reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Ustawa okołobudżetowa istotna dla samorządów

Ustawa okołobudżetowa istotna dla samorządów

Więcej czasu na przyjęcie budżetów samorządowych na 2011 rok, niższe janosikowe oraz nowe zasady przekazywania samorządom nieruchomości z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych, a także wzrost stawek VAT to najważniejsze, ale nie jedyne zmiany, jakie weszły w życie wraz z przepisami okołobudżetowymi.

1 stycznia 2011 r. weszła w życie, z wyjątkiem kilku artykułów, ustawa z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (dalej: ustawa okołobudżetowa).

Jednym z jej najważniejszych skutków dla samorządów jest wydłużenie czasu na przyjęcie uchwał budżetowych na 2011 rok. Ustawa okołobudżetowa przewiduje bowiem, że budżet na 2011 rok samorządy muszą przyjąć do 28 lutego 2011 r., a nie – jak przewiduje ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych – do końca stycznia. Zmiana ta związana jest z jesiennymi wyborami samorządowymi.

Do czasu podjęcia uchwały budżetowej na 2011 rok, ale nie dłużej niż do 28 lutego, podstawą gospodarki finansowej samorządu jest projekt uchwały budżetowej. Jeżeli samorząd nie przyjmie budżetu do końca lutego 2011 r., ustali go regionalna izba obrachunkowa do 31 marca 2011 r.

Podwyżki dla nauczycieli

Ustawa okołobudżetowa określa także termin zapowiedzianej przez rząd 7% podwyżki płacy zasadniczej oraz dodatków do wynagrodzenia dla nauczycieli. Muszą ją otrzymać najpóźniej do 30 września z wyrównaniem od 1 września 2011 r. Według rządu środki na ten cel samorządy otrzymają w zwiększonej subwencji oświatowej. Jednak, zdaniem przedstawicieli samorządu, wzrost subwencji nie wystarczy na podwyżki i kolejny raz będą musiały sfinansować ją samorządy.

Nauczyciele to jedyna grupa zawodowa wśród pracowników sfery budżetowej, która dostanie podwyżkę w 2011 roku. Ustawa okołobudżetowa zamraża bowiem wynagrodzenia pozostałych pracowników sfery budżetowej (m.in. urzędników, policjantów, żołnierzy) na poziomie z 2010 roku. Ich pensje nie wzrosną nawet o wskaźnik inflacji.

Nie wzrośnie również wynagrodzenie osób na kierowniczych stanowiskach państwowych. W 2011 roku będą oni otrzymywali pensje w takiej samej wysokości, jak w grudniu 2008 r.

Wynikające z ustawy okołobudżetowej zamrożenie pensji nie dotyczy pracowników samorządowych.

Czytaj także: Formy zatrudniania nauczycieli>>

Janosikowe w regionach

W 2011 roku zmienią się także zasady obliczania wysokości wpłat regionów do budżetu państwa z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej, czyli tzw. janosikowego. Wiąże się to z ubiegłoroczną sytuacją, gdy samorząd Mazowsza musiał przeznaczyć na janosikowe ok. 940 mln zł. Zmiany przewidują, że na janosikowe w 2011 roku złożą się te województwa, których wskaźnik W jest większy od 120% wskaźnika Ww (wcześniej 110%). Janosikowe oblicza się, mnożąc:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama