rewitalizację dostępna od 18.01.2018 r. (wysokość pożyczki od 300 tys. zł do 15 mln zł)

Warto podkreślić, że w ramach powyższej listy eksperci RynekPierwotny.pl wybrali wyłącznie oferty bezpośrednio pomagające spółdzielniom i wspólnotom w modernizacji ich zasobów mieszkaniowych.

Nowe oferty wsparcia z UE

Zaprezentowana powyżej lista dotacji i pożyczek preferencyjnych ze środków europejskich może wydawać się dość skromna w stosunku do ofert z poprzednich lat. Warto zatem podkreślić, że już niebawem propozycje unijnego wsparcia dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mogą stać się bardziej zróżnicowane. Będzie się to wiązało z realizacją budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027 oraz nadzwyczajnymi działaniami antykryzysowymi. W tym drugim kontekście mowa o specjalnym funduszu odbudowy (NextGenerationEU), z którego Polska otrzyma 23,1 miliarda euro dotacji oraz 34,2 miliarda euro w ramach kredytów. Łączne wsparcie z budżetu UE i funduszu odbudowy wyniesie 160 mld euro w latach 2021 - 2027.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  8 maja 2021
  Zakres dat:

  Limit osób w autobusach, tramwajach i pociągach od 15 maja 2021 r.

  Limit osób w autobusach, tramwajach i pociągach zwiększy się od 15 maja 2021 r. Czy będzie trzeba nosić maseczki? Rząd luzuje obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, także te dotyczące przemieszczania się i transportu publicznego.

  Compliance. Jak wygląda wdrażanie systemów dla sygnalistów w gminach?

  W jaki sposób zgłaszane były w ostatnich lata nieprawidłowości w gminach? Kto obsługuje informacje o nieprawidłowościach w urzędach? Ile zgłoszeń o nieprawidłowościach zostało zweryfikowanych pozytywnie? Przedstawiamy raport z badań.

  Matura 2021 – angielski rozszerzony [ARKUSZ]

  Matura 2021 angielski rozszerzony – publikujemy arkusz CKE. Jakie tematy wypracowań mieli do wyboru maturzyści? Sprawdź.

  Aktywna tablica 2021 - zmiany w programie

  Aktywna tablica 2021 - zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o zmianie wzoru wniosku oraz terminu składania wniosku w programie Aktywna tablica.

  Matura z angielskiego 2021 [ARKUSZ CKE]

  Matura z angielskiego 2021 – arkusz CKE. Czy matura podstawowa z angielskiego był trudna? Pobierz arkusz i sprawdź.

  Przecieki na maturze 2021?

  Przecieki na maturze 2021. Pojawiają się liczne informacje, że na maturze z polskiego i z matematyki mogło dojść do przecieku. CKE złożyła zawiadomienie do prokuratury.

  Matura 2021: Czy były przecieki?

  Przecieki matura 2021. Nie milkną głosy, że na egzaminie maturalnym mogło dojść do przecieku. Co na to MEiN i CKE?

  Matura z matematyki 2021 – arkusz, odpowiedzi

  Matura z matematyki 2021 – prezentujemy arkusz CKE i odpowiedzi. Co na maturze 2021? Z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć maturzyści?

  Szczepienia uczniów przeciwko COVID-19 w wakacje?

  Szczepienia uczniów przeciwko COVID-19 w wakacje? Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do możliwości szczepień na koronawirusa dzieci i młodzieży.

  Powrót do szkół 2021 - harmonogram, rozporządzenie

  Kiedy uczniowie wracają do szkół? W Dzienniku Ustaw ukazało się już rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki. Przedstawiamy harmonogram powrotu do nauki stacjonarnej.

  Matura z polskiego 2021 – arkusz CKE

  Matura 2021 z polskiego - arkusz CKE. Co na maturze 2021? Sprawdź jakie zadania, lektury i tematy rozprawek maturalnych pojawiły się na egzaminie. Pobierz arkusz.

  Matura z polskiego 2021 – tematy rozprawek

  Matura z polskiego 2021 – tematy rozprawek. Jakie lektury pojawiły się na maturze z polskiego 2021? Sprawdź tematy wypracowań.

  Matura 2021 – arkusze CKE, kiedy wyniki

  Matura 2021 – arkusze CKE. Kiedy poznamy zadania z tegorocznych matur oraz wyniki egzaminów?

  Matura 2021 - harmonogram egzaminów

  Matura 2021 - przedstawiamy terminy egzaminów. Matury zaczynają się już 4 maja i potrwają do 20 maja 2021 roku. Sprawdź harmonogram dzień po dniu.

  Matura 2021 – jakie przedmioty najczęściej wybierają maturzyści?

  Matura 2021 - jakie przedmioty na poziomie rozszerzonym najczęściej zdają tegoroczni maturzyści? Co trzeba zdać na maturze?

  Druga dawka szczepienia dla nauczycieli a matury

  Szczepienia nauczycieli - czy druga dawka szczepienia przeciwko COVID-19 zostanie przełożona ze względu na matury?

  Od 1 maja większa dostępność obiektów sportowych. Muzea i galerie otwarte od 4 maja

  Obiekty sportowe, muzea i galerie. Z początkiem maja wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące ograniczeń wynikających ze stanu pandemii. Zgodnie z opublikowanym 29 kwietnia rozporządzeniem Rady Ministrów, od soboty, 1 maja, na obiektach sportowych na świeżym powietrzu będzie mogło przebywać jednocześnie do 50 osób. Także od soboty na baseny oraz zamknięte obiekty sportowe mogą wrócić zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. 4 maja działalność w reżimie sanitarnym mogą wznowić muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą.

  Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli - czy będą powiązane z pensją minimalną?

  Zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli - jakie są propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki? Czy wynagrodzenia nauczycieli będą powiązane z pensją minimalną lub średnim wynagrodzeniem? Czy będą podwyżki dla nauczycieli?

  Szczepienie przeciw COVID-19 bez rejestracji w majówkę

  Szczepienie przeciw COVID-19 - zaszczep się w majówkę w Warszawie bez rejestracji. Kto będzie mógł się zaszczepić? Gdzie to zrobić?

  Nowe dowody osobiste - czy są bezpieczniejsze?

  Nowe dowody osobiste zaczną być wydawane od 2 sierpnia 2021 roku. Czy są bezpieczniejsze? Czy rządowa aplikacja mObywatel ochroni nas przed kradzieżą danych osobowych?

  Systemy dla sygnalistów w gminach - badania, problemy

  Jakimi kanałami pracownicy urzędu mogą zgłaszać nieprawidłowości według deklaracji gmin? Czy ankietowane gminy dopuszczają możliwość anonimowego zgłaszania nieprawidłowości?

  Czy studenci wrócą na uczelnię w październiku 2021?

  Czy studenci wrócą na uczelnie w październiku 2021? Ministerstwo Edukacji i Nauki ma przygotowane kilka scenariuszy na naukę w roku akademickim 2021/2022.

  Fundusz Odbudowy - unijne środki dla Polski

  Fundusz Odbudowy - unijne środki dla Polski. Jakie środki dla Polski zakłada unijny budżet na lata 2021-2027? Czym jest Krajowy Plan Odbudowy?

  Szczepienie przeciwko COVID-19 osób w wieku 18-39 lat

  Rejestracja na szczepienie COVID. Od 30 kwietnia e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 będą otrzymywać osoby w wieku 39-18 lat.

  Powrót do nauki stacjonarnej w szkołach – maj 2021

  Powrót do szkół nastąpi już po majówce. Najpierw do nauki stacjonarnej wrócą klasy 1-3 szkoły podstawowej, następnie starsi uczniowie. Sprawdź harmonogram powrotu do szkół w maju 2021 roku.