Służby Ochrony Państwa - wzrost wynagrodzeń 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Wprowadzenie niezbędnych zmian w zakresie polityki wydatkowej Służby Ochrony Państwa umożliwi podwyższenie wynagrodzeń dla osób zatrudnionych w jej szeregach - przewiduje projekt poselski PiS, który w czwartek poparła komisja administracji i spraw wewnętrznych.
REKLAMA
Za projektem nowelizacji ustawy o Służbie Ochrony Państwa głosowało 15 posłów, nikt nie był przeciw, a 4 osoby wstrzymały się od głosu. Posłowie przyjęli poprawki zaproponowane przez biuro legislacyjne.
REKLAMA
Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, obecny na posiedzeniu komisji, pozytywnie ocenił projekt. "Trzeba podejmować kolejne kroki, to właśnie jest taki krok, żeby po pierwsze ustabilizować sytuację kadrową w SOP (...), z drugiej strony, żeby skonstruować jak najbardziej racjonalny model wynagradzania z elementami motywacyjnymi, tak żeby to było zachętą do pozostawania w Służbie Ochrony Państwa, do podejmowania w tej formacji służby i żeby pozwalało w sposób elastyczny kształtować wynagrodzenia, uposażenia funkcjonariuszy w zależności od zadań, stopnia ich skomplikowania, miejsca wykonywania i jakości realizacji tych zadań" - powiedział.
Celem projektu jest wprowadzenie zmian w przepisach ustawy w zakresie polityki wydatkowej SOP, co - jak wskazano w uzasadnieniu - umożliwi podwyższenie wynagrodzeń dla osób zatrudnionych w jej szeregach.
Zobacz: Finanse
Projekt przewiduje uelastycznienie systemu dodatków, stanowiących jeden z elementów systemu uposażeń funkcjonariuszy, przez wskazanie łącznego limitu ich wysokości niezależnie od rodzaju dodatku.
Zgodnie z zaproponowanymi przepisami, łączna wysokość dodatku specjalnego oraz dodatku uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby nie mogłaby przekroczyć 75 proc. uposażenia zasadniczego. Wysokość dodatku specjalnego byłaby corocznie (na okres od 1 sierpnia do 31 lipca) ustalana przez komendanta SOP i ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
REKLAMA
Uwzględniono także zmianę poziomu limitu wydatków przeznaczanych na funkcjonowanie SOP, ponieważ - jak argumentują autorzy projektu - dotychczasowe maksymalne limity wydatków były skalkulowane w oparciu o wskaźniki obowiązujące w 2017 r. "Maksymalny limit wydatków nie oznacza automatycznego zwiększenia budżetu dysponenta o te kwoty" - zaznaczono w uzasadnieniu.
Zaproponowano, by w latach 2018–2027 maksymalny limit wydatków budżetu państwa, będących skutkiem finansowym ustawy o Służbie Ochrony Państwa, wynosił 3,67 mld zł (w 2018 r. byłoby to ponad 245 mln zł, a rok później - 382 mln zł).
Ustawa, która powołała Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu (BOR), weszła w życie 1 lutego. Zadania SOP nie ograniczają się tylko do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów.
Nowa służba ma też zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom, m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.(PAP)
autor: Olga Zakolska
edytor: Paweł Krajewski
REKLAMA
REKLAMA