| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Klasyfikacja gruntów a podział nieruchomości

Klasyfikacja gruntów a podział nieruchomości

Jak traktować nieruchomość w przypadku klasyfikacji gruntów Ba i Br, gdzie udział Br jest mniejszy (w celu stosowania przepisów z ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczących podziałów)?

ODPOWIEDŹ

Działki gruntu mogą być różnie określone w ramach jednej nieruchomości (stanowiącej nieruchomość gruntową). Wówczas do terenów oznaczonych jako Br nie można stosować ustawy w zakresie podziałów nieruchomości, a w wypadku terenów oznaczonych jako Ba jest to dopuszczalne.

UZASADNIENIE


W art. 92 ust. 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.) wskazano, że w kontekście podziału za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne uznaje się wykazane w ten sposób użytki w katastrze nieruchomości. Do takich nieru chomości nie stosuje się przepisów u.g.n. dotyczących podziałów nieruchomości.
WSA w Bydgoszczy w wyroku z 27 września 2011 r. (sygn. akt II SA/Bd 851/11) wskazał, że pojęcie użytków rolnych ma charakter formalny, tzn. grunt jest użytkiem rolnym wówczas, gdy figuruje jako taki w ewidencji gruntów. Zgodnie bowiem z art. 92 ust. 2 u.g.n. za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne uznaje się nieruchomości wykazane w katastrze nieruchomości jako użytki rolne albo grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione, a także wchodzące w skład nieruchomości rolnych użytki kopalne, nieużytki i drogi, jeżeli nie ustalono dla nich warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

dr Maciej J. Nowak

radca prawny, właściciel kancelarii dr Maciej Nowak w Szczecinie

Podstawa prawna

art. 92 ust. 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2147; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1595)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »