reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wystawianym w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego należy wykazać dodatek stażowy

Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wystawianym w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego należy wykazać dodatek stażowy

Pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Po wypłacie wynagrodzenia za czas choroby za 33 dni przekazaliśmy wypłatę jej zasiłku chorobowego do ZUS (zakład pracy zatrudniający mniej niż 21 osób). Pracownica jest uprawniona do dodatku stażowego, którego się nie pomniejsza, za czas choroby. W czasie wypłaty zasiłku wypłaca go zakład pracy. Po zwolnieniu lekarskim pracownica będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. Czy przekazując do ZUS zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3, powinnam wykazać tylko wynagrodzenie zasadnicze czy również dodatek za wysługę lat?

Odpowiedź: Jeżeli dodatek stażowy jest pomniejszany za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego, należy go wykazać w zaświadczeniu płatnika składek ZUS Z-3. Jeżeli bowiem pracownik, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, otrzymuje inne składniki wynagrodzenia, których zasady przyznawania i wypłaty zawierają postanowienia o ich pomniejszaniu za czas pobierania zasiłków, to takie składniki wykazujemy na druku ZUS Z-3 - Zaświadczenie płatnika składek w dziale "Informacje o składnikach wynagrodzenia" pkt 1 - Składniki za okresy miesięczne w kolumnie 7 tabeli (na stronie 4 druku). W przeciwnym razie należy wykazać tylko wynagrodzenie zasadnicze.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wystawianym w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego należy wykazać dodatek stażowy

Przeczytaj uzasadnienie odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama