Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne formy kształcenia sprawdzają się wśród urzędników

Piotr Schick
E-learning postrzegany jest jako korzystna forma kształcenia dla urzędników odpowiedzialnych, dojrzałych, chcących się uczyć bez ciągłej i bezpośredniej kontroli. Korzystanie z e-learningu rozwija samodyscyplinę i uczy wyznaczania sobie celów. Dlatego cieszy fakt, że coraz więcej pracowników administracji dokształca się za pomocą tej metody.

W urzędach niższego szczebla coraz bardziej popularne są e-learningowe metody podnoszenia kwalifikacji przez kadrę urzędniczą. Świadectwa ukończenia kursów przez Internet są honorowane przez działy kadr. O takiej formie szkolenia mówi Anna Dudzik z działu kadr Urzędu Gminy w Limanowej: – Łączymy e-learning z zajęciami organizowanymi przez Wyższą Szkołę Biznesu w Nowym Sączu. Po 110-godzinnym kursie – z czego 20 godzin to nauka poprzez sieć internetową – można zapisać się na 10 dodatkowych godzin wykładów, co kończy się otrzymaniem zaświadczenia o ukończeniu studiów podyplomowych.

Elastyczny czas uczenia się

Wyższa Szkoła Biznesu w Pile realizuje projekt „Kompetentny urzędnik administracji państwowej” współfinansowany przez Unię Europejską (dalej: UE). Aby wziąć udział w szkoleniu (postępowanie administracyjne, ewidencja gruntów, zarządzanie nieruchomościami, informacja publiczna, ochrona danych osobowych, procedury prawnicze, nadzór i kontrola itd.), należy zarejestrować się elektronicznie w Biurze Projektów www.kompetencje.efs.pila.pl.

Czysty e-learning zyskał popularność ze względu na dużą elastyczność – uczestnik sam sobie narzuca reguły szkolenia. Szkoły wyższe i firmy szkoleniowe oferujące mieszane formy zdobywania wiedzy (e-learning + wykłady), wspomagają słuchaczy rejestracją i pomocą on-line, e-doradztwem, sprzedażą podręczników, dostępem do ciekawych stron internetowych.

Firma szkoleniowa Avenhansen z Krakowa stworzyła specjalny dział z myślą o ludziach pracujących w urzędach. Jest wiele szkoleń dla ludzi pracujących w biznesie. Mało kto jednak specjalnie tworzy profesjonalne szkolenia z myślą o ludziach, którzy w biznesie nie pracują, a też chcą być rzetelnie wyszkoleni, chcą podnosić swoje kwalifikacje i dbać o rozwój zawodowy – tłumaczą pomysłodawcy. Szkolenia, najczęściej dwudniowe, organizowane są w centrum Krakowa. Na stronie www.szkolenia.avenhansen.pl znajduje się wykaz otwartych wykładów na okres od września br. do kwietnia 2011 r.

Pracodawcy, czyli również urzędy gmin, na ogół finansują kursy typu on-line. Z informacji uzyskanych w kilkunastu samorządach różnego szczebla wynika, że szkolenia mają szeroki zakres tematyczny – tzw. miękkie wiążą się najczęściej z obsługą komputera. Kursy specjalistyczne dają możliwość nauki języków obcych czy poznania nowoczesnych technologii.

Czytaj także: Tajniki e-learningu>>

„Wrota” prześcigają się w ofercie

Portal „Wrota Małopolski” oferuje m.in. kursy pomocy medycznej, abecadła samorządu, obrony cywilnej, zarządzania antykryzysowego czy przygotowania projektów i wypełniania wniosków o unijne dotacje. Udział w kursie wymaga rejestracji w portalu. Szkolący się otrzymuje login i hasło do uaktywnienia aplikacji. Niektóre szkolenia są dostępne nie tylko dla urzędników i nie wymagają logowania.

Podobna metoda praktykowana jest w portalu „Wrota Podlasia”. Vortal tematyczny e-learning z zestawem narzędzi i rozwiązań wspierających proces zdalnego nauczania połączony z systemem „e-biznes” wspiera rozwój usług edukacyjnych, gdyż ułatwia tworzenie korporacyjnych oraz branżowych programów szkolenia i dokształcania, przede wszystkim pracowników samorządu i administracji w małych miejscowościach, pozbawionych dostępu do klasycznych ośrodków edukacji. Jest szczególnie ważne np. w województwie podlaskim z powodu najniższej w kraju gęstości zaludnienia i wynikających stąd znacznych obszarów wykluczenia.

Poznań ciągle w czołówce

Ciągłe szkolenia organizowane są w urzędach miast. W Poznaniu np. funkcjonuje Samorządowa Platforma Edukacyjna, organizująca kursy dla pracowników administracji samorządowej w Wielkopolsce i Urzędu Miasta Poznania. Z portalu można korzystać z każdego miejsca, jeśli jest dostępny Internet. Jeśli pracodawca zobowiązuje urzędnika do odbycia szkolenia, powinien umożliwić mu naukę w czasie godzin pracy. Po ukończeniu kursu generowany jest specjalny kod dla uczestnika, weryfikowany przez właściciela portalu. Doświadczenie jednak wskazuje, że szkolący się wolą zaświadczenie „papierowe” zamiast cyfrowego.

Jest wsparcie ministerstwa

Pod adresem www.sp.4system.com funkcjonuje już portal internetowy dla nowych pracowników administracji samorządowej, oferujący szkolenia z zakresu służby przygotowawczej. Platforma e-learningowa powstała z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a adresatami projektu są małe jednostki samorządu terytorialnego.

Autorzy portalu oceniają, że skorzysta z niego około tysiąca instytucji samorządowych. Wersję próbną przez dwa miesiące sprawdzało ponad 100 samorządów. Przekazane uwagi ujęto w ostatecznej wersji portalu. W pierwszym dniu zarejestrowało się ponad 200 osób.

Nauczanie składa się z dziewięciu kursów: postępowanie administracyjne, ustawa o finansach publicznych, status prawny pracowników samorządowych, ustrój samorządu terytorialnego w Polsce, podstawowe zagadnienia z prawa zamówień publicznych, dostęp do informacji publicznej, etyka i kultura urzędnika samorządowego, oprogramowanie e-urząd oraz instrukcja kancelaryjna w urzędzie.

Ustawa o pracownikach samorządowych nakłada na nowo zatrudnionych urzędników obowiązek odbycia służby przygotowawczej, za co odpowiadają urzędy organizacyjnie i finansowo. Platforma to dobry pomysł, bo szkolenia są bezpłatne – mówi Sławomir Szeliga, wicestarosta powiatu inowrocławskiego.

Czytaj także: E-learning dla urzędnika>>

PREZYDENCJA W UE

Ponad tysiąc urzędników od czerwca br. przygotowuje się do objęcia w przyszłym roku przez Polskę prezydencji w UE. Grupa ta nazywa się „korpus prezydencji” i jest wytypowana do prowadzenia spotkań w ramach polskiego przewodnictwa we Wspólnocie. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych poinformowano, że do szkolenia zakwalifikowano osoby znające języki obce i dysponujące poza odpowiednimi predyspozycjami osobowościowymi, także wysokimi kwalifikacjami zawodowymi.

DANE TECHNICZNE E-LEARNINGU

Platformy e-learningowe umieszczane są na stronach internetowych urzędów albo na zewnętrznych serwerach. W tym drugim przypadku dostęp jest możliwy poprzez dzierżawę w tzw. modelu ASP (Aplication Service Providing), polegającą na zakupie określonego zestawu usług szkoleniowych, a nie licencji czy też praw majątkowych do programu komputerowego.

Do korzystania z platformy e-learningowej potrzebne są: system operacyjny Microsoft Windows lub Linux, przeglądarka internetowa obsługująca język JaScript, włączona obsługa cookies i JavaScript. Szkolenia wzbogacone o prezentacje multimedialne wymagają aplikacji obsługujących format Macromedia Flash.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzór wniosku o dodatek węglowy [rozporządzenie]
  Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia z wzorem wniosku o wypłatę dodatku węglowego.
  Jakie są przedmioty w VII klasie w roku szkolnym 2022/2023?
  W porównaniu do klasy VI uczniowie uczą się w klasie VII dodatkowo: drugiego języka obcego, chemii, fizyki, geografii, biologii, doradztwa zawodowego. Nie mają już zajęć z techniki.
  Jakie są przedmioty w klasie VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023?
  W klasie VI język polski, to 5 godzin tygodniowo. Matematyka - 4 godziny zajęć. Język angielski - 3 godziny.
  Wiceszef MEiN: Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli
  Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli, to blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku.
  Rzecznik Finansowy: wzór wniosku o skorzystanie z wakacji kredytowych [Word]
  Rzecznik Finansowy opracował wniosek o o skorzystanie z wakacji kredytowych.
  Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego [PDF]
  Znany jest wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Opublikowano go w projekcie rozporządzenia. Wzór załączamy w formacie PDF i Word (.docx).
  Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [rozporządzenie z 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1) z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego.
  Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty - Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 1636
  Kwalifikacje na stanowisku pedagoga specjalnego
  Określenie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zatrudnianych na stanowisku pedagoga specjalnego w przedszkolach, szkołach i zespołach przedszkoli i szkół niebędących szkołami specjalnymi znalazło się w projekcie rozporządzenia. Zmieni ono rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
  Ile wyniosą podwyżki opłat za wodę i ścieki w 2023 r.?
  Wody Polskie od 1 września rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki - poinformowały w we wspólnym komunikacie Wody Polskie oraz Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie".
  Przedmioty dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2023 r.
  Przedmioty dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2023 r. - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.
  Deklaracja przystąpienia do matury 2023 r.
  Deklaracja przystąpienia do matury 2023 r. - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.
  Czy piec kaflowy i koza na węgiel dają prawo do dodatku węglowego?
  Czy piec kaflowy i koza na węgiel dają prawo do dodatku węglowego?
  Kontrola prawa do dopłaty do pelletu i węgla [urzędnicy w gminach, straż miejska i kominiarze]
  W Rzeszowie do połowy zeszłego tygodnia korekty deklaracji zgłosiło 30 osób, a w Częstochowie w okresie od 20 lipca do 2 sierpnia było ich 26 (co stanowiło niemal jedną piątą wszystkich złożonych deklaracji w tym czasie). Ale już np. w Katowicach w zeszłym tygodniu urzędnicy szacowali, że zmiany wcześniejszych deklaracji mogło dokonać ponad 200 właścicieli i zarządców nieruchomości.
  Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [jednolite rozporządzenie]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego (Dz.U. z 2017 r. z późn. zm.)
  Czy dodatek węglowy jest opodatkowany?
  Pytanie: Czy po otrzymaniu dodatku węglowego, mam zapłacić podatek dochodowy PIT od 3000 zł?
  Czy jest dopuszczalna egzekucja obowiązku szkolnego w wakacje
  Do organu prowadzącego szkołę podstawową wpłynął wniosek dyrektora tej szkoły o wszczęcie egzekucji administracyjnej wobec rodziców uchylających się od obowiązku zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne. Wniosek wpłynął 14 czerwca 2022 r. Rolą organu egzekucyjnego jest doprowadzenie do wykonania obowiązku podlegającego egzekucji, czyli wymuszenie na rodzicach (prawnych opiekunach) pożądanych zachowań dziecka i (lub) samych rodziców, drogą zastosowania grzywny w celu przymuszenia. Czy zasadne jest by wójt gminy jako organ egzekucyjny wszczynał procedurę w sprawie egzekucji obowiązku szkolnego po zakończeniu roku szkolnego?
  Czy urzędnik na stanowisku kierowniczym może też być kierownikiem jednostki organizacyjnej w gminie?
  Czy pracownik na stanowisku urzędniczym kierowniczym w urzędzie gminy może jednocześnie pełnić obowiązki kierownika jednostki organizacyjnej w gminie, na zasadzie wydania zarządzenia wójta w sprawie powierzenia obowiązków kierownika jednostki organizacyjnej X z zaznaczeniem, że pełnienie tych obowiązków wygasa z dniem zatrudnienia kierownika tej jednostki?
  Jak wyjaśnić rażąco niską cenę zamówienia publicznego
  Zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie zapytania ofertowego. Złożono trzy oferty. Wartość jednej z ofert jest o 90% niższa od pozostałych dwóch ofert oraz o 90% od oszacowania przedmiotu zamówienia. Zamawiający ma obawy co do możliwości prawidłowej realizacji zamówienia. Czy zamawiający może w tym przypadku zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienie ceny rażąco niskiej?
  Ustawa z 22 lipca 2022 r. o dodatku węglowym [pełna treść]
  Poniżej treść ustawa z 22 lipca 2022 r. o dodatku węglowym:
  Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy 3000 zł? Do kiedy? Gdzie jest wzór? Czy trzeba wykazywać dochody? [Kompendium]
  Wniosek o wypłatę dodatku węglowego 3000 zł składa się do dnia 30 listopada 2022 r. Można go złożyć przez ePUAP, a wzór opracuje minister do spraw energii.
  Wniosek o dofinansowanie do pelletu, LPG, oleju, drewna. Co z dopłatami do gazu?
  Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaprezentowała projekt ustawy dotyczącej wsparcia dla niektórych źródeł ciepła i ciepłowni. Według niego używający pelletu otrzymają 3 tys. zł, drewna kawałkowego – 1 tys. zł, oleju opałowego – 2 tys. zł, a gazu LPG – 500 zł.
  Jakie są przedmioty w liceum ogólnokształcącym (LO)?
  Jakie są przedmioty w liceum ogólnokształcącym? Jaki akt prawny wprowadza te przedmioty do programu nauczania w liceum?
  Gdzie znaleźć listę szkół prowadzących rekrutację uzupełniającą do liceum, technikum, zawodówki?
  Jak znaleźć liceum, technikum, szkołę zawodową prowadzącą rekrutację uzupełniającą?
  MEiN: rekrutacja uzupełniająca i odwołanie od wyniku rekrutacji do liceum, technikum, zawodówki
  Zgodnie z art. 130 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe młodzież przyjmuje się do publicznych szkół ponadpodstawowych po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego. Wskazane w ustawie kryteria są możliwe do spełnienia przez każdego ucznia publicznej szkoły podstawowej.