REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe szanse polskich miast na pozyskanie inwestorów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Fabijańczuk
ST

REKLAMA

REKLAMA

W perspektywie krótko- i średnioterminowej region Europy Środkowo-Wschodniej będzie nadal konkurować z krajami zachodnimi w zakresie kosztów pracy i doświadczenia w obszarze BPO (Business Process Outsourcing/Offshoring), a z krajami Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji w zakresie spójności kulturowej oraz znajomości języków obcych.

Są to główne wnioski z badania przeprowadzonego przez Colliers International, doradcę na rynku  nieruchomości oraz A.T. Kearney, międzynarodową firmą doradztwa strategicznego.

REKLAMA

 

Przypomnijmy, że BPO to centra usług, które międzynarodowe koncerny lokują zagranicą. Dla miast, na które się zdecydują, są to - w największym skrócie - nowe miejsca pracy, większe wpływy z podatków i możliwości rozwoju.

 

Na Zachodzie outsourcing procesów biznesowych rozwinął się już kilkanaście lat temu. Sześć, siedem lat temu na mapie BPO, dzięki tanim i dobrze wykwalifikowanym pracownikom, zaistniała również Europa Środkowa i Wschodnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

- Rynki Europy Środkowo-Wschodniej wciąż oferują znaczące, sięgające 50 proc. oszczędności w porównaniu z Europą Zachodnią. W perspektywie długoterminowej ogólne zalety rynku Europy Środkowo-Wschodniej pod względem kosztów pracy przeważą krótkoterminowe korzyści, jakie daje bezrobocie rodzimym krajom firm outsourcingowych – napisał we wstępie do raportu Damian Harrington, regionalny dyrektor działu badań w Colliers International.

 

Agencje Colliers i A.T. Kearney zbadały każdy rynek pod względem kosztów operacyjnych oraz doświadczenia w zakresie BPO. W efekcie badacze podzielili miasta na grupy.

 

Praga, Budapeszt, Bratysława, Kraków, Warszawa i Wrocław to lokalizacje z największym doświadczeniem, ale też najdroższe. Mają zdolność do przyciągania funkcji z większą wartością dodaną, jak zarządzanie relacjami z klientami, HR i rekrutacja, analizy biznesowe i raportowanie cyfrowe.

 

Miasta takie, jak: Bukareszt, Sofia, Warna, Lublin, Toruń, Rzeszów, Szczecin, Olsztyn czy Bydgoszcz – mają mniejsze doświadczenie BPO, ale są tańsze. Dlatego przyciągają zadania mniej skomplikowane, np. podstawowe wsparcie IT, centra obsługi klienta (call center) czy przetwarzanie transakcji.

 

Warto wspomnieć także, że, chociaż wśród analizowanych miast historycznych, liderami są Praga, Budapeszt, Bratysława i Kraków, to istnieje długa lista przyszłych rywali, oferujących większą atrakcyjność finansową i znacznie większą dostępność pracowników.

 

W Europie autorzy raportu wymieniają tutaj przede wszystkim Bukareszt i Sofię. Interesującą alternatywą dla przedsiębiorców poszukujących nowych centrów BPO w różnych lokalizacjach w Polsce, mogą stać się Szczecin i Bydgoszcz.

 

Podsumowując, badacze twierdzą, że obecna sytuacja miast, albo przyporządkowanie ich do określonych grup nie oznacza, że zawsze będą one przyciągać prace i funkcje, dla których są najbardziej odpowiednie.

 

Pierwszym i głównym czynnikiem w utrzymaniu i przyciągnięciu pracodawców do danej lokalizacji będą inicjatywy władz lokalnych i krajowych. Colliers i A.T. Kearney wyliczają chociażby takie czynniki, jak: większe zaangażowanie władz w projekt oraz zachęty, które stanowiły istotny bodziec dla inwestorów w przeszłości.

 

Ważną rolę odgrywają również uczelnie wyższe, które mogą pomóc w rozwinięciu umiejętności przydatnych w zdobyciu konkretnej pracy w przyszłości.

 

Magdalena Fabijańczuk

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA