REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa okołobudżetowa istotna dla samorządów

Wioletta Kępka

REKLAMA

Więcej czasu na przyjęcie budżetów samorządowych na 2011 rok, niższe janosikowe oraz nowe zasady przekazywania samorządom nieruchomości z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych, a także wzrost stawek VAT to najważniejsze, ale nie jedyne zmiany, jakie weszły w życie wraz z przepisami okołobudżetowymi.

1 stycznia 2011 r. weszła w życie, z wyjątkiem kilku artykułów, ustawa z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (dalej: ustawa okołobudżetowa).

REKLAMA

Jednym z jej najważniejszych skutków dla samorządów jest wydłużenie czasu na przyjęcie uchwał budżetowych na 2011 rok. Ustawa okołobudżetowa przewiduje bowiem, że budżet na 2011 rok samorządy muszą przyjąć do 28 lutego 2011 r., a nie – jak przewiduje ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych – do końca stycznia. Zmiana ta związana jest z jesiennymi wyborami samorządowymi.

Do czasu podjęcia uchwały budżetowej na 2011 rok, ale nie dłużej niż do 28 lutego, podstawą gospodarki finansowej samorządu jest projekt uchwały budżetowej. Jeżeli samorząd nie przyjmie budżetu do końca lutego 2011 r., ustali go regionalna izba obrachunkowa do 31 marca 2011 r.

Podwyżki dla nauczycieli

REKLAMA

Ustawa okołobudżetowa określa także termin zapowiedzianej przez rząd 7% podwyżki płacy zasadniczej oraz dodatków do wynagrodzenia dla nauczycieli. Muszą ją otrzymać najpóźniej do 30 września z wyrównaniem od 1 września 2011 r. Według rządu środki na ten cel samorządy otrzymają w zwiększonej subwencji oświatowej. Jednak, zdaniem przedstawicieli samorządu, wzrost subwencji nie wystarczy na podwyżki i kolejny raz będą musiały sfinansować ją samorządy.

Nauczyciele to jedyna grupa zawodowa wśród pracowników sfery budżetowej, która dostanie podwyżkę w 2011 roku. Ustawa okołobudżetowa zamraża bowiem wynagrodzenia pozostałych pracowników sfery budżetowej (m.in. urzędników, policjantów, żołnierzy) na poziomie z 2010 roku. Ich pensje nie wzrosną nawet o wskaźnik inflacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wzrośnie również wynagrodzenie osób na kierowniczych stanowiskach państwowych. W 2011 roku będą oni otrzymywali pensje w takiej samej wysokości, jak w grudniu 2008 r.

Wynikające z ustawy okołobudżetowej zamrożenie pensji nie dotyczy pracowników samorządowych.

Czytaj także: Formy zatrudniania nauczycieli>>

Janosikowe w regionach

REKLAMA

W 2011 roku zmienią się także zasady obliczania wysokości wpłat regionów do budżetu państwa z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej, czyli tzw. janosikowego. Wiąże się to z ubiegłoroczną sytuacją, gdy samorząd Mazowsza musiał przeznaczyć na janosikowe ok. 940 mln zł. Zmiany przewidują, że na janosikowe w 2011 roku złożą się te województwa, których wskaźnik W jest większy od 120% wskaźnika Ww (wcześniej 110%). Janosikowe oblicza się, mnożąc:

1) 70% (wcześniej 80%) nadwyżki wskaźnika W ponad 120% (wcześniej 110%) wskaźnika Ww – dla województw, w których wskaźnik W jest nie większy niż 180% (wcześniej 170%) wskaźnika Ww,

2) 42% (wcześniej 48%) wskaźnika Ww, powiększoną o 80% (wcześniej 95%) nadwyżki wskaźnika W ponad 180% (wcześniej 170%) wskaźnika Ww – dla województw, w których wskaźnik W jest większy niż 180% (wcześniej 170%) wskaźnika Ww.

Zmiany dotyczące janosikowego mają charakter jednorazowy i obowiązują tylko w 2011 roku.

Dla Mazowsza oznacza to, że zapłaci na janosikowe o ponad 170 mln mniej niż przy niezmienionych zasadach. Jednocześnie dla beneficjentów janosikowego, czyli wszystkich albo prawie wszystkich pozostałych województw oznacza to, że o tyle samo dostaną mniej z subwencji wyrównawczej.

VAT

Ustawa okołobudżetowa wprowadza także zmiany w zakresie podatku od towaru i usług (dalej: VAT). Najważniejsza z nich to podwyżka stawek od 1 stycznia 2011 r. Przede wszystkim od nowego roku nie ma już stawki 0%, co wiąże się z koniecznością dostosowania polskich zasad do wymogów Unii Europejskiej. Pozostałe stawki VAT wzrosły od 1 stycznia 2011 r. o 1%. Podwyżka ma obowiązywać do 31 grudnia 2013 r. Po tym terminie stawki mają wrócić do poziomu z 2010 roku (z wyjątkiem stawki 0%, której już nie będzie). Zagrożeniem dla tego planu może być wzrost zadłużenia publicznego powyżej 55% produktu krajowego brutto. W takim przypadku stawki VAT nie tylko nie powrócą do poziomu z 2010 roku, ale jeszcze wzrosną.

Wzrost VAT będzie miał wpływ na taryfy na wodę i ścieki, a każdą ich zmianę trzeba zatwierdzić w drodze uchwały rady gminy. Ustawa okołobudżetowa wprowadza jednak wyjątek. W przypadku zmiany VAT nie trzeba będzie podejmować uchwały rady o zmianie taryf za wodę i ścieki. Zmiana taryf za wodę i ścieki będzie następowała automatycznie, z dniem wejścia w życie nowych stawek VAT.

Zmiana stawek VAT nie będzie także traktowana jako wprowadzenie zmian w warunkach umowy na usługi telekomunikacyjne. Dostawca takich usług będzie miał jedynie obowiązek podania do publicznej wiadomości (np. na stronie internetowej) m.in. informacji o:

● zmianie cennika i warunków umowy,

● prawie wypowiedzenia umowy przez abonenta w przypadku braku akceptacji tych zmian,

● prawie dostawcy do odszkodowania za wypowiedzenie umowy.

Dostawca nie będzie musiał informować każdego klienta z osobna.

Czytaj także: Sejm uchwalił budżet na 2011 r.>>

Nieruchomości

Niekorzystne zmiany dla samorządów niesie ze sobą ustawa okołobudżetowa w przypadku nieruchomości rolnych. Do końca 2010 roku Agencja Nieruchomości Rolnych mogła bezpłatnie przekazywać jednostkom samorządu terytorialnego nieruchomości z przeznaczeniem na inwestycje infrastrukturalne służące wykonywaniu ich zadań własnych. Po 1 stycznia 2011 r. bezpłatnie mogą być przekazywane samorządom jedynie nieruchomości:

1) na cele związane z realizacją inwestycji przeciwpowodziowych,

2) w celu umożliwienia realizacji miejscowego planu odbudowy infrastruktury zniszczonej w wyniku żywiołu,

3) przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy na inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne i sanitarne, wysypiska, a także związane z utrzymaniem czystości i porządku, unieszkodliwiania odpadów komunalnych, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji publicznej oraz kultury i kultury fizycznej,

4) przeznaczone na drogi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Bezpłatnie mogą być przekazywane samorządom także nieruchomości wchodzące w skład zasobu rolnego już zajęte pod drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie.

Inne zmiany

W 2011 roku można też będzie ze środków Funduszu Pracy finansować staże podyplomowe i szkolenia specjalizacyjne dla lekarzy i stomatologów oraz staże podyplomowe i specjalizacje dla pielęgniarek i położnych. Środki na ten cel trafią m.in. do marszałków i wojewodów za pośrednictwem Ministra Zdrowia.

Wśród innych zmian, jakie niesie ze sobą ustawa okołobudżetowa, jest m.in. wzrost od 1 stycznia 2011 r. ulg na przejazdy komunikacją publiczną. Z wyższej ulgi na przejazdy pociągami będą mogli skorzystać m.in. studenci, uczniowie i osoby niewidome, niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Natomiast od 1 marca 2011 r. obniżony zostanie zasiłek pogrzebowy do 4 tys. zł (obecnie zasiłek wynosi 6406,16 zł). Zasiłek będzie obniżony dla członków wszystkich grup społecznych i zawodowych, a więc również tych, którzy zasiłek otrzymują na podstawie odrębnych przepisów (m.in. policjantów, żołnierzy, strażników granicznych i strażaków).

Podstawa prawna

•  Ustawa z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej – ustawa przed publikacją w Dzienniku Ustaw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

REKLAMA

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

REKLAMA