REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie dla Młodych w 2014 roku a budowa domu

Katarzyna Kaszuba
Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Mieszkanie dla Młodych 2014
Mieszkanie dla Młodych 2014
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie dla Młodych, czyli program, który w założeniu ma wystartować w 2014 roku, będzie wspierał także budowę domów jednorodzinnych. Tak zapowiadają politycy. Poniekąd można odnieść wrażenie, że ma to być pewnego rodzaju alternatywa dla ulgi budowlanej.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczyciela  - "trzynastka"

Nauczyciel nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. W sytuacji gdy nauczyciel nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do trzynastki po warunkiem, że ten okres wynosi co najmniej 6 miesięcy. W takim jednak przypadku dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego.

REKLAMA

Zasadnym jest wskazanie, że przesłanka przepracowania całego roku kalendarzowego zostanie spełniona również w przypadku gdy pracodawca zawarł z nauczycielem dwie kolejne umowy o pracę na czas określony, nawet jeśli pomiędzy tymi umowami wystąpi przerwa w dniu ustawowo wolnym od pracy (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 września 1995 r. I PZP 23/95).

Zobacz również: Dwie nagrody jubileuszowe dla jednego nauczyciela

REKLAMA

Przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej w art. 2 ust. 3 przewidują wyjątki, zgodnie z którymi dla uzyskania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego przez nauczyciela nie jest wymagane przepracowanie co najmniej 6 miesięcy, natomiast w art. 3 tej ustawy przewidują przypadki, w który pomimo przepracowania co najmniej 6 miesięcy nauczyciel nie nabędzie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za dany rok kalendarzowy.

W pierwszym przypadku jedną z sytuacji dotyczącą nauczycieli, a uprawniającą do uzyskania prawa do trzynastki będzie nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyżej). W przedmiotowym zakresie występują wątpliwości dotyczące sytuacji faktycznej gdy stosunek pracy z nauczycielem został zawarty po dniu 01 września danego roku kalendarzowego np. 17 września. Według przeważającego stanowiska, w takim przypadku nauczyciel nie nabywa prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok kalendarzowy, w którym rozpoczął pracę w szkole.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Innymi przypadkami często spotykanymi w praktyce, a uprawniającym do dodatkowego wynagrodzenia rocznego pomimo nie przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy jest rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne.

REKLAMA

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługiwać będzie również w przypadku korzystania przez nauczyciela u danego pracodawcy:
1. z urlopu wychowawczego;
2. z urlopu macierzyńskiego;
3. z dodatkowego urlopu macierzyńskiego;
4. z urlopu ojcowskiego;
5. z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego;
6. z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego;
7. z urlopu dla poratowania zdrowia;
8. przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego;
9. korzystania z urlopu rodzicielskiego.

W drugim przypadku art. 3 powyższej ustawy enumeratywnie określa przypadki, w których nauczyciel nie nabędzie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego pomimo przepracowania co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy. Przedmiotowe dotyczą:

1. nie usprawiedliwionej nieobecności w pracy trwającej dłużej niż dwa dni;
2. stawienia się do pracy lub przebywania w pracy w stanie nietrzeźwości;
3. wymierzenia pracownikowi kary dyscyplinarnej wydalenia z pracy lub ze służby;
4. rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Sposób ustalania dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Sposób ustalenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego został określony w art. 4 powyższej ustawy. Zgodnie z tym przepisem wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8, 5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

Polecamy: Forum

W związku z użytym w powyższym przepisie zwrotem „przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy” należy przy ustalaniu sumy wynagrodzenia nauczyciela wyłączyć składniki wynagrodzenia zgodnie z § 6 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. 1997, Nr 2 poz. 14 z późn. zm.).

W sytuacji natomiast wystąpienia przypadków wymienionych w art. 2 ust. 3 powyższej ustawy tj. przypadków, które uprawniają nauczyciela do dodatkowego wynagrodzenia rocznego pomimo nie przepracowania co najmniej 6 miesięcy wynagrodzenie ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne zgodnie z treścią art. 5 powyższej ustawy pracodawca wypłaca nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy kalendarzowych następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. W przypadku natomiast gdy z nauczycielem rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy wpłata tego świadczenia winna nastąpić w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 21 września 2013 r.).
2. Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. 1997 r., Nr 160, poz. 1080, z późn. zm.) (stan prawny na dzień 21 września 2013 r.).
3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. 1997, Nr 2 poz. 14 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 21 września 2013 r.).

Polecamy serwis: Oświata

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na
www.inforrb.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. edukacji B. Nowacka zgadza się na nagrodę jubileuszową dla nauczycieli. Będzie 28 886,2 zł brutto i 350%? [Obliczenia]

W MEN plenarne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. I szereg propozycji realizacji niektórych propozycji nauczycieli. Jednym z nich jest nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. 

Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach [Gość Infor.pl]

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

REKLAMA

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

REKLAMA