REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki podatek od nieruchomości obowiązuje właścicieli domu jednorodzinnego?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Jaki podatek od nieruchomości obowiązuje właścicieli domu jednorodzinnego?/ fot. Fotolia
Jaki podatek od nieruchomości obowiązuje właścicieli domu jednorodzinnego?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatek od nieruchomości, którą stanowi dom jednorodzinny, należy do jednej z najłatwiejszych danin od strony kalkulacji. Jednak i w tym przypadku istnieje szereg okoliczności, o których właściciele domów powinni pamiętać, albo zwrócić na nie szczególną uwagę.

REKLAMA

Opodatkowanie nieruchomości reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Oznacza to, że wpływy z nich zasilają kasę samorządów, a nie skarbu państwa, tak jak przy innych formach danin. Poza tym organem odpowiedzialnym za ściąganie tego podatku jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy dla położenia przedmiotowej nieruchomości. W związku z tym wszelkie formalności związane z opodatkowaniem nieruchomości albo zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku, w tym także domu jednorodzinnego, dopełniamy w urzędzie gminy lub miasta – tłumaczy Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl. Przykładowo, w momencie zakończenia budowy domu, ale także jego rozbudowy bądź przeznaczenia jego całości lub części na działalność gospodarczą, właściciel w ciągu 14-tu dni jest zobowiązany do poinformowania stosownych organów (wójt, burmistrz, prezydent miasta) o zaistniałym obowiązku podatkowym.

REKLAMA

Jeżeli dom zmienił właściciela, to nabywca zobowiązany jest do uiszczania podatku od nieruchomości od początku następnego miesiąca po upływie tego, w którym nastąpiło nabycie, ponieważ daninę tę opłacamy za pełne miesiące. Z kolei w przypadku nowo wybudowanych domów obowiązek podatkowy powstaje dopiero od początku roku, następującego po tym, w którym dom został oddany do użytkowania.

Właściciel domu jednorodzinnego opłaca dwojaki podatek od nieruchomości: od gruntu - liczony za 1 mkw. powierzchni działki oraz od budynków – liczony za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Wysokość daniny jest niejednolita dla całego kraju, ponieważ ustalana jest przez radę gminy w formie uchwały. Jednak jej maksymalny wymiar ogranicza Minister Finansów w corocznym obwieszczeniu publikującym maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych.

I tak maksymalne stawki podatku od nieruchomości, do uiszczania których zobowiązani są właściciele domów jednorodzinnych, wynoszą:

 • dla budynków mieszkalnych – 0,75 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej
 • dla pozostałych budynków w zabudowie jednorodzinnej – 7,62 zł za 1 mkw. powierzchni
 • dla gruntów – 0,47 zł za 1 mkw. powierzchni

REKLAMA

Pod pojęciem pozostałych budynków w zabudowie jednorodzinnej należy rozumieć garaże oraz budynki gospodarcze. Jeżeli jednak garaż stanowi integralną część domu jednorodzinnego, to jego powierzchnia jest opodatkowana stawką odpowiednią dla budynków mieszkalnych. Dopiero, gdy garaż zostanie wybudowany jako osobny, wolnostojący budynek, stawka podatku będzie naliczana w wyższym wymiarze, odpowiadającym pozostałym budynkom w zabudowie jednorodzinnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ważne, jak tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl stawki od budynków i gruntów wykorzystywanych w działalności gospodarczej są wyższe. Jeżeli więc część domu przeznaczymy na działalność gospodarczą, a pozostałą część na cele mieszkalne, to obie te powierzchnie będą opodatkowane inną stawką: odpowiednio 22,66 zł i 0,75 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.

Tę ostatnią liczymy po wewnętrznej stronie ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach, pomijając powierzchnie klatek schodowych i szybów windowych. Jeżeli powierzchnia pomieszczeń przebiega pod skosami, jak ma to miejsce w przypadku poddaszy, do powierzchni użytkowej zaliczamy połowę powierzchni, w przypadku której wysokość pomieszczenia w świetle wynosi od 1,4 do 2,2 m. Z kolei do powierzchni użytkowej nie zaliczamy tych części pomieszczeń, których wysokość liczy sobie mniej niż 1,4 m.

Widać więc, że obliczenie podatku od nieruchomości w przypadku domu jednorodzinnego jest bardzo proste. Jeżeli dom dysponuje powierzchnią użytkową w wymiarze 200 mkw., a stoi na działce o powierzchni 1 tys. mkw., to podatek wyniesie 200 x 0,75 zł + 1000 x 0,47 zł = 620 zł.

Na początku każdego roku organ podatkowy przesyła decyzję o naliczonym podatku od nieruchomości, który w przypadku kwoty przekraczającej 100 zł osoby fizyczne opłacają w czterech równych ratach z terminami płatności do 15-go dnia marca, maja, września i listopada roku podatkowego.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  REKLAMA