Czy środki na remont wielkiej płyty są już dostępne?
REKLAMA
REKLAMA
Czy są środki na remont wielkiej płyty?
W 2019 r. krajowe media dość często informowały o planach rządu związanych z przeznaczeniem dodatkowych pieniędzy na remont bloków wielkopłytowych. Później ten temat nie był już przedmiotem dużego zainteresowania dziennikarzy. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy rządowa pomoc dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zarządzających blokami z wielkiej płyty jest już dostępna.
REKLAMA
Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy
Jakie są zasady przyznawania remontowego wsparcia?
Warto także opisać zasady przyznawania remontowego wsparcia. Wbrew pozorom, ten temat może zainteresować nie tylko władze wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Wiele osób posiadających mieszkanie w nieocieplonym lub słabo ocieplonym bloku wielkopłytowym jest zainteresowanych perspektywą termomodernizacji takiego budynku. Będzie to bowiem skutkowało nie tylko obniżeniem kosztów ogrzewania i poprawą estetyki bloku. Warto pamiętać, że lokale znajdujące się w bloku wielkopłytowym, który przeszedł termomodernizację zyskają na wartości rynkowej.
Od kiedy obowiązują nowe przepisy?
Przed omówieniem oferty termomodernizacyjnej dla wspólnot i spółdzielni (związanej z budynkami wielkopłytowymi), warto najpierw wyjaśnić, na jakiej podstawie prawnej zostało rozszerzone rządowe wsparcie. Chodzi o ustawę z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. 2020 poz. 412). Ten akt prawny zaczął obowiązywać dopiero 12 kwietnia 2020 r. Można zatem stwierdzić, że zwiększone wsparcie remontowe dotyczące wielkiej płyty jest względnie nowym rozwiązaniem. Tym niemniej, Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował już konkretną ofertę na podstawie nowych przepisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.
Czy budynki wielkopłytowe objęła dodatkowa premia?
Dodatkowe wsparcie remontowe dla instytucji zarządzających blokami z wielkiej płyty jest oferowane w ramach standardowego programu termomodernizacji. Obsługą wspomnianego programu zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego. Ta państwowa instytucja informuje, że wysokość premii termomodernizacyjnej aktualnie wynosi:
- 16% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (podstawowy wariant naliczania premii)
- 21% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które oprócz standardowych działań przewiduje montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE)
- dodatkowo 50% kosztów wzmocnienia budynku wielkopłytowego podczas termomodernizacji
Zarządców bloków z wielkiej płyty szczególnie interesuje trzeci wariant. Zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, dodatkowa pomoc finansuje połowę kosztów:
- sporządzenia dokumentacji technicznej dotyczącej doboru i rozmieszczenia kotew metalowych
- zakupu kotew metalowych, które posłużą do wykonania dodatkowego połączenia warstwy fakturowej z warstwą konstrukcyjną ścian zewnętrznych
- przygotowania otworów i montażu wspomnianych kotew metalowych
Dofinansowanie wymienionych powyżej rodzajów prac wynika z faktu, że to właśnie połączenia między warstwami ścian zewnętrznych są najpoważniejszym problemem konstrukcyjnym w budynkach z wielkiej płyty. Badania specjalistów udowodniły, że w niektórych budynkach kłopotem bywa korozja wieszaków łączących dwie warstwy z betonu zbrojonego (warstwę nośną i fakturową). Pomiędzy tymi warstwami zwykle znajduje się ocieplająca płyta z wełny mineralnej.
Jakie banki biorą udział w projekcie?
REKLAMA
Zarządcy budynków wielkopłytowych, którzy są zainteresowani dodatkową pomocą od rządu powinni pamiętać, że zaciągnięcie kredytu stanowi warunek otrzymania takiego wsparcia oraz podstawowego dofinansowania prac termomodernizacyjnych. BGK przypomina, że premia termomodernizacyjna nie jest wypłacana w razie sfinansowania całości prac z własnych środków. Przepisy przewidują, że wypłacona premia pomniejsza zadłużenie wobec banku.
W tym kontekście warto przypomnieć, że aktualnie w programie wspierania termomodernizacji uczestniczą następujące banki: Alior Bank S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Pocztowy S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. wraz z innymi bankami spółdzielczymi, BNP Paribas Bank Polska S.A., Getin Noble Bank S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A. wraz z bankami spółdzielczymi oraz Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy.
Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.