REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus. Jak złożyć wniosek o zawieszenie biletu komunikacji miejskiej

Marta Zdanowska
Koronawirus. WTP pozwala na zawieszenie biletów komunikacji miejskiej
Koronawirus. WTP pozwala na zawieszenie biletów komunikacji miejskiej

REKLAMA

REKLAMA

W związku z pandemią koronawirusa wiele osób ograniczyło wyjścia z domu oraz korzystanie z komunikacji miejskiej. Takim osobom naprzeciw wyszedł Warszawski Transport Publiczny, który za pośrednictwem swojej strony na facebooku poinformował, że możliwe będzie zawieszenie biletów okresowych. Jak złożyć taki wniosek?

Pasażerowie, którzy w obecnej sytuacji zrezygnowali z podróży komunikacją publiczną, mogą bez wychodzenia z domu - drogą elektroniczną, zwrócić się do Zarządu Transportu Miejskiego z wnioskiem o zawieszenie biletu długookresowego. Umożliwi to zaoszczędzenie pieniędzy i wykorzystanie opłaconych przejazdów w terminie późniejszym.

REKLAMA

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy

Wniosek o zawieszenie biletu - jak napisać, gdzie wysłać?

Procedura zawieszenia biletu jest prosta. Nie ma odgórnego wzoru wniosku. Wystarczy krótka wiadomość mailowa a w jej treści musi być zawarty jedynie numer karty miejskiej. Jest on widoczny w prawym górnym rogu karty. Studenci, którzy mają bilety zakodowane na legitymacji wpisują numer tego dokumentu. 

Przykładowa treść wniosku może więc wyglądać po prostu tak:

"Zwracam się z uprzejmą prośbą o zawieszenie biletu długookresowego zakodowanego na mojej karcie miejskiej nr ... Z poważeniem, Jan Kowalski."

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek należy wysłać na adres ztm@ztm.waw.pl. W tytule maila koniecznie należy wpisać "zawieszenie biletu".

REKLAMA

Pozytywne rozpatrzenie wniosku nie umożliwi zwrotu pieniędzy. Będzie można jednak trochę zaoszczędzić przez to, że nie przepadnie opłata na niewykorzystane przejazdy. Pasażer będzie mógł bowiem przekodować niewykorzystany czas ważności biletu na inny termin.

Jedyny mankament to, że w celu odwieszenia tego biletu konieczne będzie osobiste zgłoszenie się do Punktu Obsługi Pasażera. Istnieje obawa, że kolejki w tym celu mogą być długie. Pocieszający jest jednak fakt, że pasażer będzie to mógł zrobić w dowolnie wybranym przez siebie momencie, gdyż przekodowywany okres ważności będzie się liczył od dnia złożenia wniosku przez Internet.

Zwrot biletu długookresowego

Inną możliwą opcją jest zwrot biletu okresowego i otrzymanie w związku z tym zwrotu pieniędzy za niewykorzystany okres ważności biletów. Jednak można tego dokonać wyłącznie w Punkcie Obsługi Pasażera, gdyż tylko tam są możliwości techniczne zmian kodowania na Warszawskiej Karcie Miejskiej. Należy jednak pamiętać o innym funkcjonowaniu tych Punktów w obecnym czasie.

Od 17 marca do odwołania połowa POP-ów jest nieczynna. Czynnych pozostaje 10 punktów – przy ul. Żelaznej 61, na stacjach pierwszej linii metra: Służew, Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał, Dworzec Gdański, Plac Wilsona, Młociny oraz na stacji M2 Dworzec Wileński. Godziny otwarcia niektórych punktów zostały jednak zmienione.

Inne miasta

Być może śladem Warszawskiego Transportu Publicznego pójdą także zarządy transportu miejskiego innych miast oraz inni przewoźnicy.

Specjalna strona internetowa

Aktualizacja: Do zawieszenia biletu WTP utworzył już także stronę internetową, więcej czytaj tu: Zawieszenie biletu komunikacji miejskiej - specjalna strona internetowa
Na stronie zawieswkm.wtp.waw.pl jest także możliwość odwieszenia biletu bez konieczności wychodzenia z domu. Konieczne jest podanie numeru karty i przepisanie kodu z obrazka. Bilet będzie aktywny od dnia wysłania formularza ze strony. Przekodowanie niewykorzystanej części biletu na inny termin będzie możliwe w POP.
Nie trzeba zgłaszać się do POP niezwłocznie po podjęciu decyzji o powrocie do korzystania z komunikacji publicznej. W sytuacji, gdy ważność biletu jeszcze nie dobiegła końca wystarczy na stronie zawieswkm.wtp.waw.pl odwiesić bilet. Można wykorzystać zapisany na karcie bilet do końca ważności, a zawieszony okres biletu odzyskać w terminie późniejszym. Jeśli ważność biletu się skończyła, można zakodować nowy bilet. Nagranie nowego biletu tego samego rodzaju, podczas gdy mamy już wgrany na kartę zawieszony bilet nie spowoduje usunięcia tego zawieszonego biletu – można go będzie odwiesić później.

Źródło: Warszawski Transport Publiczny

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

REKLAMA