REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus. Jak złożyć wniosek o zawieszenie biletu komunikacji miejskiej

Marta Zdanowska
Koronawirus. WTP pozwala na zawieszenie biletów komunikacji miejskiej
Koronawirus. WTP pozwala na zawieszenie biletów komunikacji miejskiej

REKLAMA

REKLAMA

W związku z pandemią koronawirusa wiele osób ograniczyło wyjścia z domu oraz korzystanie z komunikacji miejskiej. Takim osobom naprzeciw wyszedł Warszawski Transport Publiczny, który za pośrednictwem swojej strony na facebooku poinformował, że możliwe będzie zawieszenie biletów okresowych. Jak złożyć taki wniosek?

Pasażerowie, którzy w obecnej sytuacji zrezygnowali z podróży komunikacją publiczną, mogą bez wychodzenia z domu - drogą elektroniczną, zwrócić się do Zarządu Transportu Miejskiego z wnioskiem o zawieszenie biletu długookresowego. Umożliwi to zaoszczędzenie pieniędzy i wykorzystanie opłaconych przejazdów w terminie późniejszym.

REKLAMA

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy

Wniosek o zawieszenie biletu - jak napisać, gdzie wysłać?

Procedura zawieszenia biletu jest prosta. Nie ma odgórnego wzoru wniosku. Wystarczy krótka wiadomość mailowa a w jej treści musi być zawarty jedynie numer karty miejskiej. Jest on widoczny w prawym górnym rogu karty. Studenci, którzy mają bilety zakodowane na legitymacji wpisują numer tego dokumentu. 

Przykładowa treść wniosku może więc wyglądać po prostu tak:

"Zwracam się z uprzejmą prośbą o zawieszenie biletu długookresowego zakodowanego na mojej karcie miejskiej nr ... Z poważeniem, Jan Kowalski."

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek należy wysłać na adres ztm@ztm.waw.pl. W tytule maila koniecznie należy wpisać "zawieszenie biletu".

REKLAMA

Pozytywne rozpatrzenie wniosku nie umożliwi zwrotu pieniędzy. Będzie można jednak trochę zaoszczędzić przez to, że nie przepadnie opłata na niewykorzystane przejazdy. Pasażer będzie mógł bowiem przekodować niewykorzystany czas ważności biletu na inny termin.

Jedyny mankament to, że w celu odwieszenia tego biletu konieczne będzie osobiste zgłoszenie się do Punktu Obsługi Pasażera. Istnieje obawa, że kolejki w tym celu mogą być długie. Pocieszający jest jednak fakt, że pasażer będzie to mógł zrobić w dowolnie wybranym przez siebie momencie, gdyż przekodowywany okres ważności będzie się liczył od dnia złożenia wniosku przez Internet.

Zwrot biletu długookresowego

Inną możliwą opcją jest zwrot biletu okresowego i otrzymanie w związku z tym zwrotu pieniędzy za niewykorzystany okres ważności biletów. Jednak można tego dokonać wyłącznie w Punkcie Obsługi Pasażera, gdyż tylko tam są możliwości techniczne zmian kodowania na Warszawskiej Karcie Miejskiej. Należy jednak pamiętać o innym funkcjonowaniu tych Punktów w obecnym czasie.

Od 17 marca do odwołania połowa POP-ów jest nieczynna. Czynnych pozostaje 10 punktów – przy ul. Żelaznej 61, na stacjach pierwszej linii metra: Służew, Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał, Dworzec Gdański, Plac Wilsona, Młociny oraz na stacji M2 Dworzec Wileński. Godziny otwarcia niektórych punktów zostały jednak zmienione.

Inne miasta

Być może śladem Warszawskiego Transportu Publicznego pójdą także zarządy transportu miejskiego innych miast oraz inni przewoźnicy.

Specjalna strona internetowa

Aktualizacja: Do zawieszenia biletu WTP utworzył już także stronę internetową, więcej czytaj tu: Zawieszenie biletu komunikacji miejskiej - specjalna strona internetowa
Na stronie zawieswkm.wtp.waw.pl jest także możliwość odwieszenia biletu bez konieczności wychodzenia z domu. Konieczne jest podanie numeru karty i przepisanie kodu z obrazka. Bilet będzie aktywny od dnia wysłania formularza ze strony. Przekodowanie niewykorzystanej części biletu na inny termin będzie możliwe w POP.
Nie trzeba zgłaszać się do POP niezwłocznie po podjęciu decyzji o powrocie do korzystania z komunikacji publicznej. W sytuacji, gdy ważność biletu jeszcze nie dobiegła końca wystarczy na stronie zawieswkm.wtp.waw.pl odwiesić bilet. Można wykorzystać zapisany na karcie bilet do końca ważności, a zawieszony okres biletu odzyskać w terminie późniejszym. Jeśli ważność biletu się skończyła, można zakodować nowy bilet. Nagranie nowego biletu tego samego rodzaju, podczas gdy mamy już wgrany na kartę zawieszony bilet nie spowoduje usunięcia tego zawieszonego biletu – można go będzie odwiesić później.

Źródło: Warszawski Transport Publiczny

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA