REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa okołobudżetowa istotna dla samorządów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioletta Kępka

REKLAMA

Więcej czasu na przyjęcie budżetów samorządowych na 2011 rok, niższe janosikowe oraz nowe zasady przekazywania samorządom nieruchomości z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych, a także wzrost stawek VAT to najważniejsze, ale nie jedyne zmiany, jakie weszły w życie wraz z przepisami okołobudżetowymi.

1 stycznia 2011 r. weszła w życie, z wyjątkiem kilku artykułów, ustawa z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (dalej: ustawa okołobudżetowa).

REKLAMA

Jednym z jej najważniejszych skutków dla samorządów jest wydłużenie czasu na przyjęcie uchwał budżetowych na 2011 rok. Ustawa okołobudżetowa przewiduje bowiem, że budżet na 2011 rok samorządy muszą przyjąć do 28 lutego 2011 r., a nie – jak przewiduje ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych – do końca stycznia. Zmiana ta związana jest z jesiennymi wyborami samorządowymi.

Do czasu podjęcia uchwały budżetowej na 2011 rok, ale nie dłużej niż do 28 lutego, podstawą gospodarki finansowej samorządu jest projekt uchwały budżetowej. Jeżeli samorząd nie przyjmie budżetu do końca lutego 2011 r., ustali go regionalna izba obrachunkowa do 31 marca 2011 r.

Podwyżki dla nauczycieli

REKLAMA

Ustawa okołobudżetowa określa także termin zapowiedzianej przez rząd 7% podwyżki płacy zasadniczej oraz dodatków do wynagrodzenia dla nauczycieli. Muszą ją otrzymać najpóźniej do 30 września z wyrównaniem od 1 września 2011 r. Według rządu środki na ten cel samorządy otrzymają w zwiększonej subwencji oświatowej. Jednak, zdaniem przedstawicieli samorządu, wzrost subwencji nie wystarczy na podwyżki i kolejny raz będą musiały sfinansować ją samorządy.

Nauczyciele to jedyna grupa zawodowa wśród pracowników sfery budżetowej, która dostanie podwyżkę w 2011 roku. Ustawa okołobudżetowa zamraża bowiem wynagrodzenia pozostałych pracowników sfery budżetowej (m.in. urzędników, policjantów, żołnierzy) na poziomie z 2010 roku. Ich pensje nie wzrosną nawet o wskaźnik inflacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wzrośnie również wynagrodzenie osób na kierowniczych stanowiskach państwowych. W 2011 roku będą oni otrzymywali pensje w takiej samej wysokości, jak w grudniu 2008 r.

Wynikające z ustawy okołobudżetowej zamrożenie pensji nie dotyczy pracowników samorządowych.

Czytaj także: Formy zatrudniania nauczycieli>>

Janosikowe w regionach

REKLAMA

W 2011 roku zmienią się także zasady obliczania wysokości wpłat regionów do budżetu państwa z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej, czyli tzw. janosikowego. Wiąże się to z ubiegłoroczną sytuacją, gdy samorząd Mazowsza musiał przeznaczyć na janosikowe ok. 940 mln zł. Zmiany przewidują, że na janosikowe w 2011 roku złożą się te województwa, których wskaźnik W jest większy od 120% wskaźnika Ww (wcześniej 110%). Janosikowe oblicza się, mnożąc:

1) 70% (wcześniej 80%) nadwyżki wskaźnika W ponad 120% (wcześniej 110%) wskaźnika Ww – dla województw, w których wskaźnik W jest nie większy niż 180% (wcześniej 170%) wskaźnika Ww,

2) 42% (wcześniej 48%) wskaźnika Ww, powiększoną o 80% (wcześniej 95%) nadwyżki wskaźnika W ponad 180% (wcześniej 170%) wskaźnika Ww – dla województw, w których wskaźnik W jest większy niż 180% (wcześniej 170%) wskaźnika Ww.

Zmiany dotyczące janosikowego mają charakter jednorazowy i obowiązują tylko w 2011 roku.

Dla Mazowsza oznacza to, że zapłaci na janosikowe o ponad 170 mln mniej niż przy niezmienionych zasadach. Jednocześnie dla beneficjentów janosikowego, czyli wszystkich albo prawie wszystkich pozostałych województw oznacza to, że o tyle samo dostaną mniej z subwencji wyrównawczej.

VAT

Ustawa okołobudżetowa wprowadza także zmiany w zakresie podatku od towaru i usług (dalej: VAT). Najważniejsza z nich to podwyżka stawek od 1 stycznia 2011 r. Przede wszystkim od nowego roku nie ma już stawki 0%, co wiąże się z koniecznością dostosowania polskich zasad do wymogów Unii Europejskiej. Pozostałe stawki VAT wzrosły od 1 stycznia 2011 r. o 1%. Podwyżka ma obowiązywać do 31 grudnia 2013 r. Po tym terminie stawki mają wrócić do poziomu z 2010 roku (z wyjątkiem stawki 0%, której już nie będzie). Zagrożeniem dla tego planu może być wzrost zadłużenia publicznego powyżej 55% produktu krajowego brutto. W takim przypadku stawki VAT nie tylko nie powrócą do poziomu z 2010 roku, ale jeszcze wzrosną.

Wzrost VAT będzie miał wpływ na taryfy na wodę i ścieki, a każdą ich zmianę trzeba zatwierdzić w drodze uchwały rady gminy. Ustawa okołobudżetowa wprowadza jednak wyjątek. W przypadku zmiany VAT nie trzeba będzie podejmować uchwały rady o zmianie taryf za wodę i ścieki. Zmiana taryf za wodę i ścieki będzie następowała automatycznie, z dniem wejścia w życie nowych stawek VAT.

Zmiana stawek VAT nie będzie także traktowana jako wprowadzenie zmian w warunkach umowy na usługi telekomunikacyjne. Dostawca takich usług będzie miał jedynie obowiązek podania do publicznej wiadomości (np. na stronie internetowej) m.in. informacji o:

● zmianie cennika i warunków umowy,

● prawie wypowiedzenia umowy przez abonenta w przypadku braku akceptacji tych zmian,

● prawie dostawcy do odszkodowania za wypowiedzenie umowy.

Dostawca nie będzie musiał informować każdego klienta z osobna.

Czytaj także: Sejm uchwalił budżet na 2011 r.>>

Nieruchomości

Niekorzystne zmiany dla samorządów niesie ze sobą ustawa okołobudżetowa w przypadku nieruchomości rolnych. Do końca 2010 roku Agencja Nieruchomości Rolnych mogła bezpłatnie przekazywać jednostkom samorządu terytorialnego nieruchomości z przeznaczeniem na inwestycje infrastrukturalne służące wykonywaniu ich zadań własnych. Po 1 stycznia 2011 r. bezpłatnie mogą być przekazywane samorządom jedynie nieruchomości:

1) na cele związane z realizacją inwestycji przeciwpowodziowych,

2) w celu umożliwienia realizacji miejscowego planu odbudowy infrastruktury zniszczonej w wyniku żywiołu,

3) przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy na inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne i sanitarne, wysypiska, a także związane z utrzymaniem czystości i porządku, unieszkodliwiania odpadów komunalnych, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji publicznej oraz kultury i kultury fizycznej,

4) przeznaczone na drogi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Bezpłatnie mogą być przekazywane samorządom także nieruchomości wchodzące w skład zasobu rolnego już zajęte pod drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie.

Inne zmiany

W 2011 roku można też będzie ze środków Funduszu Pracy finansować staże podyplomowe i szkolenia specjalizacyjne dla lekarzy i stomatologów oraz staże podyplomowe i specjalizacje dla pielęgniarek i położnych. Środki na ten cel trafią m.in. do marszałków i wojewodów za pośrednictwem Ministra Zdrowia.

Wśród innych zmian, jakie niesie ze sobą ustawa okołobudżetowa, jest m.in. wzrost od 1 stycznia 2011 r. ulg na przejazdy komunikacją publiczną. Z wyższej ulgi na przejazdy pociągami będą mogli skorzystać m.in. studenci, uczniowie i osoby niewidome, niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Natomiast od 1 marca 2011 r. obniżony zostanie zasiłek pogrzebowy do 4 tys. zł (obecnie zasiłek wynosi 6406,16 zł). Zasiłek będzie obniżony dla członków wszystkich grup społecznych i zawodowych, a więc również tych, którzy zasiłek otrzymują na podstawie odrębnych przepisów (m.in. policjantów, żołnierzy, strażników granicznych i strażaków).

Podstawa prawna

•  Ustawa z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej – ustawa przed publikacją w Dzienniku Ustaw

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bioodpady z potencjałem. W 2026 r. mogą przyjść długo oczekiwane zmiany w prawie [WYWIAD]

Choć legislacja koncentruje się dziś głównie na tworzywach sztucznych, sektor bioodpadów czeka na własną, systemową rewolucję. Eksperci są zgodni: czas na normy jakości nawozów z odpadów i impuls inwestycyjny dla fermentacji kuchennych resztek.

Forum Liderów PPP z Wielkim Medalem Senatu. Dziesięć lat promocji partnerstwa publiczno-prywatnego

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Liderów PPP, która odbyła się w Warszawie, stała się okazją do podsumowania dekady promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Gościem honorowym wydarzenia był senator Adam Szejnfeld – inicjator jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw o PPP w Europie. Z jego inicjatywy, przy poparciu senatorów zaangażowanych w rozwój PPP, Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Forum Wielkim Medalem Senatu. Wyróżnienie odebrała prezes Kamila Król, doceniona za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację idei partnerstwa publicznego i prywatnego oraz skuteczne wdrażanie przepisów ustawy o PPP.

PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

REKLAMA

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

REKLAMA

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA