REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne formy kształcenia sprawdzają się wśród urzędników

Piotr Schick

REKLAMA

E-learning postrzegany jest jako korzystna forma kształcenia dla urzędników odpowiedzialnych, dojrzałych, chcących się uczyć bez ciągłej i bezpośredniej kontroli. Korzystanie z e-learningu rozwija samodyscyplinę i uczy wyznaczania sobie celów. Dlatego cieszy fakt, że coraz więcej pracowników administracji dokształca się za pomocą tej metody.

W urzędach niższego szczebla coraz bardziej popularne są e-learningowe metody podnoszenia kwalifikacji przez kadrę urzędniczą. Świadectwa ukończenia kursów przez Internet są honorowane przez działy kadr. O takiej formie szkolenia mówi Anna Dudzik z działu kadr Urzędu Gminy w Limanowej: – Łączymy e-learning z zajęciami organizowanymi przez Wyższą Szkołę Biznesu w Nowym Sączu. Po 110-godzinnym kursie – z czego 20 godzin to nauka poprzez sieć internetową – można zapisać się na 10 dodatkowych godzin wykładów, co kończy się otrzymaniem zaświadczenia o ukończeniu studiów podyplomowych.

REKLAMA

Elastyczny czas uczenia się

REKLAMA

Wyższa Szkoła Biznesu w Pile realizuje projekt „Kompetentny urzędnik administracji państwowej” współfinansowany przez Unię Europejską (dalej: UE). Aby wziąć udział w szkoleniu (postępowanie administracyjne, ewidencja gruntów, zarządzanie nieruchomościami, informacja publiczna, ochrona danych osobowych, procedury prawnicze, nadzór i kontrola itd.), należy zarejestrować się elektronicznie w Biurze Projektów www.kompetencje.efs.pila.pl.

Czysty e-learning zyskał popularność ze względu na dużą elastyczność – uczestnik sam sobie narzuca reguły szkolenia. Szkoły wyższe i firmy szkoleniowe oferujące mieszane formy zdobywania wiedzy (e-learning + wykłady), wspomagają słuchaczy rejestracją i pomocą on-line, e-doradztwem, sprzedażą podręczników, dostępem do ciekawych stron internetowych.

Firma szkoleniowa Avenhansen z Krakowa stworzyła specjalny dział z myślą o ludziach pracujących w urzędach. Jest wiele szkoleń dla ludzi pracujących w biznesie. Mało kto jednak specjalnie tworzy profesjonalne szkolenia z myślą o ludziach, którzy w biznesie nie pracują, a też chcą być rzetelnie wyszkoleni, chcą podnosić swoje kwalifikacje i dbać o rozwój zawodowy – tłumaczą pomysłodawcy. Szkolenia, najczęściej dwudniowe, organizowane są w centrum Krakowa. Na stronie www.szkolenia.avenhansen.pl znajduje się wykaz otwartych wykładów na okres od września br. do kwietnia 2011 r.

Pracodawcy, czyli również urzędy gmin, na ogół finansują kursy typu on-line. Z informacji uzyskanych w kilkunastu samorządach różnego szczebla wynika, że szkolenia mają szeroki zakres tematyczny – tzw. miękkie wiążą się najczęściej z obsługą komputera. Kursy specjalistyczne dają możliwość nauki języków obcych czy poznania nowoczesnych technologii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj także: Tajniki e-learningu>>

„Wrota” prześcigają się w ofercie

Portal „Wrota Małopolski” oferuje m.in. kursy pomocy medycznej, abecadła samorządu, obrony cywilnej, zarządzania antykryzysowego czy przygotowania projektów i wypełniania wniosków o unijne dotacje. Udział w kursie wymaga rejestracji w portalu. Szkolący się otrzymuje login i hasło do uaktywnienia aplikacji. Niektóre szkolenia są dostępne nie tylko dla urzędników i nie wymagają logowania.

Podobna metoda praktykowana jest w portalu „Wrota Podlasia”. Vortal tematyczny e-learning z zestawem narzędzi i rozwiązań wspierających proces zdalnego nauczania połączony z systemem „e-biznes” wspiera rozwój usług edukacyjnych, gdyż ułatwia tworzenie korporacyjnych oraz branżowych programów szkolenia i dokształcania, przede wszystkim pracowników samorządu i administracji w małych miejscowościach, pozbawionych dostępu do klasycznych ośrodków edukacji. Jest szczególnie ważne np. w województwie podlaskim z powodu najniższej w kraju gęstości zaludnienia i wynikających stąd znacznych obszarów wykluczenia.

Poznań ciągle w czołówce

Ciągłe szkolenia organizowane są w urzędach miast. W Poznaniu np. funkcjonuje Samorządowa Platforma Edukacyjna, organizująca kursy dla pracowników administracji samorządowej w Wielkopolsce i Urzędu Miasta Poznania. Z portalu można korzystać z każdego miejsca, jeśli jest dostępny Internet. Jeśli pracodawca zobowiązuje urzędnika do odbycia szkolenia, powinien umożliwić mu naukę w czasie godzin pracy. Po ukończeniu kursu generowany jest specjalny kod dla uczestnika, weryfikowany przez właściciela portalu. Doświadczenie jednak wskazuje, że szkolący się wolą zaświadczenie „papierowe” zamiast cyfrowego.

Jest wsparcie ministerstwa

REKLAMA

Pod adresem www.sp.4system.com funkcjonuje już portal internetowy dla nowych pracowników administracji samorządowej, oferujący szkolenia z zakresu służby przygotowawczej. Platforma e-learningowa powstała z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a adresatami projektu są małe jednostki samorządu terytorialnego.

Autorzy portalu oceniają, że skorzysta z niego około tysiąca instytucji samorządowych. Wersję próbną przez dwa miesiące sprawdzało ponad 100 samorządów. Przekazane uwagi ujęto w ostatecznej wersji portalu. W pierwszym dniu zarejestrowało się ponad 200 osób.

Nauczanie składa się z dziewięciu kursów: postępowanie administracyjne, ustawa o finansach publicznych, status prawny pracowników samorządowych, ustrój samorządu terytorialnego w Polsce, podstawowe zagadnienia z prawa zamówień publicznych, dostęp do informacji publicznej, etyka i kultura urzędnika samorządowego, oprogramowanie e-urząd oraz instrukcja kancelaryjna w urzędzie.

Ustawa o pracownikach samorządowych nakłada na nowo zatrudnionych urzędników obowiązek odbycia służby przygotowawczej, za co odpowiadają urzędy organizacyjnie i finansowo. Platforma to dobry pomysł, bo szkolenia są bezpłatne – mówi Sławomir Szeliga, wicestarosta powiatu inowrocławskiego.

Czytaj także: E-learning dla urzędnika>>

PREZYDENCJA W UE

Ponad tysiąc urzędników od czerwca br. przygotowuje się do objęcia w przyszłym roku przez Polskę prezydencji w UE. Grupa ta nazywa się „korpus prezydencji” i jest wytypowana do prowadzenia spotkań w ramach polskiego przewodnictwa we Wspólnocie. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych poinformowano, że do szkolenia zakwalifikowano osoby znające języki obce i dysponujące poza odpowiednimi predyspozycjami osobowościowymi, także wysokimi kwalifikacjami zawodowymi.

DANE TECHNICZNE E-LEARNINGU

Platformy e-learningowe umieszczane są na stronach internetowych urzędów albo na zewnętrznych serwerach. W tym drugim przypadku dostęp jest możliwy poprzez dzierżawę w tzw. modelu ASP (Aplication Service Providing), polegającą na zakupie określonego zestawu usług szkoleniowych, a nie licencji czy też praw majątkowych do programu komputerowego.

Do korzystania z platformy e-learningowej potrzebne są: system operacyjny Microsoft Windows lub Linux, przeglądarka internetowa obsługująca język JaScript, włączona obsługa cookies i JavaScript. Szkolenia wzbogacone o prezentacje multimedialne wymagają aplikacji obsługujących format Macromedia Flash.

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA