REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne formy kształcenia sprawdzają się wśród urzędników

Piotr Schick

REKLAMA

E-learning postrzegany jest jako korzystna forma kształcenia dla urzędników odpowiedzialnych, dojrzałych, chcących się uczyć bez ciągłej i bezpośredniej kontroli. Korzystanie z e-learningu rozwija samodyscyplinę i uczy wyznaczania sobie celów. Dlatego cieszy fakt, że coraz więcej pracowników administracji dokształca się za pomocą tej metody.

W urzędach niższego szczebla coraz bardziej popularne są e-learningowe metody podnoszenia kwalifikacji przez kadrę urzędniczą. Świadectwa ukończenia kursów przez Internet są honorowane przez działy kadr. O takiej formie szkolenia mówi Anna Dudzik z działu kadr Urzędu Gminy w Limanowej: – Łączymy e-learning z zajęciami organizowanymi przez Wyższą Szkołę Biznesu w Nowym Sączu. Po 110-godzinnym kursie – z czego 20 godzin to nauka poprzez sieć internetową – można zapisać się na 10 dodatkowych godzin wykładów, co kończy się otrzymaniem zaświadczenia o ukończeniu studiów podyplomowych.

REKLAMA

Elastyczny czas uczenia się

REKLAMA

Wyższa Szkoła Biznesu w Pile realizuje projekt „Kompetentny urzędnik administracji państwowej” współfinansowany przez Unię Europejską (dalej: UE). Aby wziąć udział w szkoleniu (postępowanie administracyjne, ewidencja gruntów, zarządzanie nieruchomościami, informacja publiczna, ochrona danych osobowych, procedury prawnicze, nadzór i kontrola itd.), należy zarejestrować się elektronicznie w Biurze Projektów www.kompetencje.efs.pila.pl.

Czysty e-learning zyskał popularność ze względu na dużą elastyczność – uczestnik sam sobie narzuca reguły szkolenia. Szkoły wyższe i firmy szkoleniowe oferujące mieszane formy zdobywania wiedzy (e-learning + wykłady), wspomagają słuchaczy rejestracją i pomocą on-line, e-doradztwem, sprzedażą podręczników, dostępem do ciekawych stron internetowych.

Firma szkoleniowa Avenhansen z Krakowa stworzyła specjalny dział z myślą o ludziach pracujących w urzędach. Jest wiele szkoleń dla ludzi pracujących w biznesie. Mało kto jednak specjalnie tworzy profesjonalne szkolenia z myślą o ludziach, którzy w biznesie nie pracują, a też chcą być rzetelnie wyszkoleni, chcą podnosić swoje kwalifikacje i dbać o rozwój zawodowy – tłumaczą pomysłodawcy. Szkolenia, najczęściej dwudniowe, organizowane są w centrum Krakowa. Na stronie www.szkolenia.avenhansen.pl znajduje się wykaz otwartych wykładów na okres od września br. do kwietnia 2011 r.

Pracodawcy, czyli również urzędy gmin, na ogół finansują kursy typu on-line. Z informacji uzyskanych w kilkunastu samorządach różnego szczebla wynika, że szkolenia mają szeroki zakres tematyczny – tzw. miękkie wiążą się najczęściej z obsługą komputera. Kursy specjalistyczne dają możliwość nauki języków obcych czy poznania nowoczesnych technologii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj także: Tajniki e-learningu>>

„Wrota” prześcigają się w ofercie

Portal „Wrota Małopolski” oferuje m.in. kursy pomocy medycznej, abecadła samorządu, obrony cywilnej, zarządzania antykryzysowego czy przygotowania projektów i wypełniania wniosków o unijne dotacje. Udział w kursie wymaga rejestracji w portalu. Szkolący się otrzymuje login i hasło do uaktywnienia aplikacji. Niektóre szkolenia są dostępne nie tylko dla urzędników i nie wymagają logowania.

Autopromocja

Podobna metoda praktykowana jest w portalu „Wrota Podlasia”. Vortal tematyczny e-learning z zestawem narzędzi i rozwiązań wspierających proces zdalnego nauczania połączony z systemem „e-biznes” wspiera rozwój usług edukacyjnych, gdyż ułatwia tworzenie korporacyjnych oraz branżowych programów szkolenia i dokształcania, przede wszystkim pracowników samorządu i administracji w małych miejscowościach, pozbawionych dostępu do klasycznych ośrodków edukacji. Jest szczególnie ważne np. w województwie podlaskim z powodu najniższej w kraju gęstości zaludnienia i wynikających stąd znacznych obszarów wykluczenia.

Poznań ciągle w czołówce

Ciągłe szkolenia organizowane są w urzędach miast. W Poznaniu np. funkcjonuje Samorządowa Platforma Edukacyjna, organizująca kursy dla pracowników administracji samorządowej w Wielkopolsce i Urzędu Miasta Poznania. Z portalu można korzystać z każdego miejsca, jeśli jest dostępny Internet. Jeśli pracodawca zobowiązuje urzędnika do odbycia szkolenia, powinien umożliwić mu naukę w czasie godzin pracy. Po ukończeniu kursu generowany jest specjalny kod dla uczestnika, weryfikowany przez właściciela portalu. Doświadczenie jednak wskazuje, że szkolący się wolą zaświadczenie „papierowe” zamiast cyfrowego.

Jest wsparcie ministerstwa

REKLAMA

Pod adresem www.sp.4system.com funkcjonuje już portal internetowy dla nowych pracowników administracji samorządowej, oferujący szkolenia z zakresu służby przygotowawczej. Platforma e-learningowa powstała z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a adresatami projektu są małe jednostki samorządu terytorialnego.

Autorzy portalu oceniają, że skorzysta z niego około tysiąca instytucji samorządowych. Wersję próbną przez dwa miesiące sprawdzało ponad 100 samorządów. Przekazane uwagi ujęto w ostatecznej wersji portalu. W pierwszym dniu zarejestrowało się ponad 200 osób.

Nauczanie składa się z dziewięciu kursów: postępowanie administracyjne, ustawa o finansach publicznych, status prawny pracowników samorządowych, ustrój samorządu terytorialnego w Polsce, podstawowe zagadnienia z prawa zamówień publicznych, dostęp do informacji publicznej, etyka i kultura urzędnika samorządowego, oprogramowanie e-urząd oraz instrukcja kancelaryjna w urzędzie.

Ustawa o pracownikach samorządowych nakłada na nowo zatrudnionych urzędników obowiązek odbycia służby przygotowawczej, za co odpowiadają urzędy organizacyjnie i finansowo. Platforma to dobry pomysł, bo szkolenia są bezpłatne – mówi Sławomir Szeliga, wicestarosta powiatu inowrocławskiego.

Czytaj także: E-learning dla urzędnika>>

PREZYDENCJA W UE

Ponad tysiąc urzędników od czerwca br. przygotowuje się do objęcia w przyszłym roku przez Polskę prezydencji w UE. Grupa ta nazywa się „korpus prezydencji” i jest wytypowana do prowadzenia spotkań w ramach polskiego przewodnictwa we Wspólnocie. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych poinformowano, że do szkolenia zakwalifikowano osoby znające języki obce i dysponujące poza odpowiednimi predyspozycjami osobowościowymi, także wysokimi kwalifikacjami zawodowymi.

DANE TECHNICZNE E-LEARNINGU

Platformy e-learningowe umieszczane są na stronach internetowych urzędów albo na zewnętrznych serwerach. W tym drugim przypadku dostęp jest możliwy poprzez dzierżawę w tzw. modelu ASP (Aplication Service Providing), polegającą na zakupie określonego zestawu usług szkoleniowych, a nie licencji czy też praw majątkowych do programu komputerowego.

Do korzystania z platformy e-learningowej potrzebne są: system operacyjny Microsoft Windows lub Linux, przeglądarka internetowa obsługująca język JaScript, włączona obsługa cookies i JavaScript. Szkolenia wzbogacone o prezentacje multimedialne wymagają aplikacji obsługujących format Macromedia Flash.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dokąd trzeba pojechać, aby obaczyć największą na świecie szopkę bożonarodzeniową? Samo Dzieciatko Jezus mierzy ponad trzy metry

  Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie stanęła na głównym placu hiszpańskiego miasta Alicante. Figury Świętej Rodziny są gigantyczne. 

  MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

  Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  REKLAMA