reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Klasyfikacja gruntów a podział nieruchomości

Klasyfikacja gruntów a podział nieruchomości

Jak traktować nieruchomość w przypadku klasyfikacji gruntów Ba i Br, gdzie udział Br jest mniejszy (w celu stosowania przepisów z ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczących podziałów)?

ODPOWIEDŹ

Działki gruntu mogą być różnie określone w ramach jednej nieruchomości (stanowiącej nieruchomość gruntową). Wówczas do terenów oznaczonych jako Br nie można stosować ustawy w zakresie podziałów nieruchomości, a w wypadku terenów oznaczonych jako Ba jest to dopuszczalne.

UZASADNIENIE


W art. 92 ust. 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.) wskazano, że w kontekście podziału za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne uznaje się wykazane w ten sposób użytki w katastrze nieruchomości. Do takich nieru chomości nie stosuje się przepisów u.g.n. dotyczących podziałów nieruchomości.
WSA w Bydgoszczy w wyroku z 27 września 2011 r. (sygn. akt II SA/Bd 851/11) wskazał, że pojęcie użytków rolnych ma charakter formalny, tzn. grunt jest użytkiem rolnym wówczas, gdy figuruje jako taki w ewidencji gruntów. Zgodnie bowiem z art. 92 ust. 2 u.g.n. za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne uznaje się nieruchomości wykazane w katastrze nieruchomości jako użytki rolne albo grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione, a także wchodzące w skład nieruchomości rolnych użytki kopalne, nieużytki i drogi, jeżeli nie ustalono dla nich warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

dr Maciej J. Nowak

radca prawny, właściciel kancelarii dr Maciej Nowak w Szczecinie

Podstawa prawna

art. 92 ust. 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2147; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1595)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Selak

Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama