Kategorie

Jaki podatek od nieruchomości obowiązuje właścicieli domu jednorodzinnego?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Jaki podatek od nieruchomości obowiązuje właścicieli domu jednorodzinnego?/ fot. Fotolia
Jaki podatek od nieruchomości obowiązuje właścicieli domu jednorodzinnego?/ fot. Fotolia
Fotolia
Podatek od nieruchomości, którą stanowi dom jednorodzinny, należy do jednej z najłatwiejszych danin od strony kalkulacji. Jednak i w tym przypadku istnieje szereg okoliczności, o których właściciele domów powinni pamiętać, albo zwrócić na nie szczególną uwagę.
Reklama

Opodatkowanie nieruchomości reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Oznacza to, że wpływy z nich zasilają kasę samorządów, a nie skarbu państwa, tak jak przy innych formach danin. Poza tym organem odpowiedzialnym za ściąganie tego podatku jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy dla położenia przedmiotowej nieruchomości. W związku z tym wszelkie formalności związane z opodatkowaniem nieruchomości albo zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku, w tym także domu jednorodzinnego, dopełniamy w urzędzie gminy lub miasta – tłumaczy Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl. Przykładowo, w momencie zakończenia budowy domu, ale także jego rozbudowy bądź przeznaczenia jego całości lub części na działalność gospodarczą, właściciel w ciągu 14-tu dni jest zobowiązany do poinformowania stosownych organów (wójt, burmistrz, prezydent miasta) o zaistniałym obowiązku podatkowym.

Jeżeli dom zmienił właściciela, to nabywca zobowiązany jest do uiszczania podatku od nieruchomości od początku następnego miesiąca po upływie tego, w którym nastąpiło nabycie, ponieważ daninę tę opłacamy za pełne miesiące. Z kolei w przypadku nowo wybudowanych domów obowiązek podatkowy powstaje dopiero od początku roku, następującego po tym, w którym dom został oddany do użytkowania.

Właściciel domu jednorodzinnego opłaca dwojaki podatek od nieruchomości: od gruntu - liczony za 1 mkw. powierzchni działki oraz od budynków – liczony za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Wysokość daniny jest niejednolita dla całego kraju, ponieważ ustalana jest przez radę gminy w formie uchwały. Jednak jej maksymalny wymiar ogranicza Minister Finansów w corocznym obwieszczeniu publikującym maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych.

I tak maksymalne stawki podatku od nieruchomości, do uiszczania których zobowiązani są właściciele domów jednorodzinnych, wynoszą:

 • dla budynków mieszkalnych – 0,75 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej
 • dla pozostałych budynków w zabudowie jednorodzinnej – 7,62 zł za 1 mkw. powierzchni
 • dla gruntów – 0,47 zł za 1 mkw. powierzchni
Reklama

Pod pojęciem pozostałych budynków w zabudowie jednorodzinnej należy rozumieć garaże oraz budynki gospodarcze. Jeżeli jednak garaż stanowi integralną część domu jednorodzinnego, to jego powierzchnia jest opodatkowana stawką odpowiednią dla budynków mieszkalnych. Dopiero, gdy garaż zostanie wybudowany jako osobny, wolnostojący budynek, stawka podatku będzie naliczana w wyższym wymiarze, odpowiadającym pozostałym budynkom w zabudowie jednorodzinnej.

Co ważne, jak tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl stawki od budynków i gruntów wykorzystywanych w działalności gospodarczej są wyższe. Jeżeli więc część domu przeznaczymy na działalność gospodarczą, a pozostałą część na cele mieszkalne, to obie te powierzchnie będą opodatkowane inną stawką: odpowiednio 22,66 zł i 0,75 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.

Tę ostatnią liczymy po wewnętrznej stronie ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach, pomijając powierzchnie klatek schodowych i szybów windowych. Jeżeli powierzchnia pomieszczeń przebiega pod skosami, jak ma to miejsce w przypadku poddaszy, do powierzchni użytkowej zaliczamy połowę powierzchni, w przypadku której wysokość pomieszczenia w świetle wynosi od 1,4 do 2,2 m. Z kolei do powierzchni użytkowej nie zaliczamy tych części pomieszczeń, których wysokość liczy sobie mniej niż 1,4 m.

Widać więc, że obliczenie podatku od nieruchomości w przypadku domu jednorodzinnego jest bardzo proste. Jeżeli dom dysponuje powierzchnią użytkową w wymiarze 200 mkw., a stoi na działce o powierzchni 1 tys. mkw., to podatek wyniesie 200 x 0,75 zł + 1000 x 0,47 zł = 620 zł.

Na początku każdego roku organ podatkowy przesyła decyzję o naliczonym podatku od nieruchomości, który w przypadku kwoty przekraczającej 100 zł osoby fizyczne opłacają w czterech równych ratach z terminami płatności do 15-go dnia marca, maja, września i listopada roku podatkowego.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Premia dla lekarza POZ za szczepienie

  Lekarz POZ otrzyma premię finansową za zwiększenie tempa szczepień i liczby zaszczepionych pacjentów w poradni.

  Nadzór nad dyrektorami - planowane zmiany

  Projektowane przepisy, mające zwiększyć kontrolę nad szkołami, zostały złagodzone. Co z dyrektorami?

  Powodzie - czy możemy przygotować się na nadchodzące zalania?

  W momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej praktyczne możliwości zabezpieczenia przed jej skutkami są bardzo ograniczone. Jakie mamy możliwości ograniczenia zagrożenia powodziowego?

  Zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym

  Zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym przewiduje przygotowany przez MRiPS projekt nowelizacji. Co się zmieni?

  Społeczne Agencje Najmu - korzyści podatkowe dla właścicieli

  Od 23 lipca 2021 r. obowiązują przepisy pozwalające tworzyć tzw. Społeczne Agencje Najmu (SAN). Ich zadaniem jest dzierżawa lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowanie ich osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Właściciele takich mieszkań i budynków będą korzystać ze zwolnień podatkowych w podatku dochodowym i VAT.

  Zasady odwołania od wyników egzaminu maturalnego 2021

  Odwołania od wyników egzaminu maturalnego. Niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty.

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli - zgodnie z projektem nowelizacji prawa oświatowego autorstwa MEiN ministerstwo co kwartał będzie przekazywało do ZUS szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli przebywających m.in. na zwolnieniach lekarskich, urlopach zdrowotnych oraz macierzyńskich.

  Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września 2021 r.

  Nauka stacjonarna w szkołach - minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkół od 1 września 2021 r.

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot?

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot zapowiedziany w Polskim Ładzie? Co obejmie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - możliwość zwiększenia liczby godzin

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z dodatkowych lekcji. MEiN przygotowało zmianę przepisów w tym zakresie.

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

  Compliance - cykl Deminga

  Compliance - każdy system powinien działać w cyklu Deminga i zawsze należy monitorować ryzyka. Niestety często brakuje na to zasobów lub woli najwyższego kierownictwa.

  Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

  Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co zawiera?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) już działa. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera ten ważny rejestr. Warto również wspomnieć o obowiązkach właścicieli budynków związanych z CEEB.

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania?

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania? Wciąż można zarejestrować się w Loterii Narodowego Programu Szczepień i wziąć udział w kolejnych losowaniach nagród.

  Wakacje 2021 w Europie - zasady podróżowania, paszport covidowy, testy

  Wakacje 2021 w Europie w czasach koronawirusa - jakie zasady obowiązują podróżnych? W większości krajów trzeba pokazać paszport covidowy lub wynik testu na COVID-19.

  Aspekty środowiskowe w nowym prawie zamówień publicznych

  Zrównoważone zamówienia to taki sposób organizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, który uwzględnia aspekty środowiskowe lub społeczne, co przekłada się na charakter udzielanego zamówienia, przy jednoczesnym zapewnieniu celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. W pojęciu tym mieszczą się więc zarówno tzw. „zielone”, jak również społeczne zamówienia publiczne.

  Cyfryzacja usług a cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym

  W ostatnich latach można obserwować postępującą cyfryzację usług, również w sektorze publicznym. O ile załatwianie spraw urzędowych online jest dla obywateli ogromną wygodą, o tyle zasadne w tym kontekście jest pytanie – jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych?

  Karta Lokalizacji Podróżnego - jak wypełnić?

  Kartę Lokalizacji Podróżnego musi wypełnić każdy przylatujący do Polski. Czym jest? Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera?

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej od soboty zastąpi karty papierowe. Kto musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego?

  Loteria szczepionkowa - ochrona danych uczestników

  Loteria szczepionkowa - jak chronione są dane osobowe uczestników Loterii Narodowego Programu Szczepień? Czy dane medyczne są bezpieczne?

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych. Są już pierwsi zwycięzcy w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Gdzie sprawdzić listę wygranych nagród? Kiedy kolejne losowania?

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną. Jak prawidłowo sporządzić protokół powypadkowy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy? Jest to niezwykle istotna kwestia pod kątem roku szkolnego i bezproblemowego powrotu dzieci do szkół.

  Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?

  Compliance - od czego należy zacząć wdrożenie systemu w organizacji? Coraz więcej podmiotów z sektora prywatnego oraz z sektora publicznego rozumie, że posiadanie systemów Compliance jest niezbędne, by podmiot mógł bezpiecznie funkcjonować lub się rozwijać.