REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdawczość za I półrocze 2010 r. w JST

KRYSTYNA GĄSIOREK
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się okres sprawozdawczy za I półrocze 2010 r. dla jednostek sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych, które mają obowiązek sporządzenia sprawozdań budżetowych oraz sprawozdań w zakresie operacji finansowych. Wskazujemy podstawy prawne sporządzania sprawozdań, podmioty zobowiązane do ich sporządzania oraz praktyczny przykład dotyczący sprawozdania Rb-N.

Za I półrocze 2010 r. jednostki samorządu terytorialnego (dalej: JST) i ich jednostki organizacyjne sporządzają sprawozdania w większości na podstawie nowych rozporządzeń z 2010 r.

REKLAMA

Podstawy prawne sporządzania sprawozdań

REKLAMA

Sprawozdania budżetowe należy sporządzać na podstawie nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, z uwzględnieniem zapisu § 23 tego rozporządzenia, który stanowi, że kierownicy zakładów budżetowych, kierownicy gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, kierownicy jednostek budżetowych i placówek dysponujący rachunkami dochodów własnych oraz dysponenci funduszy celowych, a także kierownicy państwowych jednostek budżetowych dysponujący rachunkami do gromadzenia środków funduszu motywacyjnego, sporządzają i przekazują sprawozdania tych jednostek do dnia zakończenia ich likwidacji lub zmiany formy organizacyjno-prawnej, zgodnie z przepisami „starego” rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Sprawozdania z operacji finansowych również należy sporządzać na podstawie nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (dalej: nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych), z uwzględnieniem zapisu § 11 tego rozporządzenia, który stanowi, że kierownicy państwowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz kierownicy gminnych, powiatowych i wojewódzkich funduszy celowych prowadzonych w formie rachunku bankowego oraz zakładów budżetowych prowadzących działalność w zakresie innym niż określony w art. 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (zadania te wymienione są w nr. 7/2010) przekazują sprawozdania Rb-N i Rb-Z za okresy sprawozdawcze, rozpoczynając od sprawozdań kwartalnych za I kwartał 2010 r., a kierownicy funduszy celowych posiadających osobowość prawną również sprawozdania Rb-UZ i Rb-UN, do dnia zakończenia ich likwidacji lub zmiany formy organizacyjno-prawnej, na zasadach określonych w nowym rozporządzeniu w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych.

Podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdań

Sporządza się następujące rodzaje sprawozdań:

● jednostkowe,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● łączne,

● zbiorcze.

TABELA. Rodzaje sprawozdań oraz podmioty zobowiązane do ich sporządzania

Czytaj także: Sprawozdawczość w operacjach finansowych JST (1)>>

Wypełnianie Rb-N na przykładzie

Aby prawidłowo sporządzić sprawozdania, należy m.in.:

● dokonać prawidłowej ewidencji księgowej zgodnie z zasadami rachunkowości,

● zamknąć i uzgodnić księgi rachunkowe na dany okres sprawozdawczy,

● zapoznać się z instrukcją dotyczącą sporządzania poszczególnych rodzajów sprawozdań.

PRZYKŁAD

W gminie Y na 30 czerwca 2010 r. wystąpiły środki pieniężne, które zostaną wykazane w sprawozdaniu Rb-N w odpowiednich wierszach i kolumnach, tj. środki na rachunku:

● dochodów gminy wiersz N3.2, kol. 10

● wydatków gminy wiersz N3.2, kol. 10

● wydatków niewygasających wiersz N3.2, kol. 10

● dochodów do odprowadzenia wykazuje się do dysponenta (wojewody) w sprawozdaniu Rb-ZN w części N w wierszu N3.2, kol. 10

● zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie wykazuje się

● funduszy pomocowych wiersz N3.2, kol. 10

● sum depozytowych – wadium nie wykazuje się.

W sprawozdaniu Rb-N zostaną wykazane również występujące w jednostce należności, których termin płatności minął 30 czerwca 2010 r. Należności te dotyczą:

● czynszu za wynajem pomieszczeń dla samorządowej jednostki budżetowej wiersz N5.1, kol. 7

● opłaty za zajęcie pasa drogowego przez gminę X wiersz N5.3, kol. 7

● podatku od nieruchomości od osób fizycznych wiersz N5.2, kol. 13

● podatku rolnego osób prawnych (spółek) wiersz N5.2, kol. 12

● naliczonych odsetek z tytułu niezapłaconych podatków nie wykazuje się.

Na 30 czerwca 2010 r. wystąpiła nadpłata pochodząca z rozliczenia VAT, w związku z tym należy ją wykazać w wierszu N5.3, kol. 5.

Sporządzając sprawozdanie Rb-N należy pamiętać, że:

● nie dotyczy ono środków zgromadzonych na rachunku sum depozytowych,

● należność staje się wymagalna, licząc od dnia następnego po upływie terminu płatności wskazanego w dokumencie zapłaty lub zapisanego w umowie w rozumieniu nowego rozporządzenia w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych.

Czytaj także: Sprawozdawczość w operacjach finansowych JST (2)>>

PODSTAWY PRAWNE

●• Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 28, poz.146)

●• Rozporządzenie Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 20, poz. 103)

●• Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 115, poz. 781; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 33, poz. 261) – nieobowiązujące

●• Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. Nr 43, poz. 247)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

REKLAMA

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA