REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wicepremier i samorządowcy o 20-leciu samorządu

PAP

REKLAMA

W samorządach uprawia się najbardziej soczystą i konkretną politykę - ocenił w czwartek wicepremier Waldemar Pawlak na konferencji na temat 20-lecia samorządu terytorialnego. Wójtowie podkreślali, że to w gminach najbardziej racjonalnie wydaje się pieniądze.

Pawlak mówił o ogromnym znaczeniu samorządów i pasjonatów, którzy w nich działają. "To jest najbardziej soczysta i konkretna polityka. Jeśli jest inicjatywa dotycząca drogi, szkoły czy boiska, to są konkretne efekty, które można zobaczyć" - ocenił wicepremier. Jak dodał, w Sejmie "efekty przychodzą często po długim czasie".

REKLAMA

 

Jak zaznaczył, w środowiskach lokalnych środki publiczne mogą być lepiej wydane, bo "samorządowcy na miejscu potrafią skutecznie je wykorzystać".

 

Podkreślił, że przed tegorocznymi wyborami samorządowymi trzeba skupić się na rozwiązaniach, które wspierają możliwości samorządu. "Ważna jest Komisja Wspólna Rządu i Samorządu, aby rozwiązania prawne tworzyły dobry ład, który pozwoli samorządowcom rozwinąć skrzydła i zmieniać naszą rzeczywistość" - powiedział Pawlak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W jego ocenie, samorządy pokazują, że "polityka to nie tylko bijatyka na szczytach, ale sprawy konkretne, które dają większy pożytek".

 

Wójt gminy Repki (woj. mazowieckie) Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz powiedziała, że budżet jej gminy to 12-14 mln złotych, a Warszawa w weekend potrafi wydać tyle pieniędzy na odśnieżanie. Jednak - jak się pochwaliła - jej gmina jest "białą plamą na mapie Polski, ponieważ wszyscy mieszkańcy mają dostęp do szerokopasmowego internetu". "Z jednego gniazdka mamy telefon, internet i telewizję cyfrową" - dodała.

 

Jak zaznaczyła, dzięki samorządom lokalne społeczności mogą decydować o tym co się dzieje w gminach i "to wspaniała lekcja demokracji".

 

Wójt gminy Kłodzko Ryszard Niebieszczański (woj. dolnośląskie) narzekał z kolei, że pomysły posłów idą w kierunku ograniczania samorządności. "Posłowie często zamiast nam pomagać utrudniają nam samodzielność, a nie ma innej jednostki niż gmina, która potrafi lepiej wydać pieniądze" - mówił Niebieszczański.

 

Jak przekonywał, należy samorządy obdarzać większym zaufaniem i większymi pieniędzmi. W gminach potrafimy się świetnie dogadywać, bo nie dzielą nas poglądy polityczne, a tylko miedza lub płot - argumentował.

 

"Największym sukcesem reformy samorządowej było to, że pozwolono ludziom wybierać swoich przedstawicieli i oddano im pewne decyzje w ręce" - ocenił z kolei wójt gminy Przyrów (woj. śląskie) Robert Nowak.

 

Według niego, to są "najbardziej racjonalnie wydawane pieniądze publiczne". Nowak apelował też, by tworzone prawo było bardziej przyjazne dla samorządów.

 

PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA