REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specustawa mieszkaniowa szansą na tańsze mieszkanie

Specustawa mieszkaniowa szansą na tańsze mieszkanie./ fot. Shutterstock
Specustawa mieszkaniowa szansą na tańsze mieszkanie./ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, tzw. specustawa mieszkaniowa uchwalona przez Sejm. Cel specustawy mieszkaniowej to skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku.

Specustawa mieszkaniowa da Polakom szanse na tańsze mieszkania, możliwość realizacji programu Mieszkanie plus, poprawi też jakość przestrzeni miast - mówił wiceszef MIiR Artur Soboń. "Zamek w Puszczy Noteckiej nigdy nie powstałby na bazie tej specustawy" - dodał.

REKLAMA

Soboń na czwartkowym briefingu prasowym odpowiadał na wątpliwości zgłaszane wobec tzw. specustawy mieszkaniowej, które pojawiły się w przestrzeni publicznej.

REKLAMA

W czwartek przed Pałacem Prezydenckim przedstawiciele Koalicji Ruchów Miejskich w Warszawie zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie specustawy mieszkaniowej, nazwanej przez nich "lex deweloper". W ich ocenie m.in. zwiększy ona ryzyko korupcji w samorządach i unieważni plany miejscowe. Z kolei prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel nawiązał do sprawy zamku powstającego w Stobnicy na terenie Puszczy Noteckiej. "Najprościej mówiąc, ta ustawa oznacza zamek na jeziorze w każdym powiecie" - powiedział.

Specustawa - jak mówił Soboń - jest rozwiązaniem, które "realizuje obietnice społeczne rządu". "Zdaję sobie sprawę z tego, że młodzi, zamożni ludzie z dużych miast nie rozumieją potrzeb tych, którzy czekają w Polsce na mieszkania. Naprawdę brakuje nam trzech milionów mieszkań" - dodał.

"Nie uważamy, żeby dzisiaj warto było się zastanawiać nad tym, czy potrzebujemy w Polsce większej podaży mieszkań, tańszych gruntów, czy tańszych mieszkań. Uważamy, że potrzeba. Po to przygotowaliśmy ten projekt ustawy" - mówił. "Zrobiliśmy to, aby jednocześnie zapewnić najwyższe standardy w zakresie przestrzeni publicznej" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Soboń podkreślił, że "na podstawie tej krytykowanej przez niektórych specustawy mieszkaniowej dzisiaj nie powstałby zamek w Puszczy Noteckiej".

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

Przypomniał, że plany zagospodarowania przestrzennego pokrywają Polskę jedynie w 16 proc., czeka się na nie ponad 3 lata, a co trzeci z nich nie obejmuje nawet 1 ha terenu. "Dzisiaj rzeczywistość budowy mieszkań w Polsce to są decyzje o warunkach zabudowy, które powstają w gabinetach ratuszowych i nie uwzględniają żadnych kosztów społecznych, zjawiska suburbanizacji, rozlewania się miast, korków, braku szkoły, przedszkola. To są decyzje całkowicie nietransparentne, w których mieszkańcy nie mają żadnego udziału" - mówił Soboń.

Ta specustawa - jak wskazał - da Polakom szanse na tańsze mieszkania, da możliwość realizacji programu Mieszkanie plus, ale poprawi też jakość przestrzeni miast.

REKLAMA

"To, co my proponujemy daje szansę na ożywienie terenów, które za zgodą samorządu i pod warunkiem zapewnienia wysokich standardów urbanistycznych, mogą być wykorzystane pod budownictwo mieszkaniowe (...). Naprawdę dajemy realny instrument do prowadzenia polityki mieszkaniowej z uwzględnieniem planowania przestrzennego" - wskazał wiceszef MIiR.

Zaznaczył, że na terenach, gdzie jest dobry plan zagospodarowania przestrzennego, specustawa nie będzie potrzebna. "Tam i tak w oparciu o plan zagospodarowania przestrzennego będzie szybciej. Nie unieważniamy dorobku gmin w zakresie planowania przestrzennego" - wyjaśnił.

Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, tzw. specustawa mieszkaniowa, została w ubiegłym tygodniu uchwalona przez Sejm i obecnie zajmuje się nią Senat. Główny cel ustawy to skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do roku.

Standardy urbanistyczne zawarte w ustawie są zróżnicowane ze względu na liczbę mieszkańców: dla gmin, w których liczba nie przekracza 30 tys., od 30 tys. do 100 tys. i powyżej 100 tys. mieszkańców – co odpowiada stopniom zurbanizowania miast i gmin. Samorząd będzie miał prawo zwiększyć lub zmniejszyć w uchwale wymagane od inwestora standardy, ale tylko do 50 proc. założonych wskaźników. Ustawa określa m.in. odległości takich inwestycji od przedszkola, szkoły, przystanku komunikacji publicznej, wymaga zapewnienia dostępu do drogi i, zgodnie z zapotrzebowaniem, dostępu m.in. do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz sieci elektroenergetycznej.

Specustawa pozwoli na "uruchomienie" gruntów, które dotąd nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym, w tym gruntów rolnych w administracyjnych granicach miast, a także pokolejowych, powojskowych i poprzemysłowych.

Uchwalone przez Sejm przepisy nie pozwalają na inwestowanie na terenach podlegających ochronie.

Specustawa będzie obowiązywać przez 10 lat. (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk

edytor: Bożena Dymkowska

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA