REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać mianowanie na urzędnika Służby Cywilnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jolanta Góra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Tegoroczny egzamin na urzędnika mianowanego odbędzie się już 21 czerwca. Termin składania zgłoszeń upływa 31 maja. Przyjmuje je Krajowa Szkoła Administracji Publicznej.

REKLAMA

Tegoroczne postępowanie kwalifikacyjne w Służbie Cywilnej, zwane potocznie egzaminem na urzędnika mianowanego, organizuje Krajowa Szkoła Administracji Publicznej.

Redakcja poleca: Ściąga Kadrowego - Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (PDF)

Aby przystąpić do egzaminu, należy spełnić warunki wymienione w ustawie o Służbie Cywilnej, zarejestrować się na stronie internetowej KSAP, wydrukować wypełnione zgłoszenie, podpisać je, uzyskać na nim potwierdzenie dyrektora generalnego urzędu i wysłać na adres Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Za datę złożenia zgłoszenia uznaje się datę jego nadania w placówce pocztowej, zatem zgłoszenia wysłane drogą pocztową ostatniego dnia maja też będą poddane weryfikacji.

Ustawowe wymagania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O mianowanie może ubiegać się osoba, która:

• jest pracownikiem Służby Cywilnej;

• posiada co najmniej trzyletni staż pracy w Służbie Cywilnej lub uzyskała zgodę dyrektora generalnego urzędu na przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego przed upływem tego terminu, jednak nie wcześniej niż po upływie dwóch lat od nawiązania stosunku pracy w Służbie Cywilnej;

• posiada tytuł magistra lub równorzędny;

• zna co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej, czyli angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, węgierski, portugalski, szwedzki, fiński, niderlandzki, grecki, duński, estoński, słoweński, litewski, czeski, słowacki, łotewski, irlandzki, bułgarski, rumuński, maltański;

• jest żołnierzem rezerwy lub nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony.

Tytułami równorzędnymi do tytułu magistra są: lekarz, lekarz weterynarii i lekarz dentysta. Nie są nimi tytuły inżyniera i licencjata.

Osoba zgłaszająca się do postępowania musi posiadać wymagany staż pracy najpóźniej w dniu 31 maja 2008 r.

Polecamy serwis: Pracownicy

Co najmniej trzy lata pracy

REKLAMA

Wymagany staż pracy liczony jest od daty złożenia podpisu przez dyrektora generalnego właściwego urzędu. Osoba, która podjęła pracę w urzędzie 28 maja 2005 r., a dyrektor podpisał jej zgłoszenie 20 maja 2008 r., nie będzie miała wymaganego trzyletniego stażu. Ponadto jako stażu nie zalicza się czasu pracy przed 1 lipca 1999 r. Nieważny jest już również przepis przejściowy stanowiący, że w okresie dwóch lat od wejścia w życie ustawy, a więc do 2001 roku, jako staż pracy zalicza się pracę w administracji publicznej.

Przykładowo: urzędnik X, który pracował w urzędzie wojewódzkim do lipca 2000 r, następnie przeszedł do sektora prywatnego, a w styczniu 2007 r. powrócił do pracy w administracji publicznej, nie ma trzyletniego stażu pracy w Służbie Cywilnej.

Potwierdzenie znajomości języków

Znajomość języków obcych należy potwierdzić odpowiednim certyfikatem. Listę tych dokumentów określa załącznik do rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w Służbie Cywilnej.

Na liście tych dokumentów figurują m.in. certyfikaty na poziomie nie niższym niż B2 według skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Rozporządzenie nie wymienia jednak certyfikatów wydanych przez firmę telc GmbH. Przepisy w obecnym brzmieniu dopuszczają do egzaminu tylko osoby, które zdały egzamin TELC, otrzymując certyfikat z firmy WBT GmbH. Taką nazwę firma telc GmbH nosiła do grudnia 2006 r.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przygotowała projekt nowelizacji rozporządzenia, uwzględniający zmiany w nazwie tej firmy dopuszczające dokumenty wydane przez telc GmbH od stycznia 2007 r. Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie podpisany.

Zamiast certyfikatu

REKLAMA

Znajomość języka potwierdza również m.in.: dyplom ukończenia studiów filologicznych, nauczycielskiego studium języków obcych, dyplom matury międzynarodowej, a także świadectwo ukończenia studiów podyplomowych za granicą lub w Polsce, ale prowadzonych we współpracy z uczelnią zagraniczną i z językiem obcym jako wykładowym.

Osoby, które mieszkały za granicą nawet kilka lat i biegle władają np. językiem francuskim, ale nie posiadają odpowiedniego dokumentu potwierdzającego jego znajomość, nie zostaną dopuszczone do postępowania.

Obowiązek rejestracji

Aby przystąpić do egzaminu, należy zarejestrować się na stronie internetowej http://rekrutacja.ksap.gov.pl/sc/, tj. w Internetowym Systemie Zgłoszeń. Formularz zgłoszenia składa się z dwóch części.

W części A wpisuje się dane osobowe i kontaktowe. W części B dyrektor generalny urzędu potwierdza, że dany kandydat spełnia wymagania ustawowe. W jednym z punktów należy podać daty potwierdzające staż. Pierwsza nie może być wcześniejsza niż 1 lipca 1999 r., a druga późniejsza niż dzień podpisania zgłoszenia przez dyrektora.

W kolejnym punkcie trzeba wskazać dokument potwierdzający znajomość języka obcego. Pracownicy Służby Cywilnej, którzy już się zarejestrowali w systemie, ostrzegają, że po każdym logowaniu trzeba sprawdzać zaznaczony certyfikat językowy. System bowiem nie zapamiętuje tego wybranego przez kandydata i za każdym razem wprowadza pierwszy z listy.

Z chwilą zarejestrowania się - zatem przed wysłaniem zgłoszenia do KSAP - kandydaci mają własne konto w Internetowym Systemie Zgłoszeń, za którego pośrednictwem otrzymują na podany przez siebie adres poczty elektronicznej wszystkie ważne informacje. Szkoła natomiast ma dostęp do zgłoszeń.

Kandydaci poza elektroniczną rejestracją są zobowiązani do przesłania zgłoszenia pocztą. Wypełnione w Internetowym Systemie Zgłoszeń zgłoszenie trzeba wydrukować, podpisać, potwierdzić u dyrektora generalnego urzędu i wysłać na adres Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Kandydat podpisuje się na części A. Na części B podpis musi złożyć dyrektor generalny właściwego urzędu.

Konieczna opłata

Do zgłoszenia należy dołączyć dowód opłaty za przystąpienie do postępowania. Jej wysokość w danym roku wynosi 35 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę przewidzianego w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W 2008 roku opłata ta wynosi 394,10 zł. Należy ją wnieść na konto KSAP podane na jej stronie internetowej.

Trzyczęściowy egzamin pisemny

Postępowanie kwalifikacyjne składa się z trzech sprawdzianów:

• wiedzy - w formie testu wyboru trwającego nie krócej niż 60 minut i zawierającego 100 pytań m.in. z prawa konstytucyjnego, administracyjnego, finansów publicznych, Służby Cywilnej oraz zagadnień społecznych i ekonomicznych. Przykładowe materiały egzaminacyjne pochodzące z lat 2000-2006 dostępne są na stronie internetowej www.dsc.kprm.gov.pl. Jednak ubiegłoroczne podobno były znacznie trudniejsze i tych KSAP nie upublicznia. Za prawidłową odpowiedź przyznaje się 1 punkt, za brak odpowiedzi lub za odpowiedź nieprawidłową - 0 punktów,

• umiejętności - zakres tematyczny obejmuje sprawdzenie: umiejętności rozwiązywania problemów, umiejętności uczenia się, umiejętności analizy i wykorzystania informacji, umiejętności planowania i organizacji, umiejętności podejmowania decyzji oraz umiejętności interpersonalnych. Trwa nie dłużej niż 120 minut. Maksymalnie można zdobyć 50 punktów.

• predyspozycji kierowniczych - zakres tematyczny obejmuje sprawdzenie następujących predyspozycji: motywacji, odporności na stres, predyspozycji osobowościowych, zdolności przywódczych. Trwa nie dłużej niż 90 minut. Maksymalnie można zdobyć 50 punktów.

Punkty do zdobycia

Aby zdać egzamin na urzędnika mianowanego, należy zdobyć ponad 60 proc. punktów z każdego ze sprawdzianów, czyli 61 i więcej punktów ze sprawdzianu wiedzy i 31 punktów i więcej ze sprawdzianu umiejętności oraz predyspozycji kierowniczych. Nie wystarczy mieć więcej niż 60 proc. wszystkich punktów.

Aby uzyskać mianowanie, należy zdać egzamin i zmieścić się w limicie mianowań określonym w ustawie budżetowej. W tym roku wynosi on 1 tys.

Ważne!

Do zgłoszenia należy dołączyć dowód opłaty za przystąpienie do postępowania. Jej wysokość w danym roku wynosi 35 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. W tym roku jest to 394,10 zł. Opłatę należy wnieść na konto KSAP podane na jej stronie internetowej

DLACZEGO WARTO STARAĆ SIĘ O MIANOWANIE

Urzędnik mianowany:

• ma większą stabilność pracy - zwolnienie może nastąpić tylko w wypadkach wskazanych w ustawie o Służbie Cywilnej,

• oprócz wynagrodzenia dostaje dodatek Służby Cywilnej w wysokości zależnej od posiadania stopnia służbowego.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI

Więcej informacji na:

http://www.dsc.kprm.gov.pl/

http://rekrutacja.ksap.gov.pl/sc/

 

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 170, poz. 1218 z późn. zm.).

• Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 24 stycznia 2007 r. w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w Służbie Cywilnej (Dz.U. nr 13, poz. 82 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA