REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy środki na remont wielkiej płyty są już dostępne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy budynki wielkopłytowe objęła dodatkowa premia?
Czy budynki wielkopłytowe objęła dodatkowa premia?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy wielka płyta doczeka się remontu? Czy rządowa pomoc dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zarządzających blokami z wielkiej płyty jest już dostępna?

Czy są środki na remont wielkiej płyty?

W 2019 r. krajowe media dość często informowały o planach rządu związanych z przeznaczeniem dodatkowych pieniędzy na remont bloków wielkopłytowych. Później ten temat nie był już przedmiotem dużego zainteresowania dziennikarzy. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, czy rządowa pomoc dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zarządzających blokami z wielkiej płyty jest już dostępna.

REKLAMA

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Jakie są zasady przyznawania remontowego wsparcia?

Warto także opisać zasady przyznawania remontowego wsparcia. Wbrew pozorom, ten temat może zainteresować nie tylko władze wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Wiele osób posiadających mieszkanie w nieocieplonym lub słabo ocieplonym bloku wielkopłytowym jest zainteresowanych perspektywą termomodernizacji takiego budynku. Będzie to bowiem skutkowało nie tylko obniżeniem kosztów ogrzewania i poprawą estetyki bloku. Warto pamiętać, że lokale znajdujące się w bloku wielkopłytowym, który przeszedł termomodernizację zyskają na wartości rynkowej.

Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Przed omówieniem oferty termomodernizacyjnej dla wspólnot i spółdzielni (związanej z budynkami wielkopłytowymi), warto najpierw wyjaśnić, na jakiej podstawie prawnej zostało rozszerzone rządowe wsparcie. Chodzi o ustawę z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz.U. 2020 poz. 412). Ten akt prawny zaczął obowiązywać dopiero 12 kwietnia 2020 r. Można zatem stwierdzić, że zwiększone wsparcie remontowe dotyczące wielkiej płyty jest względnie nowym rozwiązaniem. Tym niemniej, Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował już konkretną ofertę na podstawie nowych przepisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Czy budynki wielkopłytowe objęła dodatkowa premia?

Dodatkowe wsparcie remontowe dla instytucji zarządzających blokami z wielkiej płyty jest oferowane w ramach standardowego programu termomodernizacji. Obsługą wspomnianego programu zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego. Ta państwowa instytucja informuje, że wysokość premii termomodernizacyjnej aktualnie wynosi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. 16% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (podstawowy wariant naliczania premii)
  2. 21% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które oprócz standardowych działań przewiduje montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE)
  3. dodatkowo 50% kosztów wzmocnienia budynku wielkopłytowego podczas termomodernizacji

Zarządców bloków z wielkiej płyty szczególnie interesuje trzeci wariant. Zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, dodatkowa pomoc finansuje połowę kosztów:

  • sporządzenia dokumentacji technicznej dotyczącej doboru i rozmieszczenia kotew metalowych
  • zakupu kotew metalowych, które posłużą do wykonania dodatkowego połączenia warstwy fakturowej z warstwą konstrukcyjną ścian zewnętrznych
  • przygotowania otworów i montażu wspomnianych kotew metalowych

Dofinansowanie wymienionych powyżej rodzajów prac wynika z faktu, że to właśnie połączenia między warstwami ścian zewnętrznych są najpoważniejszym problemem konstrukcyjnym w budynkach z wielkiej płyty. Badania specjalistów udowodniły, że w niektórych budynkach kłopotem bywa korozja wieszaków łączących dwie warstwy z betonu zbrojonego (warstwę nośną i fakturową). Pomiędzy tymi warstwami zwykle znajduje się ocieplająca płyta z wełny mineralnej.

Jakie banki biorą udział w projekcie?

REKLAMA

Zarządcy budynków wielkopłytowych, którzy są zainteresowani dodatkową pomocą od rządu powinni pamiętać, że zaciągnięcie kredytu stanowi warunek otrzymania takiego wsparcia oraz podstawowego dofinansowania prac termomodernizacyjnych. BGK przypomina, że premia termomodernizacyjna nie jest wypłacana w razie sfinansowania całości prac z własnych środków. Przepisy przewidują, że wypłacona premia pomniejsza zadłużenie wobec banku.

W tym kontekście warto przypomnieć, że aktualnie w programie wspierania termomodernizacji uczestniczą następujące banki: Alior Bank S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Pocztowy S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. wraz z innymi bankami spółdzielczymi, BNP Paribas Bank Polska S.A., Getin Noble Bank S.A., Krakowski Bank Spółdzielczy, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A. wraz z bankami spółdzielczymi oraz  Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bioodpady z potencjałem. W 2026 r. mogą przyjść długo oczekiwane zmiany w prawie [WYWIAD]

Choć legislacja koncentruje się dziś głównie na tworzywach sztucznych, sektor bioodpadów czeka na własną, systemową rewolucję. Eksperci są zgodni: czas na normy jakości nawozów z odpadów i impuls inwestycyjny dla fermentacji kuchennych resztek.

Forum Liderów PPP z Wielkim Medalem Senatu. Dziesięć lat promocji partnerstwa publiczno-prywatnego

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Forum Liderów PPP, która odbyła się w Warszawie, stała się okazją do podsumowania dekady promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Gościem honorowym wydarzenia był senator Adam Szejnfeld – inicjator jednej z najbardziej nowoczesnych ustaw o PPP w Europie. Z jego inicjatywy, przy poparciu senatorów zaangażowanych w rozwój PPP, Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował Forum Wielkim Medalem Senatu. Wyróżnienie odebrała prezes Kamila Król, doceniona za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację idei partnerstwa publicznego i prywatnego oraz skuteczne wdrażanie przepisów ustawy o PPP.

PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

REKLAMA

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

REKLAMA

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA