Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup nowego „M” będzie bezpieczniejszy?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Zakup nowego „M” będzie bezpieczniejszy?/ fot. Fotolia
Zakup nowego „M” będzie bezpieczniejszy?/ fot. Fotolia
Fotolia
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o proponowanej przez UOKiK nowelizacji ustawy deweloperskiej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już drugi raz podjął próbę wprowadzenia znaczących zmian w zasadach zakupu lokali i domów na rynku pierwotnym. Największe kontrowersje wzbudza proponowany zakaz korzystania przez deweloperów z otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych bez gwarancji (OMRP). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w nowelizacji ustawy deweloperskiej proponowanej przez UOKiK, znalazło się kilka innych ciekawych rozwiązań. Wszystkie te koncepcje zwiększają bezpieczeństwo zakupu nowego mieszkania. Rodzi się jednak pytanie, czy restrykcyjne regulacje nie będą skutkowały bankructwem mniejszych firm deweloperskich i wzrostem cen metrażu.

Likwidacja OMRP będzie dotyczyła około 80% - 90% inwestycji

Na wstępie warto nadmienić, że projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej przygotowany przez UOKiK, trafił już do Rządowego Centrum Legislacji. Jak tłumaczy portal RynekPierwotny.pl zgodnie z oficjalnym nazewnictwem, jest to „projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego” opatrzony numerem UD358. Wspomniany projekt na dzień redagowania niniejszego artykułu (18 czerwiec 2018 r.), znajduje się jeszcze na etapie opiniowania. Jak nietrudno się domyślić, deweloperzy zgłaszają wiele uwag do planowanych regulacji. Przedsiębiorcom budującym nowe domy i lokale, chodzi przede wszystkim o propozycję zupełnego wyeliminowania otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego bez gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Obecnie taki rachunek jest stosowany w przypadku 80% - 90% inwestycji. Przyczyna to znacznie niższy koszt otwartego OMRP bez gwarancji w porównaniu z otwartym rachunkiem posiadającym dodatkową gwarancję lub zamkniętym rachunkiem powierniczym (umożliwiającym wypłatę środków od klienta lub jego banku dopiero po zakończeniu budowy i sprzedaży lokum).

Po planowanej likwidacji otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych bez żadnej gwarancji, deweloperzy w znacznie większym stopniu musieliby polegać na finansowaniu inwestycji przez banki. Mowa o przedsiębiorcach wybierających zamknięte rachunki powiernicze. Deweloperzy obawiają się, że kilkukrotny wzrost zapotrzebowania na kapitał bankowy będzie skutkował: podwyższeniem rynkowego kosztu kredytów inwestycyjnych (z uwagi na większy popyt inwestorów), spadkiem dostępności mieszkań na wskutek wzrostu cen wymuszonego kosztami kredytów oraz upadłościami mniejszych firm budujących lokale i domy.

Ustawowa ochrona będzie dotyczyła też gotowych mieszkań …

Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl likwidacja otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych bez gwarancji to nie jedyne rozwiązanie, które może niezbyt podobać się deweloperom. Warto wiedzieć, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach swoich propozycji, zamierza wprowadzić również kilka innych modyfikacji przepisów. Mowa o następujących zmianach:

 • rozciągnięciu ochrony wynikającej z ustawy deweloperskiej również na konsumentów kupujących gotowy lokal lub dom od dewelopera
 • wprowadzeniu obowiązku posiadania przez dewelopera odrębnego rachunku powierniczego dla każdego etapu prowadzonej inwestycji
 • regulacji zasad zawierania umów rezerwacyjnych i ograniczeniu wysokości opłaty rezerwacyjnej do 1% ceny mieszkania
 • zmuszeniu deweloperów do utrzymywania rachunku powierniczego przez cały czas oferowania danej inwestycji (tzn. do momentu sprzedaży ostatniego mieszkania)
 • skorelowaniu poziomu wpłat na rachunek powierniczy ze stopniem zaawansowania inwestycji deweloperskiej
 • uregulowaniu możliwości wypowiedzenia przez bank umowy rachunku powierniczego (np. w przypadku zaprzestania realizacji inwestycji deweloperskiej lub jej etapu)
 • wprowadzeniu obowiązku uzyskania przez dewelopera zgody banku kredytującego inwestycję na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu po zapłacie pełnej ceny sprzedaży
 • uzależnieniu wypłaty z otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego (posiadającego gwarancję) od realizacji kosztorysu inwestycji przez dewelopera
 • wprowadzeniu prawa nabywcy do odmowy odbioru mieszkania w razie jego istotnych wad
 • umożliwieniu klientowi odstąpienia od umowy deweloperskiej w razie braku terminowego usunięcia wady przez inwestora

Dodatkowo zmiany proponowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów usuwają pewne luki prawne. Przykład stanowi propozycja uregulowania sytuacji nabywcy lokalu oraz dewelopera w obliczu niewypłacalności banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Jeżeli nowelizacja ustawy deweloperskiej zostanie zaakceptowana przez Sejm, Senat i Prezydenta w obecnym kształcie, to deweloperzy będą musieli również dostosować się do nowych wymogów informacyjnych – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaproponował bowiem zwiększenie liczby informacji w prospekcie informacyjnym przekazywanym osobie zainteresowanej nowym lokalem lub domem. W takim prospekcie deweloper będzie musiał dodatkowo poinformować o tym, jakich źródeł danych użył podczas ustalania lokalizacji uciążliwych inwestycji blisko swojego projektu. Inne zaproponowane przez UOKiK zmiany prospektu informacyjnego, wynikają z konieczności wręczania go również osobom zainteresowanych zakupem gotowego lokum.

Autor: RynekPierwotny.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Polski Ład. Ściąga dla przedsiębiorców, księgowych, kadrowych (PDF)
Polski Ład. Ściąga dla przedsiębiorców, księgowych, kadrowych (PDF)
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  IMGW: Najnowsza prognoza pogody na wakacje 2022 r. W lipcu upały powyżej 30 stopni. W sierpniu ciepło i burze
  Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej wynika, że w lipcu w Polsce temperatury będą powyżej normy, to znaczy, że będzie naprawdę upalnie.
  5000 zł brutto, to netto 3613.19 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  5000 zł brutto, to netto 3613.19 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4600 zł brutto i netto 3270,83 zł dla pracownika chorującego przez część miesiąca od 1 lipca 2022 r. [42 przykłady]
  Przeliczenie wynagrodzenia brutto do netto od 1 lipca 2022 r., gdy pracowniki część miesiąca był chory - to przykład nr 38 z poradnika Wydawnictwa Infor o przeliczaniu wynagrodzeń z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. Pozostałe przykłady w poradniku.
  15 000 zł brutto dla programisty, to 10555,58 zł albo 9167,58 zł netto [42 przykłady od 1 lipca 2022 r.]
  Lista płac dla pracownika, który przekroczył I próg podatkowy - to przykład nr 40 z poradnika Wydawnictwa Infor o przeliczaniu wynagrodzeń z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. Pozostałe przykłady w poradniku.
  Ochrona zabytków w gminach
  Zadania, które realizuje samorząd gminny w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty lokalnej, obejmują między innymi ochronę i opiekę nad zabytkami. Oznacza to wiele obowiązków ustawowych, które gmina musi wypełniać.
  Okazjonalne kąpielisko za milczącą zgodą wójta
  Zmienia się procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Zgłoszenie wodnoprawne i zgłoszenie na utworzenie takiego miejsca będzie można załatwić w jednym urzędzie - gminy. Nowelizacja Prawa wodnego upraszcza także zasady i formę zgody na utworzenie takiego miejsca (może być milcząca). Ważne jest również skrócenie terminów opiniowania zgłoszenia przez inspekcje ochrony środowiska, sanepid, dyrektorów: parku narodowego, urzędu morskiego czy urzędu żeglugi śródlądowej.
  Pełnomocnictwo dla wójta do reprezentowania spółki to nie dokument urzędowy
  Pełnomocnictwo udzielone przez reprezentującego podmiot gospodarczy, nawet na rzecz osoby sprawującej funkcję publiczną, nie jest dokumentem urzędowym. Taki dokument jest wystawiony przez podmiot prywatny i dotyczy spraw, które nie są związane z działalnością organu publicznego oraz zarządzaniem mieniem komunalnym. Z tego powodu dokument taki nie stanowi również informacji publicznej i nie podlega udostępnieniu.
  Listy płac dla 3010 zł, 6000 zł i 11 000 zł brutto netto od 1 lipca 2022 r. [42 przykłady]
  W artykule jeden z 42 przykładów jak przeliczać wynagrodzenie z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. z poradnika Wydawnictwa Infor. I sporządzić listy płac. Od 1 lipca 2022 r. pensja 3010 zł brutto, to 2363,56 zł netto, wynagrodzenie 6000 zł brutto, to na rękę 4420,43 zł a 11 000 zł brutto, to wypłata netto 7828.63 zł. Pozostałe 41 przykłady w poradniku.
  PIP po kontroli przestrzegania PPK może nałożyć mandat karny do 2000 zł [wykaz naruszeń prawa]
  Po nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, od 4 czerwca br., każdy podmiot zatrudniający w rozumieniu ustawy o PPK – nie tylko pracodawca, ale też np. zleceniodawca - może być kontrolowany przez PIP w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o PPK.
  4900 zł brutto, to netto 3670,67 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4900 zł brutto, to netto 3670,67 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4800 zł brutto, to netto 3602,15 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4800 zł brutto, to netto 3602,15 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  Trzy kalkulatory wynagrodzeń brutto netto od 1 lipca 2022 r. - umowy o pracę, zlecenie, o dzieło [Infor.pl]
  Infor.pl przygotował trzy kalkulatory przeliczające wartości wynagrodzeń z brutto do netto uwzględniające zmiany w PIT od 1 lipca 2022 r. określane jako „Polski Ład 2.0” albo „likwidacja Polskiego Ładu”.
  Posiłki w szkołach obowiązkowo od 1 września 2022 r. [Nowe obowiązki szkół]
  Od 1 września 2022 r. szkoły podstawowe będą miały ustawowy obowiązek zapewnienia posiłku uczniom. Przepisy dotyczące wyżywienia w przedszkolach nie zmieniły się. Art. 106a u.p.o. dotyczy tylko szkół podstawowych.
  Likwidacja nauczyciela kontraktowego i stażysty [Sejm zmienił Kartę Nauczyciela]
  Liczba stopni awansu zawodowego zostanie zmniejszona, a nauczyciele w pierwszych latach pracy będą zarabiać więcej – zdecydował w czwartek Sejm, uchwalając nowelizację ustawy Karta nauczyciela.
  Podwyżki w służbie zdrowia od 632 zł do 2000 zł [Sejm uchwalił ustawę]
  Najniższe wynagrodzenie zasadnicze ratowników medycznych i pielęgniarek ze średnim wykształceniem wzrośnie o 1550 zł (wzrost z 3772 zł do 5323 zł), magistrów pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacją o 1827 zł (wzrost z 5478 zł do 7304 zł).
  Czy pracodawcy będą musieli informować pracownika, jakie ma możliwości awansu?
  Pracodawca prawdopodobnie będzie przekazywać zatrudnionym informację o „możliwości awansu”. Oznaczałoby to, że pracownik w momencie przyjmowania do pracy będzie miał jasność co do tego, czy z daną pracą wiążą się możliwości awansu czy też takich możliwości nie ma (np. z uwagi na brak wolnego stanowiska związanego z awansem).
  Pensja brutto od 3010 zł do 4000 zł od 1 lipca 2022 r. – przeliczenie na netto, ZUS, zaliczki, NFZ [zestawienie]
  Pensja brutto od 3010 zł do 4000 zł od 1 lipca 2022 r. – przeliczenie na netto, ZUS, zaliczki, NFZ [zestawienie]
  Pacjentowi w szpitalu usunięto zdrowe oko
  W szpitalu w Bratysławie usunięto pacjentowi niewłaściwe oko, w wyniku czego stracił oboje oczu, poinformował w środę portal gazety „Pravda”. Lekarka, która przeprowadziła operację, już nie pracuje z pacjentami. Zdaniem dziennikarzy chodzi o cenioną specjalistkę.
  Rząd: w 2023 r. budowa 500 hal sportowych w gminach miejsko-wiejskich i wiejskich
  Rozpoczynamy program budowy hal sportowych, które będą wielofunkcyjne. W ciągu najbliższych paru lat chcemy, aby takich hal powstał tysiąc. W tym roku wybudujemy co najmniej kilkadziesiąt takich hal, a w przyszłym 500 - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
  Jak rzucić palenie? Powoli, stopniowo!
  Palacz przeżywa żal po stracie, niepokój związany z dużą zmianą w jego życiu. Można to porównać do przeżyć sportowca, który nagle dowiedział się, że z powodu kontuzji ma przerwać treningi i pożegnać się na zawsze z rywalizacją. Trzeba dać sobie czas na odnalezienie się w nowej rzeczywistości bez papierosa - mówi dr n. hum. Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczna.
  Wzór legitymacji strażaka OSP [rozporządzenie z 1 czerwca 2022 r. - Dz.U. poz. 1274]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 1 czerwca 2022 r. w sprawie legitymacji strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadającej uprawnienie do świadczenia ratowniczego (Dz.U. poz. 1274).
  Czy urlop wypoczynkowy musi trwać co najmniej 14 dni? [PIP wyjaśnia]
  Pytanie: Czy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy w taki sposób, aby jego jedna część trwała co najmniej 14 dni?
  Wyliczenia miesięcznych wynagrodzeń brutto / netto od 1 lipca 2022 r. - MF podaje przykłady dla pracownika, emeryta i zleceniobiorcy
  Ministerstwo Finansów: przykłady zmian na poziomie zaliczek i rozliczenia rocznego dla pracownika, emeryta i zleceniobiorcy od 1 lipca 2022 r.
  4700 zł brutto, to netto 3533,62 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4700 zł brutto, to netto 3533,62 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4600 zł brutto, to netto 3466,10 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4600 zł brutto, to netto 3466,10 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]