REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy lek tirzepatide pozwala schudnąć o 26 kg nie tylko chorym na cukrzycę. Producent leku jest zaskoczony jego skutecznością

Cukrzyca: Nowy lek tirzepatide pozwala schudnąć o 26 kg. Producent leku jest zaskoczony jego skutecznością
Cukrzyca: Nowy lek tirzepatide pozwala schudnąć o 26 kg. Producent leku jest zaskoczony jego skutecznością
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe leki w leczeniu cukrzycy - tirzepatide pozwala schudnąć pacjentowi o 26 kg. To nowy lek dla chorych na cukrzycę typu 2 zatwierdzony pół roku temu w USA. Lek podawany jest jako zastrzyk raz w tygodniu. Wpływa na poziom glukozy we krwi i finalnie zmniejsza wagę o 15% - 20%.

Nowe badanie wykazało, że tygodniowa dawka preparatu zatwierdzonego niedawno przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do leczenia cukrzycy typu 2 pomoże zdrowym osobom stracić nawet 25 proc. ich wyjściowej wagi, piszą Sandee LaMotte i Virginia Langmaid dla CNN Bussiness.

REKLAMA

 

Tirzepatide, substancję czynną znajdującą się w leku, podawano osobom bez cukrzycy w trzech dawkach: 5, 10 i 15 miligramów. Uczestnicy z otyłością lub z nadwagą, którzy przyjęli dawkę 5 miligramów, stracili średnio 16 kilogramów, ci, którzy przyjęli dawkę 10 miligramów, stracili średnio 22 kilogramy, a uczestnicy otrzymujący 15 miligramów dawki stracili średnio 23,6 kilograma. Podobne wyniki pacjenci uzyskiwali dopiero po przeprowadzeniu operacji bariatrycznej. Uczestnicy, którzy otrzymali placebo, stracili średnio od 2,4 proc. do 3,1 proc. swojej początkowej masy ciała korzystając z tych samych porad i zaleceń co pierwsza grupa.

Tirzepatide nie tylko dla chorych na cukrzycę

REKLAMA

„Utrata masy ciała, którą uzyskali w tym badaniu, była nawet większa niż to, co zaobserwowano w poprzednich badaniach osób z cukrzycą” – powiedział dr Robert Gabbay, dyrektor medyczny American Diabetes Association, który rozmawiał z CNN podczas 82. sesji naukowej ADA w Nowym Orleanie, gdzie zaprezentowano wyniki badań.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby bez cukrzycy straciły średnio od 15 do 20,9 proc. początkowej masy ciała w trakcie 72-tygodniowego podwójnie ślepego, randomizowanego badania klinicznego, które zostało opublikowane na początku czerwca w The New England Journal of Medicine. Uczestnicy, którzy otrzymali placebo, stracili średnio od 2,4 proc. do 3,1 proc. swojej początkowej masy ciała korzystając z tych samych porad i zaleceń co pierwsza grupa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla porównania, badania nad osobami z cukrzycą, które stosowały tirzepatyd, wykazały, że straciły one średnio 15 proc. początkowej masy ciała. „To częsta obserwacja” – powiedział Gabbay. „Wpływ poprzednich leków odchudzających jest mniej skuteczny u osób z cukrzycą i szczerze mówiąc nie wiemy dokładnie dlaczego”.

Tirzepatide a ćwiczenia i dieta

REKLAMA

Osoby biorące udział w badaniu były również objęte wsparciem mającym pomóc im utrzymać zdrową dietę z dziennym deficytem 500 kalorii, a także co najmniej 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo. Chociaż to z pewnością pomogło, nie wyjaśnia skali utraty wagi zaobserwowanej w badaniu, dodał Gabbay. „Rodzaj utraty wagi, który obserwujemy, gdy ludzie ćwiczą i zmieniają spożycie kalorii, wynosi od 5 do 7 proc.” – zauważa badacz. „To badanie wykazało znacznie większą utratę wagi, znacznie przewyższającą to, co moglibyśmy sobie wyobrazić po zmianie stylu życia”.

„Otyłość należy leczyć jak każdą inną chorobę przewlekłą – przy użyciu skutecznych i bezpiecznych metod ukierunkowanych na podstawowe (przyczyny) choroby… a te wyniki podkreślają, że tirzepatyd może właśnie to zrobić” – powiedziała Ania Jastreboff z Yale Center for Weight Management w komunikacie prasowym Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego. „Te wyniki są ważnym krokiem naprzód w potencjalnym rozszerzaniu skutecznych opcji terapeutycznych dla osób z otyłością”.

Tirzepatide - zastrzyk

W nowym badaniu cotygodniowe zastrzyki tirzepatydu przetestowano u ponad 2500 osób bez cukrzycy, które miały wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 30 lub powyżej 27 BMI i miały przynajmniej jedno schorzenie przewlekłe związane z nadwagą: wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu lub choroby sercowo-naczyniowe. Nadwagę u dorosłych rozpoznaje się wtedy gdy ich BMI jest równe lub wyższe od 25.

Dorośli biorący udział w badaniu wstrzykiwali sobie tirzepatyd lub placebo raz w tygodniu, używając do tego specjalnego pena zakończonego igłą. Podawanie pod skórę substancji czynnej jest mniej bolesne niż nakłuwanie palca w celu zmierzenia poziomu glukozy we krwi.

Tirzepatide - skutki uboczne

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi były nudności, biegunka i zaparcia. Od 2,6 proc. do 7,1 proc. uczestników przerwało leczenie z powodu zdarzeń niepożądanych. Lek zawierający tirzepatyd zawiera ostrzeżenie w pudełku o guzach tarczycy i nie powinien być stosowany przez osoby z rodzinną historią niektórych chorób nowotworowych tarczycy.
 

Leczenie cukrzycy w 2023 r.

W leczeniu cukrzycy nastąpiła radykalna zmiana strategii. Nie mówimy już tylko o potrzebie obniżeniu cukru, lecz przede wszystkim o zmniejszeniu ryzyka powikłań, takich jak choroby sercowo-naczyniowe – twierdzi diabetolog z WUM prof. Leszek Czupryniak.

Co to są analogi GLP-1

Rewolucję w leczeniu cukrzycy wywołały tzw. analogi GLP-1. Leki te powodują zmniejszenie masy ciała, a schudnąć chcą w zasadzie wszyscy. „Nie znam człowieka, który nie chciałby schudnąć, choćby trochę. To ważne, bo inaczej teraz patrzymy na otyłość. Dawniej sądzono, że jest ona karą za złe prowadzenie się. Jeśli tak, to nie powinniśmy leczyć raka płuca u palaczy papierosów” – zwraca uwagę specjalista.

Wyjaśnia, że analog GLP-1 stymuluje wydzielanie insuliny w odpowiedzi na jedzenie i tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, czyli gdy jest zbyt wysokie stężenie cukru. Dzięki temu nie wywołuje on niedocukrzeń. Zwiększa też uczucie sytości i może zahamować zbyt duże łaknienie również u osób z prawidłowym poziomem cukru.

„Mam pacjentów z cukrzycą, którzy schudli nawet 30 kg, czyli tyle, ile się osiąga w chirurgii bariatrycznej (polegającej na zmniejszeniu objętości żołądka - PAP). Dla tych osób to zmiana życia, pracy, większa radość i satysfakcja. Niemal jak zmartwychwstanie” – twierdzi diabetolog.

„Mamy zatem dwie grupy leków obniżające poziom cukru, ale ważniejsze jest to, że chronią one narządy wewnętrzne pacjentów, zapewniają protekcję sercowo-naczyniową i mają korzystny wpływa na nerki” – zapewnia prof. Czupryniak.

Co to jest tirzepatide - nowe leki cukrzyca 2023 r.

Pojawiają się kolejne leki nowej generacji. Jeden z nich to preparat o nazwie tirzepatide pozwalający schudnąć nawet o 26 kg. „Ten lek już zrobi furorę” – dodaje specjalista WUM.

Kontrola poziomu cukru w cukrzycy

Oczywiście, kontrola poziomu cukru – tłumaczy specjalista - jest środkiem do zapobiegania powikłaniom cukrzycy oraz optymalizacji jakości życia pacjenta, co też wiąże się z powikłaniami. A najważniejsze z nich to zaburzenia widzenia, tzw. stopa cukrzycowa (owrzodzenie i zniszczenie tkanek głębokich), jak również zawał serca i udar mózgu oraz neuropatia obwodowa.

Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy, który w 1991 r. ogłosiła Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) oraz Świtowa Organizacja Zdrowia (WHO). Z tej okazji prof. Leszek Czupryniak, który jest kierownikiem Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wyjaśnia, że mamy rewolucyjne zmiany w leczeniu tej choroby.

„Ponad miesiąc temu pod koniec września opublikowano najnowsze wspólne zalecenia leczenia cukrzycy Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA)” – wyjaśnia specjalista.

Zasady leczenia cukrzycy w 2023 r.

Polegają one – tłumaczy diabetolog - na wprowadzeniu czterech filarów leczenia cukrzycy typu 2: kontroli glikemii, ale również masy ciała, monitorowania ryzyka czynników sercowo-naczyniowych, takich jak ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu oraz zaprzestaniu palenia tytoniu, jeśli chory tego jeszcze nie zrobił. Czwarty filar terapii cukrzycy to stosowanie leków obniżających glukozę, ale takich, które jednocześnie zapewniają osłonę kardiologiczną i nefrologiczną, czyli sercowo-nerkową.

„To zmiana radykalna, bo nie mówimy tylko o obniżaniu cukru, lecz zmniejszaniu ryzyka sercowo-naczyniowego” – zaznacza kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM. Dodaje, że stało się to możliwe dzięki wprowadzeniu nowej generacji leków, które w Polsce w znacznej części są już refundowane.

Nowe leki, cukrzyca - co to są empagliflozyny?

„Ta rewolucja w leczeniu cukrzyca zaczęła się w 2015 r., gdy opublikowano pierwsze z serii badań dotyczące empagliflozyny, jednego z tzw. inhibitorów SGLT-2. Wtedy się okazało, że u pacjentów, którzy z powodu cukrzycy otrzymywali jeszcze i ten lek, o 38 proc. spadło ryzyko zgonu z przyczyn kardiologicznych, i to już od 60 dnia przyjmowania tego preparatu. Było to zaskakujące nawet dla producenta tego leku” – stwierdza.

Cukrzyca a zgon na serce

O czym to świadczy? „Że nie chodzi o tylko poziom cukru we krwi, bo obniżenie jego stężenie nie może dawać takiego efektu już po dwóch miesiącach. Te leki, jak już wiemy, wykazują szersze działanie, wpływają korzystnie na mięsień sercowy, zmniejszając ryzyko niewydolności serca. I od 2 lat te leki są jednymi z podstawowych preparatów w leczeniu tego schorzenia” – tłumaczy prof. Leszek Czupryniak.

Cukrzyca a otyłość

Leki nowej generacji nie wywołują hipoglikemii i na dodatek sprzyjają redukcji masy ciała. Pacjenci chudną o kilka kilogramów, a zdarza się, że nawet dużo więcej. Wykazują też mniejsze ryzyko sercowo-naczyniowe (zawału serca i udaru mózgu), mniej są też narażeni na przewlekłą chorobę nerek. „I tym zakresie, nie tylko w cukrzycy, empagliflozyny, jest refundowana” – dodaje.

Co to są flozyny?

Specjalista uważa, że flozyny powinny być podawane bez względu na poziom cukru. „Gdy się on nie obniży wystarczająca, wtedy można podać jeszcze inne leki” - zaznacza.

Nowe leki - cukrzyca 2023 r.

„Podsumowując, mamy odwrócenie myślenia: leczenie nie polega na tym głównie co się dzieje z cukrem we krwi, lecz na podawaniu leków, by zmniejszyć ryzyko powikłań” – podkreśla. Trzeba zatem ocenić jakie pacjent ma choroby towarzyszące.

„Przy wyborze leków priorytetem są te, które chronią narządy, czyli analogi GLP-1 i inhibitory SGLT2. Jednak dzięki refundacji lekarze w naszym kraju leczą zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, a pacjenci dostają to co powinni otrzymać” - zaznacza prof. Leszek Czupryniak.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(12)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • polski emeryt
  2022-11-09 22:14:06
  cena?????
  4
 • ja1
  2022-11-10 16:09:25
  jaka cena leku i czy juz jest w Polsce?
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Isztwan
  2022-11-10 12:48:47
  Kiedy lek będzie dostępny w Pl?
  1
 • pacjent
  2022-11-16 00:04:15
  Za to niepokoi mnie to onkogenne działanie na tarczycę! Ciekawe ile jeszcze mają skutków ubocznych. Chyba już wolę metforminę. Same plusy, jedyny skutek uboczny to kwasica ketonowa, ale nie większa niż po treningu.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Janusz
  2023-02-05 16:57:53
  Paniusie co się odchudzają wykupiły wszystko. Z receptą można chodzić od apteki do apteki bez efektu.
  1
 • Decimus Maximus
  2022-11-14 07:21:26
  Z tego co widzę, to nie padła informacja o skuteczności leku w leczeniu samej cukrzycy, ale ludzie już są podjarani "cudownym" specyfikiem na fit figurę! A jakby było za darmo! O! Darmo to uczciwa cena. Kuriozum.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Febe
  2022-12-03 20:12:04
  Na rynku jest już kilka analogów GLP-1, więc to żadna rewelacja. Farmaceutyki te mają mnóstwo działań ubocznych. Nie tylko raka tarczycy, ale też trzustki i inne.
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotka się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie odbędzie się "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotka się z przedstawicielami protestujących rolników.

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

REKLAMA

Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

REKLAMA

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

REKLAMA