Dodatek stażowy w trzynastce wliczany w całości
REKLAMA
Dodatek stażowy wypłacony pracownikowi samorządowemu za miesiąc, w którym korzystał on ze zwolnienia lekarskiego, wliczamy w całości do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Takie stanowisko potwierdził Departament Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 20 stycznia 2010 r.
REKLAMA
Dodatek stażowy przysługuje pracownikowi samorządowemu za dni, za które otrzymuje on wynagrodzenie, a także za dni nieobecności z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które ma z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego (§ 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Polecamy: Ściąga Kadrowego - Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej (PDF)
Oznacza to, że nie wchodzi do podstawy wynagrodzenia chorobowego (zasiłku chorobowego), lecz jest wypłacany obok tych świadczeń. Wskazuje na to art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przewiduje on, że nie należy uwzględniać w podstawie zasiłku chorobowego tych składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu – jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.
Ta zasada obowiązuje również w stosunku do wynagrodzenia chorobowego.
Skoro dodatek za wieloletnią pracę nie jest wliczany do wynagrodzenia chorobowego (zasiłku chorobowego), to nie ma tym samym podstaw do jego wyłączenia w części przypadającej na czas choroby z podstawy trzynastki. To samo dotyczy dodatku wypłaconego za dni płatnej, usprawiedliwionej nieobecności (np. z powodu korzystania z tzw. urlopu okolicznościowego na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).
Czytaj także: Trzynastki dla pracowników samorządowych >>
Przy ustalaniu podstawy trzynastki pomija się bowiem wynagrodzenia: za okres niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (§ 6 pkt 4 i 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop). Nie dotyczy to jednak dodatku stażowego, który nie stanowi części tych wynagrodzeń, lecz jest wypłacany obok nich.
Czytaj także: Co się zmieni w 2010 r. wskutek wzrostu płacy minimalnej >>
PODSTAWY PRAWNE
● Ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241)
● Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 179, poz. 1383)
● Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 220, poz. 1721)
REKLAMA
● Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353)
● Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 227, poz. 1678)
REKLAMA
REKLAMA