Dodatek osłonowy dla osób przebywających czasowo za granicą
REKLAMA
REKLAMA
Tak, męża należy uwzględnić w liczbie osób uprawnionych. Czasowy wyjazd nie oznacza, że mąż przestał być członkiem gospodarstwa domowego w Polsce. 12 miesięczny wyjazd jest wyjazdem czasowym.
REKLAMA
Dodatek osłonowy a „centrum życiowych interesów”
Nie ma znaczenia, jak długi jest okres nieobecności męża w domu pod warunkiem, że jego intencją jest powrót do domu po zakończeniu pracy i traktowanie domu jako „centrum życiowych interesów”.
Dodatek osłonowy - definicja gospodarstwa domowego
Rodziny uprawnione do dodatku osłonowego muszą spełnić definicję wieloosobowego gospodarstwa domowego z ustawy „Prawo ochrony środowiska”. Zgodnie z nią takie gospodarstwo tworzą:
„osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące”.
Warunek „Wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania” nie oznacza konieczności stałego przebywania członków rodziny w mieszkaniu lub domu. Dom ten ma być „centrum życiowych interesów”. Oznacza to, że członek rodziny może wyjechać np. na rok do Anglii, ale dopóki przebywa w Anglii z zamiarem powrotu, to jest członkiem gospodarstwa domowego w Polsce.
Wyjazd za granicę - stanowisko ministerstwa klimatu i środowiska
„W zakresie członków gospodarstwa domowego przebywających z jakichś przyczyn poza tym gospodarstwem (np. za granicą), ale nadal wchodzących w jego skład, wnioskodawca może wskazać ich we wniosku. Czas pobytu członków gospodarstwa poza miejscem zamieszkania nie ma znaczenia.”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.