REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Służebność przesyłu na drodze publicznej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Służebność przesyłu na drodze publicznej./ fot. Fotolia
Służebność przesyłu na drodze publicznej./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Droga publiczna nie może zostać oddana przedsiębiorcy przesyłowemu do korzystania przez ustanowienie na niej służebności przesyłu.

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 27 kwietnia 2017 r. (sygn. II CSK 412/16) jednoznacznie wskazał, że gmina nie może rozporządzać własnością drogi publicznej w taki sposób, aby ustanowić na niej służebność przesyłu, a przedsiębiorcy przesyłowemu nie przysługuje roszczenie o ustanowienie tego prawa.

REKLAMA

Okoliczności sprawy

REKLAMA

W sprawie, której dotyczyło przedmiotowe rozstrzygnięcie, pierwotnie sąd I instancji uwzględnił wniosek przedsiębiorcy przesyłowego i ustanowił na jego rzecz za wynagrodzeniem na działce stanowiącej własność gminy służebność przesyłu, polegającą na prawie korzystania z nieruchomości w zakresie usytuowanego na niej gazociągu, prawie utrzymywania go na tej nieruchomości oraz ewentualnych przyłączy i urządzeń, prawie swobodnego, całodobowego dojścia i dojazdu oraz ograniczeniu uprawnień właściciela nieruchomości obciążonej przez powstrzymywanie się od wznoszenia budynków i nasadzeń, a także innych działań w strefie kontrolowanej, mogących zagrozić trwałości gazociągu podczas jego eksploatacji.

Co jednak szczególnie istotne w niniejszej sprawie, po wydaniu postanowienia przez sąd I instancji na skutek odpowiedniej uchwały organów samorządowych nastąpiła zmiana klasyfikacji dróg, wzdłuż których przebiega gazociąg i ich zakwalifikowanie do dróg publicznych.

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

Rozpoznający sprawę sąd II instancji uwzględnił przywołaną okoliczność i w związku z tym uznał, że niemożliwe stało się ustanowienie na niej ograniczonych praw rzeczowych, w tym więc także służebności przesyłu.  W konsekwencji zmienił więc zaskarżone postanowienie i oddalił wniosek o ustanowienie służebności przesyłu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorstwo przesyłowe zaskarżyło postanowienie sądu II instancji w drodze skargi kasacyjnej. Skarga kasacyjna została jednak oddalona przez Sąd Najwyższy.

Stanowisko SN

REKLAMA

W uzasadnieniu postanowienia Sąd Najwyższy wskazał, że podstawą rozstrzygnięcia były przepisy ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (dalej jako: „u.d.p.”), z których wynika, że drogagminna stanowi własność gminy (art. 2a ust. 2 u.d.p.). Okoliczności sprawy potwierdzają natomiast, że droga, na której znajduje się gazociąg została przekształcona z drogi wewnętrznej w drogę gminną i aktualnie stanowi własność gminy.

Zgodnie z art. 38 ust. 1 u.d.p. istniejące w pasie drogowym obiekty budowlane i urządzenia niezwiązane z gospodarką drogową lub obsługą ruchu, które nie powodują zagrożenia i utrudnień ruchu drogowego i nie zakłócają wykonywania zadań zarządu drogi, mogą pozostać w dotychczasowym stanie. Zdaniem Sądu Najwyższego wynikające z przywołanego przepisu uprawnienie daje natomiast tytuł o charakterze administracyjnoprawnym do eksploatowania urządzeń gazowniczych w taki sam sposób, jaki zapewniałoby ustanowienie służebności przesyłu. Wyłączenie dróg publicznych z obrotu prawnego wyklucza natomiast ustanowienie na nich ograniczonych praw rzeczowych. Sąd Najwyższy powołał się w tym zakresie na utrwalone stanowisko, zgodnie z którym drogi publiczne są wyłączone z obrotu prawnego i mogą stanowić własność wyłącznie podmiotów własności publicznej.

W konsekwencji w ocenie Sądu gmina nie może rozporządzać własnością drogi publicznej również w taki sposób, aby ustanawiać na niej służebność przesyłu. Przedsiębiorstwo przesyłowe nie ma natomiast roszczenia o jej ustanowienie. Co więcej, nie ma w tym również interesu prawnego z uwagi na to, że z nieruchomości i tak może korzystać w celu utrzymywania na niej swoich urządzeń przesyłowych na podstawie art. 38 ust. 1 u.d.p. – w takim samym zakresie, jaki gwarantowałaby mu służebność przesyłu.

Ewa Skrzypczyńska

aplikant radcowski w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w prawie cywilnym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa zobowiązań

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA