REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe technologie w sektorze publicznym 2019 - 2025 r.

Nowe technologie w sektorze publicznym 2019 - 2025 r./ fot. Shutterstock
Nowe technologie w sektorze publicznym 2019 - 2025 r./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 6 maja 2019 r. przedstawiono raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego o nowych technologiach w służbie administracji i obywateli. Jakie rozwiązania stosowane będą w administracji?

Wartość europejskiego rynku GovTech, czyli innowacyjnych rozwiązań dla administracji publicznej, wzrośnie do 2025 r. trzykrotnie - wynika z zaprezentowanego w poniedziałek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego o nowych technologiach w służbie administracji i obywateli.

REKLAMA

Jak podkreślają autorzy raportu "GovTech, czyli nowe technologie w sektorze publicznym", światowy rynek nowoczesnych rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla administracji wart jest prawie 400 mld dol.

Zobacz: Rozwój i promocja

REKLAMA

"Tylko w Polsce w 2017 r. zrealizowano tych rozwiązań technologicznych ponad 2 tys. - to kropla w morzu potrzeb nowoczesnej administracji" - wskazano. W raporcie PIE dodano, że już dziś europejskie wydatki na GovTech to ok. 25 mld dol., a do 2025 r. ich szacunkowa wartość wzrośnie trzykrotnie.

"Działamy z myślą o stymulowaniu popytu na innowacje oraz rozwijaniu współpracy z małymi, średnimi firmami oraz start-upami, które dysponują innowacyjnymi rozwiązaniami, ale skala ich działalności nie pozwala na start w przetargach publicznych. Katalizatorem współpracy pomiędzy administracją publiczną a rozwijającymi się firmami jest Program GovTech - mówiła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zainaugurowany w 2018 r. projekt GovTech Polska ma być "odpowiedzią na problemy administracji publicznej" - wyjaśniono w raporcie. Wdraża bowiem rozwiązania "usprawniające proces dostarczania tańszych, innowacyjnych i lepiej dopasowanych rozwiązań ICT dla administracji".

Zobacz: Prawo administracyjne

Jak wyliczył podczas poniedziałkowej konferencji dyrektor PIE Piotr Arak, w Polsce w 2017 r. wartość zamówień publicznych wyniosła 163 mld zł. "56 proc. zamówień publicznych dotyczyła usług i dostaw, z wyłączeniem budowlanych, (...) a odsetek zamówień publicznych w zakresie ITC w łącznej liczbie zamówień wyniósł 1,6 proc." - zaznaczył. Podkreślił, że 43 proc. to zamówienia, dla których złożono w 2017 r. tylko jedną ofertę.

"Chcemy, aby zamawiającą nowoczesne usługi była także administracja publiczna. Dlatego, że 8 proc. polskiego PKB jest wypracowywane w procesie zamówień publicznych" - zaznaczyła minister przedsiębiorczości i technologii.

Szefowa MPiT podkreśliła, że wyzwaniem jest podniesienie konkurencyjności zamówień publicznych, które "będzie wpływało na obniżenie cen w zamówieniach publicznych". "W puli wszystkich zamówień publicznych w 2017 r. mieliśmy 2,48 podmiotu stającego do przetargu w Polsce. To jest ok. dwukrotnie niższa konkurencyjność niż w większości państw członkowskich UE. Zdajemy sobie sprawę, że podniesienie poziomu konkurencyjności wpływa również na efektywność. (...) Jak mamy więcej podmiotów, one również konkurują ceną" - wskazała.

Zobacz: Zamówienia publiczne

Dodała, że wiele państw przyjmuje rozwiązania usprawniające proces zamówień publicznych w zakresie ICT, które "skutkują poprawą skuteczności procedur".

REKLAMA

Dotąd w ramach GovTech Polska, jak mówiła podczas poniedziałkowej konferencji dyrektor GovTech Polska Justyna Orłowska, odbyło się pięć konkursów, którymi było zainteresowanych 280 podmiotów. Dodała, że 80 proc. zwycięzców to mali i średni przedsiębiorcy. Modelem GovTech Polska, jak wynika z raportu PIE, są zainteresowane trzy kraje - m.in. Wielka Brytania.

Podczas poniedziałkowej konferencji wręczono nagrody pięciu finalistom GovTech Polska w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Chodziło o wdrożenie inteligentnej wyszukiwarki informacji, która umożliwi sprawne zarządzanie danymi. Do finału przeszły firmy: BI Insight S.A, 4Semantics sp. z o.o., GPA S.A., BrightEther Studio – Artur Dołba oraz NETHUNS Sebastian Łoza. Najlepiej na potrzeby resortu odpowiedziała spółka BI Insight i to ona będzie miała szansę wdrożyć swoje rozwiązanie w ministerstwie - poinformowało MPiT. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Premier: Kształcimy lekarzy. Jest ich 191 000. Wzrost o 24 000. Staramy się skrócić kolejki pacjentów do lekarzy

  Naszą strategią jest zwiększanie liczby lekarzy w polskiej służbie zdrowia po to, by skrócić kolejki - powiedział we wtorek w Pile (Wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że w pilskej filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza utworzony zostanie kierunek lekarski.

  Od 1 lutego 2024 r wojsko wezwie 230 000 osób. W tym kobiety 19-27 lat. [Wykaz wzywanych osób]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to: 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r.

  W 2024 r wojsko wezwie kobiety 19-27 lat na komisje. Jakich kwalifikacji szuka wojsko [Wykaz]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to – 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r. Liczba wezwanych do stawienia się 230 000 osób. Wojsko wezwie także kobiety, o ile mają odpowiednie kwalifikacje. Chodzi głównie o zawody medyczne.

  A. Holland: PO naciskała, bym nie puszczała "Zielonej granicy" przed wyborami. Trzaskowski odpowiada ...

  Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami w niedzielę 24 września 2023 r. miała powiedzieć - wg. relacji "Gazety Żoliborza", że Platforma Obywatelska wywierała na nią naciski, aby nie puszczała filmu "Zielona granica" przed wyborami. "Nigdy nie rozmawiałem z Agnieszką Holland na ten temat - zastrzegł, w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

  REKLAMA

  „Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

  Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

  180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

  Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  REKLAMA

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  REKLAMA