REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia rodzicielskie w formacjach mundurowych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Z dniem 23 czerwca b.r. funkcjonariusze mundurowi zyskali nowe uprawnienia związane z rodzicielstwem. Nowelizacja ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw spowodowana została m.in. zróżnicowanym dostępem funkcjonariuszy i strażaków różnych służb z dostępem do uprawnień rodzicielskich. Jednocześnie spowodowała, że ich uprawnienia są podobne do tych z jakich korzystają pracownicy w ramach przepisów kodeksu pracy.

Zmiany objęły:

REKLAMA

-  Policję,

-  Straż Graniczną,

-  Państwową Straż Pożarną,

- Biuro Ochrony Rządu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencję Wywiadu,

- Centralne Biuro Antykorupcyjne,

- Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbę Wywiadu Wojskowego,

- Służbę Celną.

Policja

REKLAMA

Zgodnie ze zmianami policjantowi przysługują uprawnienia pracownika związane z rodzicielstwem określone w Kodeksie pracy, jeżeli przepisy ustawy o Policji  nie stanowią inaczej. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie są funkcjonariuszami, z uprawnień może korzystać tylko jedno z nich.

Policjantowi nie przysługuje jednak prawo złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu służby w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Jedyny wyjątek stanowią policjanci uprawnieni do urlopu wychowawczego, którzy przed dniem wejścia w życie omawianych przepisów, na podstawie art. 1867 Kodeksu pracy, podjęli służbę w obniżonym wymiarze czasu służby lub złożyli wnioski o obniżenie wymiaru czasu służby. W takiej sytuacji korzystają oni z tego uprawnienia na dotychczasowych zasadach.

Funkcjonariusza Policji nie można zwolnić ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego, z wyjątkiem:

- wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby,

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego,

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe inne niż wyżej wymienione,

- powołania do innej służby państwowej, a także objęcia funkcji z wyboru w organach samorządu terytorialnego lub stowarzyszeniach,

- gdy wymaga tego ważny interes służby,

- likwidacji jednostki Policji lub jej reorganizacji połączonej ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie policjanta do innej jednostki lub na niższe stanowisko służbowe nie jest możliwe.

REKLAMA

W razie zwolnienia policjanta ze służby, gdy wymaga tego ważny interes służby lub w przypadku likwidacji jednostki Policji lub jej reorganizacji połączonej ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie policjanta do innej jednostki lub na niższe stanowisko służbowe nie jest możliwe w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu ojcowskiego, przysługuje mu uposażenie do końca okresu ciąży oraz trwania wymienionego urlopu.

W przypadku gdy policjant zostaje zwolniony w czasie urlopu wychowawczego, z jednej z tych dwóch wymienionych przyczyn, przysługują mu do końca okresu, na który ten urlop został udzielony:

- świadczenie pieniężne, wypłacane na zasadach obowiązujących przy wypłacaniu zasiłku wychowawczego,

- inne uprawnienia przewidziane dla pracowników zwalnianych z pracy w czasie urlopu wychowawczego z przyczyn niedotyczących pracowników.

Czytaj także: Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów>>

Straż Graniczna

Funkcjonariuszowi Straży Granicznej przysługują uprawnienia pracownika związane z rodzicielstwem określone w Kodeksie pracy, z wyjątkiem art. 1867, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie są funkcjonariuszami albo jedno z nich jest funkcjonariuszem a drugie jest zatrudnione, z uprawnień może korzystać jedno z nich.

Funkcjonariuszowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego nie przysługuje więc prawo do obniżenia jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Jednakże w przypadku pełnienia służby w obniżonym wymiarze czasu służby lub złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu służby przed wejściem omawianych zmian, korzystają oni z tego uprawnienia na dotychczasowych zasadach.

Funkcjonariusza nie można zwolnić ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego, z wyjątkiem:

- wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby,

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe umyślne,

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe inne niż wyżej wymienione,

- powołania do innej służby państwowej, a także objęcia funkcji z wyboru w organach samorządu terytorialnego,

- gdy wymaga tego ważny interes służby,

- rozformowania jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę, lub zmniejszenia jej stanu etatowego, jeżeli przeniesienie funkcjonariusza do innej jednostki lub na niższe stanowisko nie jest możliwe,

- popełnienia czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa skarbowego, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste i uniemożliwia pozostawanie w służbie,

- zgłoszenia pisemnego przez funkcjonariusza wystąpienia ze służby.

W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby gdy wymaga tego ważny interes służby lub w przypadku rozformowania jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę, lub zmniejszenia jej stanu etatowego, jeżeli przeniesienie funkcjonariusza do innej jednostki lub na niższe stanowisko nie jest możliwe, w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu ojcowskiego przysługuje mu uposażenie do końca okresu ciąży oraz trwania wymienionego urlopu.

Państwowa Straż Pożarna

Do strażaków stosuje się przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, jeżeli przepisy ustawy o Państwowej Straży Pożarnej nie stanowią inaczej.

Strażaka nie można zwolnić ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego, z wyjątkiem:

- wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby,

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe umyślne,

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo inne niż wyżej wymienione,

- likwidacji jednostki albo jej reorganizacji połączonej ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie strażaka za jego zgodą do innej jednostki lub na inne stanowisko nie jest możliwe,

- z innych ważnych przyczyn, jeżeli dalsze pozostawanie w służbie nie gwarantuje należytego wykonywania obowiązków służbowych, a zwolnienie nie nastąpiło z powodu:

a/ skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo inne niż przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe umyślne,

b/ nabycia prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej,

c/ likwidacji jednostki albo jej reorganizacji połączonej ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie strażaka za jego zgodą do innej jednostki lub na inne stanowisko nie jest możliwe,

d/ niewywiązywania się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej, stwierdzonego w dwóch kolejnych opiniach służbowych, między którymi upłynęło co najmniej 6 miesięcy;

Strażakowi zwolnionemu ze służby w związku z likwidacją jednostki albo jej reorganizacją połączoną ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie strażaka za jego zgodą do innej jednostki lub na inne stanowisko nie jest możliwe, w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu ojcowskiego, przysługuje uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, do końca okresu ciąży oraz trwania wymienionego urlopu. Strażakowi zwolnionemu ze służby na ww. podstawie w czasie urlopu wychowawczego, przysługują do końca okresu, na który ten urlop został udzielony:

- świadczenie pieniężne, wypłacane na zasadach obowiązujących przy wypłacaniu dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

- inne uprawnienia przewidziane dla pracowników zwalnianych z pracy w czasie urlopu wychowawczego z przyczyn niedotyczących pracowników.

Strażakowi nie przysługuje prawo złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu służby w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Jednakże w przypadku pełnienia służby w obniżonym wymiarze czasu służby lub złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu służby przed wejściem omawianych zmian, korzystają oni z tego uprawnienia na dotychczasowych zasadach.

Czytaj także: Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych>>

Biuro Ochrony Rządu

Funkcjonariuszowi Biura Ochrony Rządu, tak jak w przypadku funkcjonariuszy Straży Granicznej, przysługują uprawnienia pracownika związane z rodzicielstwem określone w Kodeksie pracy z wyjątkiem art. 1867 i jeżeli przepisy ustawy o Biurze Ochrony Rządu nie stanowią inaczej.

Jeżeli oboje rodzice są funkcjonariuszami z uprawnień może korzystać jedno z nich. Funkcjonariuszowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego nie przysługuje więc prawo do obniżenia jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Jednakże w przypadku pełnienia służby w obniżonym wymiarze czasu służby lub złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu służby przed wejściem omawianych zmian, korzystają oni z tego uprawnienia na dotychczasowych zasadach.

Funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu nie można zwolnić ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego, z wyjątkiem:

- wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby,

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z urzędu,

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo inne niż wyżej wymienione,

- prawomocnej odmowy wydania poświadczenia bezpieczeństwa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych,

- powołania do innej służby państwowej, a także objęcia funkcji z wyboru w organach samorządu terytorialnego lub stowarzyszeniach

- likwidacji komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę, lub zmniejszenia jej stanu etatowego, jeżeli przeniesienie funkcjonariusza do innej komórki lub na inne stanowisko nie jest możliwe.

W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby w związku z likwidacją komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę, lub zmniejszenia jej stanu etatowego, jeżeli przeniesienie funkcjonariusza do innej komórki lub na inne stanowisko nie jest możliwe w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu ojcowskiego przysługuje mu uposażenie do końca okresu ciąży oraz trwania wymienionego urlopu.

Natomiast funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby na ww. podstawie w czasie urlopu wychowawczego, przysługują do końca okresu, na który ten urlop został udzielony:

- świadczenie pieniężne, wypłacane na zasadach obowiązujących przy wypłacaniu dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,

- inne uprawnienia przewidziane dla pracowników zwalnianych z pracy w czasie urlopu wychowawczego z przyczyn niedotyczących pracowników.


Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencja Wywiadu

Funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Agencji Wywiadu przysługują uprawnienia pracownika związane z rodzicielstwem określone w Kodeksie pracy z wyjątkiem art. 1867 i jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

Funkcjonariuszowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego nie przysługuje więc prawo do obniżenia jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Jednakże w przypadku pełnienia służby w obniżonym wymiarze czasu służby lub złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu służby przed wejściem omawianych zmian, korzystają oni z tego uprawnienia na dotychczasowych zasadach.

Ponadto jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni to stosuje się odpowiednio uprawnienia określone w art. 1891 Kodeksu pracy, m.in. czas pracy pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez jego zgody nie może przekraczać 8 godzin czy też nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Funkcjonariusza nie można zwolnić ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego, z wyjątkiem:

- braku jego pisemnej zgody na przeniesienie na określone stanowisko służbowe, po upływie okresu, w którym funkcjonariusz pozostawał w dyspozycji Szefa Agencji, w której pełni służbę, nieprzerwanie nie dłużej niż 12 miesięcy,

- wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby;

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego;

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo inne niż wyżej wymienione;

- objęcia kierowniczego stanowiska państwowego albo objęcia funkcji z wyboru w organach samorządu terytorialnego;

- gdy wymaga tego ważny interes służby;

- likwidacji jednostki organizacyjnej Agencji lub jej reorganizacji połączonej ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie funkcjonariusza do innej jednostki organizacyjnej Agencji lub na niższe stanowisko służbowe nie jest możliwe;

W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby:

- w wyniku braku jego pisemnej zgody na przeniesienie na określone stanowisko służbowe, po upływie okresu, w którym funkcjonariusz pozostawał w dyspozycji Szefa Agencji, w której pełni służbę, nieprzerwanie nie dłużej niż 12 miesięcy,

- gdy wymaga tego ważny interes służby;

- likwidacji jednostki organizacyjnej Agencji lub jej reorganizacji połączonej ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie funkcjonariusza do innej jednostki organizacyjnej Agencji lub na niższe stanowisko służbowe nie jest możliwe;

w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu ojcowskiego przysługuje mu uposażenie do końca okresu ciąży oraz trwania wymienionego urlopu. Ponadto w przypadku zwolnienia na ww. podstawie w czasie urlopu wychowawczego, przysługują mu do końca okresu, na który ten urlop został udzielony:

- świadczenie pieniężne, wypłacane na zasadach obowiązujących przy wypłacaniu zasiłku wychowawczego,

- inne uprawnienia przewidziane dla pracowników zwalnianych z pracy w czasie urlopu wychowawczego z przyczyn niedotyczących pracowników.

Czytaj także: MSWiA: zmiany emerytur mundurowych - od 2012 r.>>

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Funkcjonariuszowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego przysługują uprawnienia pracownika związane z rodzicielstwem określone w Kodeksie pracy z wyjątkiem art. 1867 i jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

Funkcjonariuszowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego nie przysługuje więc prawo do obniżenia jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Jednakże w przypadku pełnienia służby w obniżonym wymiarze czasu służby lub złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu służby przed wejściem omawianych zmian, korzystają oni z tego uprawnienia na dotychczasowych zasadach.

Ponadto jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni to stosuje się odpowiednio uprawnienia określone w art. 1891 Kodeksu pracy, m.in. czas pracy pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez jego zgody nie może przekraczać 8 godzin czy też nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służba Wywiadu Wojskowego

Funkcjonariuszowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego przysługują uprawnienia pracownika związane z rodzicielstwem określone w Kodeksie pracy z wyjątkiem art. 1867 i jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

Funkcjonariuszowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego nie przysługuje więc prawo do obniżenia jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Jednakże w przypadku pełnienia służby w obniżonym wymiarze czasu służby lub złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu służby przed wejściem omawianych zmian, korzystają oni z tego uprawnienia na dotychczasowych zasadach.

Ponadto jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni to stosuje się odpowiednio uprawnienia określone w art. 1891 Kodeksu pracy, m.in. czas pracy pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez jego zgody nie może przekraczać 8 godzin czy też nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Funkcjonariusza nie można zwolnić ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego, z wyjątkiem:

- braku jego pisemnej zgody na przeniesienie na określone stanowisko służbowe, po upływie okresu, w którym funkcjonariusz pozostawał w dyspozycji Szefa SKW albo SWW, w której pełni służbę, nieprzerwanie nie dłużej niż 12 miesięcy,

- wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby;

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego;

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo inne niż wyżej wymienione,

- nieobecności funkcjonariusza w służbie przez okres powyżej 3 miesięcy z powodu tymczasowego aresztowania;

- objęcia kierowniczego stanowiska państwowego albo objęcia funkcji z wyboru w organach samorządu terytorialnego;

- gdy wymaga tego ważny interes służby;

- likwidacji jednostki organizacyjnej SKW albo SWW lub jej reorganizacji połączonej ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie funkcjonariusza odpowiednio do innej jednostki organizacyjnej SKW albo SWW lub na niższe stanowisko służbowe nie jest możliwe;

W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby:

- w wyniku braku jego pisemnej zgody na przeniesienie na określone stanowisko służbowe, po upływie okresu, w którym funkcjonariusz pozostawał w dyspozycji Szefa Agencji, w której pełni służbę, nieprzerwanie nie dłużej niż 12 miesięcy,

- gdy wymaga tego ważny interes służby;

- likwidacji jednostki organizacyjnej Agencji lub jej reorganizacji połączonej ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie funkcjonariusza do innej jednostki organizacyjnej Agencji lub na niższe stanowisko służbowe nie jest możliwe;

 Ponadto w przypadku zwolnienia na ww. podstawie w czasie urlopu wychowawczego, przysługują mu do końca okresu, na który ten urlop został udzielony:

- świadczenie pieniężne, wypłacane na zasadach obowiązujących przy wypłacaniu zasiłku wychowawczego,

- inne uprawnienia przewidziane dla pracowników zwalnianych z pracy w czasie urlopu wychowawczego z przyczyn niedotyczących pracowników.

Służba Celna

Do funkcjonariusza Służby celnej stosuje się przepisy Kodeksu pracy dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, chyba że przepisy ustawy są korzystniejsze. Dlatego w wyniku nowelizacji ustawy, która weszła w życie z dniem 23 czerwca 2011 r., dokonano niewielkich zmian w porównaniu z innymi formacjami mundurowymi.

Zgodnie z nią funkcjonariusza Służby Celnej nie można zwolnić ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego, z wyjątkiem:

- braku jego zgody na zaproponowane warunki pełnienia służby w przypadku zniesienia jednostki organizacyjnej,

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione umyślnie lub umyślne przestępstwo skarbowe,

- skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo inne niż wyżej wymienione,

- pisemnego zgłoszenia przez funkcjonariusza żądania zwolnienia ze służby,

- powołania do innej służby państwowej, a także objęcia funkcji z wyboru w organach wykonawczych samorządu terytorialnego,

- zaistnienia innej, niż określone w art. 105 pkt 1-8 ustawy, ważnej przyczyny, jeżeli dalsze pozostawanie w służbie nie gwarantuje należytego wykonywania obowiązków służbowych, w szczególności gdy wymaga tego dobro Służby Celnej lub gdy nastąpiła utrata zaufania niezbędnego do wykonywania obowiązków służbowych,

- w przypadku wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze Służby Celnej.

 W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby w wyniku:

-  braku jego zgody na zaproponowane warunki pełnienia służby w przypadku zniesienia jednostki organizacyjnej,

- zaistnienia innej, niż określone w art. 105 pkt 1-8 ustawy, ważnej przyczyny, jeżeli dalsze pozostawanie w służbie nie gwarantuje należytego wykonywania obowiązków służbowych, w szczególności gdy wymaga tego dobro Służby Celnej lub gdy nastąpiła utrata zaufania niezbędnego do wykonywania obowiązków służbowych, w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu ojcowskiego przysługuje mu uposażenie do końca okresu ciąży oraz trwania wymienionego urlopu.

Piotr Górnik

Źródło:

- ustawa z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 117, poz. 677),

- ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.),

- ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm.),

- ustawa z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz.U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675),

- ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.),

- ustawa z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz.U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1712, z późn. zm.),

- ustawa z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz.U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.),

- ustawa z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz.U. Nr 104, poz. 708, z późn. zm.),

- ustawa z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz.U. Nr 104, poz. 710, z późn. zm.),

- ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz.U. Nr 168, poz. 1323, z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA