reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > W 2011 r. płatne nadgodziny strażaków

W 2011 r. płatne nadgodziny strażaków

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza przyznać strażakom prawo wyboru pomiędzy dodatkowym czasem wolnym a dodatkowym wynagrodzeniem za przepracowane nadgodziny.

Miliony nadgodzin strażaków to problem wielokrotnie poruszany na łamach prasy oraz w środowisku zawodowym funkcjonariuszy straży pożarnej. Resort spraw wewnętrznych i administracji wyszedł wreszcie naprzeciw potrzebom strażaków i pracuje nad projektem ustawy – która uprawni funkcjonariuszy do wyboru pomiędzy czasem wolnym od pracy a dodatkowym wynagrodzeniem za pracę w godzinach nadliczbowych.

Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna" – rząd proponuje aby strażacy za służbę powyżej 40 godzin tygodniowo – nieprzekraczającą jednakże 48 godzin w ciągu 7 dni - otrzymali rekompensatę pieniężną  lub czas wolny od pracy. Według założeń rekompensata wyniosłaby 13,76 zł za godzinę dodatkowej służby.

Obecnie strażacy nie mają prawnej możliwości uzyskania gratyfikacji finansowej za przepracowany czas nadliczbowy, mogą oni jedynie otrzymać w zamian czas wolny. Ten stan powoduje szereg problemów w praktyce – bowiem w sytuacjach kryzysowych strażacy nie mają faktycznej możliwości odebrania należnego im czasu wolnego a jeżeli udaje im się skorzystać z przysługującego uprawnienia - jednostki gaśnicze świecą pustkami.

W obecnej sytuacji – aby zapewnić bezpieczeństwo pożarowe należałoby zatrudnić dodatkowo prawie 4 tys. strażaków. Według szacunków – związane z tym koszty przekroczyłyby 220 mln zł podczas gdy wypłata rekompensat zuboży budżet państwa o jedyne 97 mln zł.

Problem w tym, że nawet jeśli plan ministerstwa się powiedzie i ustawa wejdzie w życie w 2011 r. – nowe uprawnienia strażaków dotyczyć będą jedynie przepracowanych w przyszłości godzin nadliczbowych. Co z tymi, które przepracowano dotychczas? Tego projekt nie reguluje – a jest o co walczyć – bowiem według szacunków gdyby każdy strażak chciał odebrać przysługujący mu czas wolny - mógłby przez około 4 miesiące nie stawiać się do służby.

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama