REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiczne studia podyplomowe - art. 54 ust. o finansach publicznych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Motowilczuk
magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji z zakresu finansów i rachunkowości jednostek sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem samorządowych jednostek organizacyjnych

REKLAMA

Czy osoba, która ukończy studia podyplomowe z zakresu „Finanse publiczne w jednostkach samorządu terytorialnego” lub z zakresu „Rachunkowość” spełnia wymogi, aby pełnić funkcję głównego księgowego w jednostce budżetowej?

Ponieważ ustawa o finansach publicznych mówi o studiach podyplomowych ekonomicznych, czy wymienione studia można uznać za ekonomiczne?

REKLAMA

REKLAMA

Nie jest możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi twierdzącej lub przeczącej na pytanie zadane przez Czytelnika – ze względu na brak istotnych informacji odnośnie do zakresu kształcenia oferowanego przez uczelnię prowadzącą wymienione w pytaniu rodzaje studiów podyplomowych oraz ich charakter i program. Na przykład wymieniony w pytaniu kierunek studiów podyplomowych „Finanse publiczne w jednostkach samorządu terytorialnego” jest prowadzony zarówno w ramach kierunków kształcenia ekonomicznych, jak i prawniczych. Dlatego w odpowiedzi zostaną wskazane jedynie ogólne zasady, jakimi należy się kierować przy wyborze studiów podyplomowych przez osoby planujące uzupełnić wykształcenie konieczne do zajmowania stanowiska głównego księgowego w jednostkach sektora finansów publicznych.

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: nowa uofp) w art. 54 ust. 2 pkt 5 wymaga, aby główny księgowy w jednostce sektora finansów publicznych (a do tej kategorii należą państwowe i samorządowe jednostki budżetowe – co wynika z art. 9 pkt 3 tej ustawy) spełniał co najmniej jeden z wymienionych warunków:

● ukończył ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiadał co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości,

● ukończył średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiadał co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

lub też:

● był wpisany do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,

● posiadał certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Definicje poszczególnych rodzajów wykształcenia wyższego, wymienionych w przywołanym przepisie, zawarte są w ustawie z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (dalej: ustawa o szkolnictwie wyższym) i wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych.

Studia podyplomowe to forma kształcenia przeznaczona dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych, inna niż studia wyższe i studia doktoranckie, która może być prowadzona przez uczelnię w zakresie związanym z prowadzonymi przez nią kierunkami studiów wyższych (art. 2 pkt 11 i art. 8 ust. 1 i 6 ustawy o szkolnictwie wyższym). Zgodnie z uchwałą Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z 24 października 2005 r. w sprawie określenia dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych, do „nauk ekonomicznych” zalicza się takie dziedziny, jak:

● ekonomia,

● nauki o zarządzaniu,

● towaroznawstwo

– w zakresie których kształcenie odbywa się na uczelniach ekonomicznych oraz na wydziałach ekonomicznych innych uczelni wyższych na kierunkach studiów, określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 13 czerwca 2006 r. w sprawie nazw kierunków studiów.

Czytaj także: Obowiązek zatrudnienia w szkole głównego księgowego>>

REKLAMA

Należą do nich m.in. takie kierunki, jak: ekonomia, finanse i rachunkowość, towaroznawstwo, logistyka, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i marketing, informatyka i ekonometria. W ramach tych kierunków obowiązują tzw. standardy kształcenia, które określają reguły kształcenia na poszczególnych kierunkach, przy czym standardy te określają pewne minima programowe, natomiast uczelnie prowadzące dany kierunek mają możliwość wprowadzania w jego ramach różnych dodatkowych specjalizacji (np. w ramach kierunku ekonomia mogą to być: ekonomika sektora publicznego, analiza finansowa, inwestycje, handel zagraniczny i wiele innych).

Jeśli chodzi o studia podyplomowe, to uczelnie kształcące na kierunkach ekonomicznych same ustalają ich nazwy i zakres programowy – na podstawie kompetencji przyznanych im w art. 68 ustawy o szkolnictwie wyższym – np. uczelnie ekonomiczne prowadzące kierunek studiów wyższych: finanse i rachunkowość oferują w bieżącym roku akademickim następujące ekonomiczne studia podyplomowe:

● Rachunkowość, finanse i system podatkowy,

● Finanse i rachunkowość zarządcza,

● Finanse i rachunkowość budżetowa,

● Rachunkowość sektora finansów publicznych,

● Rachunkowość i audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych,

● Rachunkowość,

● Podatki i skarbowość,

● Rachunkowość w zarządzaniu instytucjami kultury,

● Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami opieki zdrowotnej i wiele innych o bardzo różniącym się programie i zakresie wiedzy oraz umiejętności nabywanych przez słuchaczy.

Studia podyplomowe w swoim założeniu mają dawać możliwość poszerzenia wiedzy zdobytej w czasie studiów wyższych, a także zdobycia wiedzy specjalistycznej koniecznej z punktu widzenia wykonywanej pracy, dającej możliwość awansu zawodowego. Osoby, które zamierzają podjąć takie studia ze względu na konieczność uzyskania wykształcenia ekonomicznego, wymaganego do zajmowania stanowiska głównego księgowego w jednostce sektora finansów publicznych, zawsze powinny upewnić się na wybranej przez siebie uczelni, czy ich ukończenie daje gwarancję spełnienia wymogu określonego w przepisach art. 54 nowej uofp – informacje takie znajdują się zazwyczaj na stronach internetowych uczelni w opisach programu studiów podyplomowych, można je także uzyskać od osób odpowiedzialnych za ich realizację.

Czytaj także: Prawa i obowiązki głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych>>

PODSTAWY PRAWNE

• Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 152, poz. 1020)

• Ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 75, poz. 471)

• Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 13 czerwca 2006 r. w sprawie nazw kierunków studiów (Dz.U. Nr 121, poz. 838; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 150, poz. 1213)

• Uchwała Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z 24 października 2005 r. w sprawie określenia dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (M.P. Nr 79, poz. 1120; ost.zm. M.P. z 2008 r. Nr 97, poz. 843)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA