REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdawczość za I półrocze 2010 r. w JST

KRYSTYNA GĄSIOREK
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się okres sprawozdawczy za I półrocze 2010 r. dla jednostek sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych, które mają obowiązek sporządzenia sprawozdań budżetowych oraz sprawozdań w zakresie operacji finansowych. Wskazujemy podstawy prawne sporządzania sprawozdań, podmioty zobowiązane do ich sporządzania oraz praktyczny przykład dotyczący sprawozdania Rb-N.

Za I półrocze 2010 r. jednostki samorządu terytorialnego (dalej: JST) i ich jednostki organizacyjne sporządzają sprawozdania w większości na podstawie nowych rozporządzeń z 2010 r.

REKLAMA

Podstawy prawne sporządzania sprawozdań

REKLAMA

Sprawozdania budżetowe należy sporządzać na podstawie nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, z uwzględnieniem zapisu § 23 tego rozporządzenia, który stanowi, że kierownicy zakładów budżetowych, kierownicy gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, kierownicy jednostek budżetowych i placówek dysponujący rachunkami dochodów własnych oraz dysponenci funduszy celowych, a także kierownicy państwowych jednostek budżetowych dysponujący rachunkami do gromadzenia środków funduszu motywacyjnego, sporządzają i przekazują sprawozdania tych jednostek do dnia zakończenia ich likwidacji lub zmiany formy organizacyjno-prawnej, zgodnie z przepisami „starego” rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Sprawozdania z operacji finansowych również należy sporządzać na podstawie nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (dalej: nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych), z uwzględnieniem zapisu § 11 tego rozporządzenia, który stanowi, że kierownicy państwowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz kierownicy gminnych, powiatowych i wojewódzkich funduszy celowych prowadzonych w formie rachunku bankowego oraz zakładów budżetowych prowadzących działalność w zakresie innym niż określony w art. 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (zadania te wymienione są w nr. 7/2010) przekazują sprawozdania Rb-N i Rb-Z za okresy sprawozdawcze, rozpoczynając od sprawozdań kwartalnych za I kwartał 2010 r., a kierownicy funduszy celowych posiadających osobowość prawną również sprawozdania Rb-UZ i Rb-UN, do dnia zakończenia ich likwidacji lub zmiany formy organizacyjno-prawnej, na zasadach określonych w nowym rozporządzeniu w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych.

Podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdań

Sporządza się następujące rodzaje sprawozdań:

● jednostkowe,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● łączne,

● zbiorcze.

TABELA. Rodzaje sprawozdań oraz podmioty zobowiązane do ich sporządzania

Czytaj także: Sprawozdawczość w operacjach finansowych JST (1)>>

Wypełnianie Rb-N na przykładzie

Aby prawidłowo sporządzić sprawozdania, należy m.in.:

● dokonać prawidłowej ewidencji księgowej zgodnie z zasadami rachunkowości,

● zamknąć i uzgodnić księgi rachunkowe na dany okres sprawozdawczy,

● zapoznać się z instrukcją dotyczącą sporządzania poszczególnych rodzajów sprawozdań.

PRZYKŁAD

W gminie Y na 30 czerwca 2010 r. wystąpiły środki pieniężne, które zostaną wykazane w sprawozdaniu Rb-N w odpowiednich wierszach i kolumnach, tj. środki na rachunku:

● dochodów gminy wiersz N3.2, kol. 10

● wydatków gminy wiersz N3.2, kol. 10

● wydatków niewygasających wiersz N3.2, kol. 10

● dochodów do odprowadzenia wykazuje się do dysponenta (wojewody) w sprawozdaniu Rb-ZN w części N w wierszu N3.2, kol. 10

● zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie wykazuje się

● funduszy pomocowych wiersz N3.2, kol. 10

● sum depozytowych – wadium nie wykazuje się.

W sprawozdaniu Rb-N zostaną wykazane również występujące w jednostce należności, których termin płatności minął 30 czerwca 2010 r. Należności te dotyczą:

● czynszu za wynajem pomieszczeń dla samorządowej jednostki budżetowej wiersz N5.1, kol. 7

● opłaty za zajęcie pasa drogowego przez gminę X wiersz N5.3, kol. 7

● podatku od nieruchomości od osób fizycznych wiersz N5.2, kol. 13

● podatku rolnego osób prawnych (spółek) wiersz N5.2, kol. 12

● naliczonych odsetek z tytułu niezapłaconych podatków nie wykazuje się.

Na 30 czerwca 2010 r. wystąpiła nadpłata pochodząca z rozliczenia VAT, w związku z tym należy ją wykazać w wierszu N5.3, kol. 5.

Sporządzając sprawozdanie Rb-N należy pamiętać, że:

● nie dotyczy ono środków zgromadzonych na rachunku sum depozytowych,

● należność staje się wymagalna, licząc od dnia następnego po upływie terminu płatności wskazanego w dokumencie zapłaty lub zapisanego w umowie w rozumieniu nowego rozporządzenia w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych.

Czytaj także: Sprawozdawczość w operacjach finansowych JST (2)>>

PODSTAWY PRAWNE

●• Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 28, poz.146)

●• Rozporządzenie Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 20, poz. 103)

●• Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 115, poz. 781; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 33, poz. 261) – nieobowiązujące

●• Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. Nr 43, poz. 247)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA