REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe szanse polskich miast na pozyskanie inwestorów

Magdalena Fabijańczuk
ST

REKLAMA

REKLAMA

W perspektywie krótko- i średnioterminowej region Europy Środkowo-Wschodniej będzie nadal konkurować z krajami zachodnimi w zakresie kosztów pracy i doświadczenia w obszarze BPO (Business Process Outsourcing/Offshoring), a z krajami Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji w zakresie spójności kulturowej oraz znajomości języków obcych.

Są to główne wnioski z badania przeprowadzonego przez Colliers International, doradcę na rynku  nieruchomości oraz A.T. Kearney, międzynarodową firmą doradztwa strategicznego.

REKLAMA

 

Przypomnijmy, że BPO to centra usług, które międzynarodowe koncerny lokują zagranicą. Dla miast, na które się zdecydują, są to - w największym skrócie - nowe miejsca pracy, większe wpływy z podatków i możliwości rozwoju.

 

Na Zachodzie outsourcing procesów biznesowych rozwinął się już kilkanaście lat temu. Sześć, siedem lat temu na mapie BPO, dzięki tanim i dobrze wykwalifikowanym pracownikom, zaistniała również Europa Środkowa i Wschodnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

- Rynki Europy Środkowo-Wschodniej wciąż oferują znaczące, sięgające 50 proc. oszczędności w porównaniu z Europą Zachodnią. W perspektywie długoterminowej ogólne zalety rynku Europy Środkowo-Wschodniej pod względem kosztów pracy przeważą krótkoterminowe korzyści, jakie daje bezrobocie rodzimym krajom firm outsourcingowych – napisał we wstępie do raportu Damian Harrington, regionalny dyrektor działu badań w Colliers International.

 

Agencje Colliers i A.T. Kearney zbadały każdy rynek pod względem kosztów operacyjnych oraz doświadczenia w zakresie BPO. W efekcie badacze podzielili miasta na grupy.

 

Praga, Budapeszt, Bratysława, Kraków, Warszawa i Wrocław to lokalizacje z największym doświadczeniem, ale też najdroższe. Mają zdolność do przyciągania funkcji z większą wartością dodaną, jak zarządzanie relacjami z klientami, HR i rekrutacja, analizy biznesowe i raportowanie cyfrowe.

 

Miasta takie, jak: Bukareszt, Sofia, Warna, Lublin, Toruń, Rzeszów, Szczecin, Olsztyn czy Bydgoszcz – mają mniejsze doświadczenie BPO, ale są tańsze. Dlatego przyciągają zadania mniej skomplikowane, np. podstawowe wsparcie IT, centra obsługi klienta (call center) czy przetwarzanie transakcji.

 

Warto wspomnieć także, że, chociaż wśród analizowanych miast historycznych, liderami są Praga, Budapeszt, Bratysława i Kraków, to istnieje długa lista przyszłych rywali, oferujących większą atrakcyjność finansową i znacznie większą dostępność pracowników.

 

W Europie autorzy raportu wymieniają tutaj przede wszystkim Bukareszt i Sofię. Interesującą alternatywą dla przedsiębiorców poszukujących nowych centrów BPO w różnych lokalizacjach w Polsce, mogą stać się Szczecin i Bydgoszcz.

 

Podsumowując, badacze twierdzą, że obecna sytuacja miast, albo przyporządkowanie ich do określonych grup nie oznacza, że zawsze będą one przyciągać prace i funkcje, dla których są najbardziej odpowiednie.

 

Pierwszym i głównym czynnikiem w utrzymaniu i przyciągnięciu pracodawców do danej lokalizacji będą inicjatywy władz lokalnych i krajowych. Colliers i A.T. Kearney wyliczają chociażby takie czynniki, jak: większe zaangażowanie władz w projekt oraz zachęty, które stanowiły istotny bodziec dla inwestorów w przeszłości.

 

Ważną rolę odgrywają również uczelnie wyższe, które mogą pomóc w rozwinięciu umiejętności przydatnych w zdobyciu konkretnej pracy w przyszłości.

 

Magdalena Fabijańczuk

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA