REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe technologie w sektorze publicznym 2019 - 2025 r.

Nowe technologie w sektorze publicznym 2019 - 2025 r./ fot. Shutterstock
Nowe technologie w sektorze publicznym 2019 - 2025 r./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 6 maja 2019 r. przedstawiono raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego o nowych technologiach w służbie administracji i obywateli. Jakie rozwiązania stosowane będą w administracji?

Wartość europejskiego rynku GovTech, czyli innowacyjnych rozwiązań dla administracji publicznej, wzrośnie do 2025 r. trzykrotnie - wynika z zaprezentowanego w poniedziałek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego o nowych technologiach w służbie administracji i obywateli.

REKLAMA

Jak podkreślają autorzy raportu "GovTech, czyli nowe technologie w sektorze publicznym", światowy rynek nowoczesnych rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla administracji wart jest prawie 400 mld dol.

Zobacz: Rozwój i promocja

REKLAMA

"Tylko w Polsce w 2017 r. zrealizowano tych rozwiązań technologicznych ponad 2 tys. - to kropla w morzu potrzeb nowoczesnej administracji" - wskazano. W raporcie PIE dodano, że już dziś europejskie wydatki na GovTech to ok. 25 mld dol., a do 2025 r. ich szacunkowa wartość wzrośnie trzykrotnie.

"Działamy z myślą o stymulowaniu popytu na innowacje oraz rozwijaniu współpracy z małymi, średnimi firmami oraz start-upami, które dysponują innowacyjnymi rozwiązaniami, ale skala ich działalności nie pozwala na start w przetargach publicznych. Katalizatorem współpracy pomiędzy administracją publiczną a rozwijającymi się firmami jest Program GovTech - mówiła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zainaugurowany w 2018 r. projekt GovTech Polska ma być "odpowiedzią na problemy administracji publicznej" - wyjaśniono w raporcie. Wdraża bowiem rozwiązania "usprawniające proces dostarczania tańszych, innowacyjnych i lepiej dopasowanych rozwiązań ICT dla administracji".

Zobacz: Prawo administracyjne

Jak wyliczył podczas poniedziałkowej konferencji dyrektor PIE Piotr Arak, w Polsce w 2017 r. wartość zamówień publicznych wyniosła 163 mld zł. "56 proc. zamówień publicznych dotyczyła usług i dostaw, z wyłączeniem budowlanych, (...) a odsetek zamówień publicznych w zakresie ITC w łącznej liczbie zamówień wyniósł 1,6 proc." - zaznaczył. Podkreślił, że 43 proc. to zamówienia, dla których złożono w 2017 r. tylko jedną ofertę.

"Chcemy, aby zamawiającą nowoczesne usługi była także administracja publiczna. Dlatego, że 8 proc. polskiego PKB jest wypracowywane w procesie zamówień publicznych" - zaznaczyła minister przedsiębiorczości i technologii.

Szefowa MPiT podkreśliła, że wyzwaniem jest podniesienie konkurencyjności zamówień publicznych, które "będzie wpływało na obniżenie cen w zamówieniach publicznych". "W puli wszystkich zamówień publicznych w 2017 r. mieliśmy 2,48 podmiotu stającego do przetargu w Polsce. To jest ok. dwukrotnie niższa konkurencyjność niż w większości państw członkowskich UE. Zdajemy sobie sprawę, że podniesienie poziomu konkurencyjności wpływa również na efektywność. (...) Jak mamy więcej podmiotów, one również konkurują ceną" - wskazała.

Zobacz: Zamówienia publiczne

Dodała, że wiele państw przyjmuje rozwiązania usprawniające proces zamówień publicznych w zakresie ICT, które "skutkują poprawą skuteczności procedur".

REKLAMA

Dotąd w ramach GovTech Polska, jak mówiła podczas poniedziałkowej konferencji dyrektor GovTech Polska Justyna Orłowska, odbyło się pięć konkursów, którymi było zainteresowanych 280 podmiotów. Dodała, że 80 proc. zwycięzców to mali i średni przedsiębiorcy. Modelem GovTech Polska, jak wynika z raportu PIE, są zainteresowane trzy kraje - m.in. Wielka Brytania.

Podczas poniedziałkowej konferencji wręczono nagrody pięciu finalistom GovTech Polska w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Chodziło o wdrożenie inteligentnej wyszukiwarki informacji, która umożliwi sprawne zarządzanie danymi. Do finału przeszły firmy: BI Insight S.A, 4Semantics sp. z o.o., GPA S.A., BrightEther Studio – Artur Dołba oraz NETHUNS Sebastian Łoza. Najlepiej na potrzeby resortu odpowiedziała spółka BI Insight i to ona będzie miała szansę wdrożyć swoje rozwiązanie w ministerstwie - poinformowało MPiT. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA