reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wybory uzupełniające do Senatu w Katowicach i w Płocku

Wybory uzupełniające do Senatu w Katowicach i w Płocku

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni obowiązki prezydenta, zarządził w czwartek wybory uzupełniające do Senatu w okręgach katowickim i płockim na 20 czerwca.

Decyzja Komorowskiego ma związek z faktem, że 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęła wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek (PO - okręg katowicki) i Janina Fetlińska (PiS - okręg płocki). Marszałek Senatu ogłosił już wygaśnięcie obu mandatów senatorskich. W katastrofie zginął także senator Stanisław Zając (PiS - okręg krośnieński); trumna z jego ciałem wróci do Polski w piątek.

Marszałek Sejmu zaproponował, by wybory uzupełniające do Senatu odbyły się łącznie z pierwszą turą wyborów prezydenckich - 20 czerwca.

Państwowa Komisja Wyborcza na środowej konferencji prasowej zwracała uwagę, że zaproponowane przez Komorowskiego rozwiązanie może być problematyczne i może dezorientować wyborców ze względu na odmienne reguły organizacji wyborów prezydenckich i do Senatu.

Jak mówił sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki, pierwszym problemem może być podział okręgów wyborczych w wyborach do Senatu i w wyborach prezydenckich. Na senatora głosować może tylko osoba mieszkająca w okręgu wyborczym, w którym odbywają się wybory. Natomiast w wyborach prezydenckich można głosować na podstawie zaświadczenia w całym kraju.

Spisy wyborców mogą okazać się kolejnym problemem, ponieważ są one różne, jeśli chodzi o wybory prezydenckie oraz wybory parlamentarne. "Urzędy gmin będą musiały sporządzić dwa różne spisy wyborców" - mówił Czaplicki.

Kolejny problem - podkreślił Czaplicki - może dotyczyć kwestii pełnomocnika wyborczego. W wyborach prezydenckich - po raz pierwszy - osoby starsze i niepełnosprawne będą mogły oddać głos za pośrednictwem pełnomocnika. Natomiast - jak podkreślił Czaplicki - taka możliwość w wyborach uzupełniających do Senatu nie istnieje.

Sekretarz PKW podkreślił, że jeśli marszałek Komorowski zdecyduje się wyznaczyć wybory uzupełniające do Senatu na 20 czerwca, to zgodnie z kalendarzem wyborczym już 29 kwietnia komisja wyborcza będzie musiała podać informację o okręgach wyborczych, w których głosowanie się odbędzie.

1 maja mijałby wówczas termin na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.

W przypadku wyborów do Sejmu i Senatu prawo zgłaszania kandydatów, czyli tworzenia komitetów mają partie polityczne, koalicje, a także grupy wyborców. Jak wynika z kalendarza wyborczego, kandydaci na senatorów powinni się rejestrować do 11 maja

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama