REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe szanse polskich miast na pozyskanie inwestorów

Magdalena Fabijańczuk
ST

REKLAMA

REKLAMA

W perspektywie krótko- i średnioterminowej region Europy Środkowo-Wschodniej będzie nadal konkurować z krajami zachodnimi w zakresie kosztów pracy i doświadczenia w obszarze BPO (Business Process Outsourcing/Offshoring), a z krajami Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji w zakresie spójności kulturowej oraz znajomości języków obcych.

Są to główne wnioski z badania przeprowadzonego przez Colliers International, doradcę na rynku  nieruchomości oraz A.T. Kearney, międzynarodową firmą doradztwa strategicznego.

REKLAMA

 

Przypomnijmy, że BPO to centra usług, które międzynarodowe koncerny lokują zagranicą. Dla miast, na które się zdecydują, są to - w największym skrócie - nowe miejsca pracy, większe wpływy z podatków i możliwości rozwoju.

 

Na Zachodzie outsourcing procesów biznesowych rozwinął się już kilkanaście lat temu. Sześć, siedem lat temu na mapie BPO, dzięki tanim i dobrze wykwalifikowanym pracownikom, zaistniała również Europa Środkowa i Wschodnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

- Rynki Europy Środkowo-Wschodniej wciąż oferują znaczące, sięgające 50 proc. oszczędności w porównaniu z Europą Zachodnią. W perspektywie długoterminowej ogólne zalety rynku Europy Środkowo-Wschodniej pod względem kosztów pracy przeważą krótkoterminowe korzyści, jakie daje bezrobocie rodzimym krajom firm outsourcingowych – napisał we wstępie do raportu Damian Harrington, regionalny dyrektor działu badań w Colliers International.

 

Agencje Colliers i A.T. Kearney zbadały każdy rynek pod względem kosztów operacyjnych oraz doświadczenia w zakresie BPO. W efekcie badacze podzielili miasta na grupy.

 

Praga, Budapeszt, Bratysława, Kraków, Warszawa i Wrocław to lokalizacje z największym doświadczeniem, ale też najdroższe. Mają zdolność do przyciągania funkcji z większą wartością dodaną, jak zarządzanie relacjami z klientami, HR i rekrutacja, analizy biznesowe i raportowanie cyfrowe.

 

Miasta takie, jak: Bukareszt, Sofia, Warna, Lublin, Toruń, Rzeszów, Szczecin, Olsztyn czy Bydgoszcz – mają mniejsze doświadczenie BPO, ale są tańsze. Dlatego przyciągają zadania mniej skomplikowane, np. podstawowe wsparcie IT, centra obsługi klienta (call center) czy przetwarzanie transakcji.

 

Warto wspomnieć także, że, chociaż wśród analizowanych miast historycznych, liderami są Praga, Budapeszt, Bratysława i Kraków, to istnieje długa lista przyszłych rywali, oferujących większą atrakcyjność finansową i znacznie większą dostępność pracowników.

 

W Europie autorzy raportu wymieniają tutaj przede wszystkim Bukareszt i Sofię. Interesującą alternatywą dla przedsiębiorców poszukujących nowych centrów BPO w różnych lokalizacjach w Polsce, mogą stać się Szczecin i Bydgoszcz.

 

Podsumowując, badacze twierdzą, że obecna sytuacja miast, albo przyporządkowanie ich do określonych grup nie oznacza, że zawsze będą one przyciągać prace i funkcje, dla których są najbardziej odpowiednie.

 

Pierwszym i głównym czynnikiem w utrzymaniu i przyciągnięciu pracodawców do danej lokalizacji będą inicjatywy władz lokalnych i krajowych. Colliers i A.T. Kearney wyliczają chociażby takie czynniki, jak: większe zaangażowanie władz w projekt oraz zachęty, które stanowiły istotny bodziec dla inwestorów w przeszłości.

 

Ważną rolę odgrywają również uczelnie wyższe, które mogą pomóc w rozwinięciu umiejętności przydatnych w zdobyciu konkretnej pracy w przyszłości.

 

Magdalena Fabijańczuk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA