Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Rząd chce zmusić bezrobotnych do składania co 180 dni wniosku o ubezpieczenie zdrowotne

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Mateusz Rzemek
Mateusz Rzemek
DGP: Rząd chce zmusić bezrobotnych do składania co 180 dni wniosku o ubezpieczenie zdrowotne
DGP: Rząd chce zmusić bezrobotnych do składania co 180 dni wniosku o ubezpieczenie zdrowotne
W myśl najnowszych poprawek do projektu ustawy o aktywności zawodowej część bezrobotnych może stracić prawo do darmowego ubezpieczenia zdrowotnego. To może grozić tym, że za leczenie zapłacą z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych w 2023 r. a ZUS

Ministerstwo Zdrowia chce, aby bezrobotni składali co 180 dni wnioski o ubezpieczenie zdrowotne w ZUS. Bedą mieli na to kolejne 30 dni od zakończenia dotychczasowego okresu ubezpieczenia. Jeśli się spóźnią, stracą możliwość złożenia wniosku o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym, bez drogi odwoławczej. Założenie jest takie, że ma to przeciwdziałać przypadkom, gdy bezrobotni nie zgłoszą w ciągu siedmiu dni np. zatrudnienia czy przekroczenia limitu przychodów, co po zmianach pozbawi ich prawa do tego ubezpieczenia. Ministerstwa doszły do wniosku, że sporo osób nie wykona tego obowiązku. Wprowadzenie ubezpieczenia na ograniczony czas rozwiąże ten problem.

Podstawa prawna: projekt ustawy o aktywności zawodowej

Pełna treść artykułu:

DGP: Bezrobotni za leczenie zapłacą z własnej kieszeni? [ZMIANY 2023]

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mateusz Rzemek

Od 1 stycznia 2023 r. nie opłaca się składek zdrowotnych za bezrobotnych

Infor.pl informował o tym w poniższych artykułach:

Rejestracja w PUP a ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego

Nieopłacanie składek zdrowotnych za osoby bezrobotne nie oznacza, że nie muszą się one rejestrować w PUP nawet, jeżeli tak naprawdę nie szukają pracy i interesuje je tylko ubezpieczenie.

UWAGA! Dopiero po wejściu w życie ustawy o aktywności zawodowej osoba bezrobotna zainteresowana tylko ubezpieczeniem zdrowotnym, nie będzie musiała się rejestrować w PUP. 

Ustawa ta prawdopodobnie wprowadzi zasadę, że osoba niezatrudniona po złożeniu wniosku do ZUS, zostanie objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Będzie musiała stale przebywać na terytorium Polski i nie przekraczać limitu przychodów (połowa minimalnego wynagrodzenia).

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(69)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Myslaca
  2023-01-04 13:29:59
  Nie będą leczyć bezrobotnych?A czemu nie leczą ubezpieczonych za co biorą składki.Najlepiej niech nikogo nie leczą i oddają składki złodzieje.
  12
 • Observer
  2023-01-04 23:02:53
  A były plany niedawno,że właśnie bezrobotni będą objęci ubezpieczeniem.Żeby zlikwidować fikcyjne zapisy i kolejki.Teraz słyszę, że bezrobotni będą sami opłacać ubezpieczenie.Lub też prywatne wizyty u lekarza.Niby z czego? Jak pracujących nawet nie stać na prywatne opłaty u lekarzy.Jakiś stek bzdur.Bezrobotny,bezrobotnemu nie równy.Wysoko wykształcony,humanista nie znajdzie pracy, bo Urzędy Pracy to rejestratornie a nie instytucje pomocne w szukaniu pracy.To siedlisko wygodnych posadek,wywyższania się pań z za okienka.Dobra praca jest tylko po znajomości,np. na uczelni w urzędach , wymagania młody wiek itp...a inaczej jest z kadrą fachowców,prac.fizycznych dla których jest praca.Jeszcze inną grupą są tacy co unikają pracy celowo,starsi byle dowlec do emerytury.Ale to margines.Tak czy owak ubezpieczenie powinno obejmować bezrobotnych.
  9
  pokażodpowiedzi (5)
 • Kolo
  2023-01-04 12:32:32
  Chory rząd chory kraj.Całe życie sprawiaj panom buty i tylko nie próbuj chorować ,bo i tak nikt Cię na NFZ nie przyjmie.
  10
 • SPRAWIEDLIWOŚĆ prawdziwa
  2023-01-04 13:40:51
  Nigdy wiecej tych z pisu przeciez oni caly kraj roznieśli roskradli najgorszy Rzad od dekat zaklamany na potege. Was nie chcemy a z Po tuska usuniemy naprzód was sie pozbyc!!!!
  24
 • Obi
  2023-01-05 09:40:48
  Ale dla nie obywatela Polski to na wszystko jest.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aga
  2023-01-05 04:20:27
  Bezrobotnych powinien ubezpieczyć NFZ i tyle A nie urzędu pracy czy zus. Jak pracowali płacili skladke zdrowotna jak są bez pracy to niech teraz ich ubezpieczeń NF Z
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • JK2
  2023-01-04 14:29:39
  Kasy nie ma w budżecie, bo wydali na pińcet +, 13, 14, to teraz kombinują jak wyśtuchać kasę od bezrobotnych. Czyli tą kasę sobie odebrać częściowo
  15
 • Solidarność
  2023-01-05 21:37:55
  Służba zdrowia zarabia lepiej jak górnicy. Dodatkowo leczą głównie swoje rodziny i siebie. Dosyć tej komuny. Nie utrudniać życia bezrobotnym. Bezrobocie to tylko 5%. Najczęściej to ludzie najlepsi, najwrażliwsi, którzy w tym życiu nie mają szczęścia.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Emerytka
  2023-01-04 15:56:37
  No wreszcie się wezmą za nierobów.Mam sąsiada facet 30 lat nigdy nie pracował bo mama da. Taki pan NIKT. Pasożyt społeczny.
  99
  pokażodpowiedzi (5)
 • Myśliciel
  2023-01-04 16:33:21
  Brak funduszy unijnych z KPO oraz z reparacji wojennych od Niemców plus rozdawnictwo czego skutkiem jest mniej pieniędzy na leczenie w ramach NFZ.
  19
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cieszyński: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych [wywiad]

Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. 

Minister Niedzielski: brak profilaktyki i permanentny problem z personelem medycznym to główne problemy

Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obniżka nowych emerytur o 6% od kwietnia 2023 r.

Zgodnie z tablicami GUS, 60 latek będzie miał przed sobą 254,3 miesiące życia wobec 238,9 miesiąca zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu.

Wyższe o 10% dotacje na podręczniki dla uczniów

Podwyższenie o 10 proc. maksymalnych kwot dotacji na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne – przewiduje projekt rozporządzenia, którego założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.   

Dopłaty do 58 000 zł. Fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii, kolektory [Mój prąd, kwiecień 2023 r.]

Od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł mogą wynieść dopłaty do pomp ciepła w piątej odsłonie programu "Mój prąd"; w przypadku kolektorów ma być to do 3,5 tys. zł - poinformował PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że "Mój prąd" 5.0 miałby ruszyć w drugiej połowie kwietnia.

Gdański Tydzień Zawodowca. Oferta dla absolwentów szkół

Gdański Tydzień Zawodowca to wydarzenie adresowane do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które rozpoczyna się 27 marca. W programie m.in. debata, dni otwarte, warsztaty, webinaria, a także Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych.

Minister Czarnek: Mniej o 5h godzin nauki w szkole. Religia od trzeciego roku życia dziecka to za wcześnie. Katolik może głosować na PO i PSL

Ponad 8 mld zł przeznaczyliśmy na rządowe inwestycję w oświatę od 2021 roku - mówił w niedzielę w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział przywrócenie uprawnienia emerytalnego nauczycielskiego, a także plany uruchomienia stałego funduszu dla szkół specjalnych.

10 nowych wzorów z USC. Akty urodzenia, małżeństwa i zgonu [Maj 2023 r.]

Możliwość łatwiejszego pozyskiwania zaświadczeń z USC wymusza zmianę 10 wzorów dokumentów wydawanych przez USC. Nowe wzory pojawią się w maju 2023 r.

Wszystko o świadczeniu wspierającym: Wnioski do ZUS i wojewódzkich zespołów. Kwestionariusz. [Pełny projekt ustawy w Word]

Będą dwa wnioski o świadczenie wspierające. Pierwszy do wojewódzkiego zespołu orzekania, który ustali w decyzji poziom potrzeby wsparcia. Do wniosku trzeba będzie załączyć kwestionariusz. Drugi wniosek będzie do ZUS poprzez PUE ZUS. ZUS nie będzie wydawał decyzji, tylko informację. Decyzję ZUS wyda tylko, gdy odmówi przyznania świadczenia. 

Świadczenie wspierające: Co to jest międzynarodowa klasyfikacja ICF?

Międzynarodowa klasyfikacja ICF ma być podstawą przyznawania świadczenia wspierającego osoby niepełnosprawne w 2024 r.

PFRON: Jakie sprawozdania i do kiedy składa się za 2022 r.?

Przedsiębiorcy o wielkości innej niż mikro- lub mały przedsiębiorca, którzy nie składają sprawozdań finansowych do KRS, mają obowiązek dostarczenia elektronicznego sprawozdania finansowego za 2022 r. lub „oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 r.” do właściwego terytorialnie Oddziału PFRON do dnia 15 lipca 2023 r. 

Wzór: Oświadczenie o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 rok [PFRON]
Założenia ustawy o świadczeniu wspierającym

Jakie są założenia i zapisy ustawy o świadczeniu wspierającym?

Tatrzańskie żaby przedostaną się na drugą stronę drogi

Wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) rozpoczęli akcję przenoszenia żab trawnych przez ruchliwą drogę przy wejściu do Doliny Olczyskiej w Zakopanem. Płazy przemieszczają się do miejsc lęgowych, a akcja ma uchronić je przed śmiercią pod kołami samochodów.

Emerytury nauczycielskie prawem nie przywilejem. Kiedy zostaną przywrócone

Emerytury nauczycielskie po 20 latach pracy „przy tablicy” lub po 30 latach pracy w ogóle to przedmiot projektu, który – jak poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek – jest na końcowym etapie prac. Zapowiedział, że jeszcze wiosną tego roku ten projekt ujrzy światło dzienne. 

Euro 2024. Ile razy reprezentacja Polski grała w mistrzostwach? Kiedy najbliższy mecz o eliminacje?

Euro 2024. Polscy piłkarze czterokrotnie dotychczas grali w mistrzostwach Europy. Trzy razy po eliminacjach - w 2008, 2016 i 2021 roku, a w 2012 jako współgospodarze, obok Ukrainy. Zmagania o udział w kolejnej imprezie tej rangi - w 2024 w Niemczech - rozpoczną od piątkowego meczu z Czechami w Pradze.

M. Pietrzak: wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych - zapowiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Program Dobrowolnych Nabyć nieruchomości pod CPK tylko do 7 kwietnia. Później wywłaszczenia

Właściciele nieruchomości położonych na terenie przyszłego lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego na zgłoszenie się do Programu Dobrowolnych Nabyć mają czas do 7 kwietnia. Później grunty pod lotnisko będą wywłaszczane. Wkrótce ruszy podobny program obejmujący tereny wokół planowanego lotniska. 

Brakuje 13 000 policjantów. Dlaczego mundurowi odchodzą?

Podwyżki, dodatki stażowe, waloryzacja, czyli dorzucanie pieniędzy, bez reformy struktur, nic nie dało. W tym roku ze służby odeszło już 6,5 tys. osób, przyjęto 772. Policjanci są przeciążeni pracą i zniechęceni. Efekty? Nie ma patroli na ulicach, częściej dochodzi do pospolitych przestępstw, np. kradzieży w 2022 r. było 124 tys. – to o 12 tys. więcej.

Prezes ZUS: pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów przed Wielkanocą [Harmonogram]

Pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi - przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS zrobi to automatycznie.

PFRON: Dopłata 120 000 zł do samochodu osobowego. Wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu

PFRON udostępnił wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu. Dokumenty służą rozliczeniu dofinansowania do samochodu dla osoby niepełnosprawnej. Można otrzymać nawet 120 000 zł.  

Rząd chwali się 30 korzystnymi dla Polaków zmianami w podatkach

Ministerstwo opublikowało listę korzystnych zmian w podatkach wprowadzonych od 2016 r. Jest to prawdopodobnie odpowiedź na zestawienie szeregu podwyżek podatków, opłat i niekorzystnych rozwiązań przez money.pl. 

Duża podwyżka: 4765,32 zł brutto dla osoby niepełnosprawnej. Świadczenie wspierające i jednocześnie renta socjalna w 2024 r. [3 mld zł]

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowało MRiPS.

Niewyjaśnione problemy trawienne. Zespół alfa-gal. Czy to skutek ukąszenia kleszcza?

The American Gastroenterological Association (AGA) opublikowało nowe wytyczne kliniczne, aby pomóc lekarzom i pacjentom w określeniu, czy niewyjaśnione objawy ze strony przewodu pokarmowego są spowodowane zespołem alfa-gal, alergią pokarmową na mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powodowaną przez ukąszenie kleszcza amerykańskiego. W Polsce pierwszy przypadek zespołu alfa-gal odnotowano w roku 2021 w Krakowie.

MF: nie będzie waloryzacji 500+ do 1000+

Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodała.