reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Debata na temat nowelizacji ustawy o pieczy zastępczej

Debata na temat nowelizacji ustawy o pieczy zastępczej

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej to kompromis - nie odstępujemy od zaproponowanych w niej rozwiązań, ale przesuwamy je w czasie - przekonywał senator Mieczysław Augustyn (PO). W środę w Senacie odbyła się debata dotycząca noweli.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej weszła w życie z początkiem roku. Jednak samorządy twierdzą, że nie mają środków na jej realizację. Z tego powodu zdecydowano o przesunięciu w czasie niektórych rozwiązań, co pozwoli na obniżenie kosztów. Nowela została przygotowana przez posłów PO w porozumieniu z samorządami. Szacuje się, że zaproponowane w niej zmiany ograniczą ich wydatki co najmniej o 25 mln zł w skali roku.

Senackie komisje zaproponowały do ustawy kilkanaście poprawek. Jak wyjaśnił Augustyn, który jest przewodniczącym komisji rodziny i polityki społecznej, większość z nich ma charakter doprecyzowujący i redakcyjny. Merytoryczna jest m.in. poprawka dopuszczająca, by w placówce opiekuńczej typu rodzinnego mogło przebywać więcej niż 10 dzieci, jeśli limit ten miałby być przekroczony z powodu umieszczenia w niej rodzeństwa.

Augustyn zgłosił też poprawkę, dzięki której usamodzielniający się wychowanek nie straciłby pomocy finansowej na kontynuację nauki, jeśli podjąłby pracę. Pomoc ta uzależniona jest od dochodu, więc gdy uczący się młody człowiek zaczyna zarabiać, może stracić do niej prawo. Zdaniem Augustyna byłoby to niewłaściwe.

Poprawki podczas debaty zgłosili również senatorowie Jan Rulewski (PO) i Waldemar Kraska (PiS).

Wcześniej, podczas spotkania z dziennikarzami, Augustyn przekonywał, że mimo odłożenia w czasie pewnych rozwiązań ustawa wciąż ma sens i może służyć dzieciom. Przyznał, że samorządy miały za mało czasu, by przygotować się finansowo do wprowadzenia ustawy. Podkreślił, że opieka rodzinna jest tańsza niż instytucjonalna i inwestowanie w pracę z rodziną i rodziny zastępcze w przyszłości okaże się opłacalne i przyniesie oszczędności. Jego zdaniem trzeba skłaniać gminy, by ponosiły koszty opieki zastępczej, wtedy bardziej będą się starać, aby dzieci do niej nie trafiały.

Zaznaczył, że nowela jest efektem kompromisu - wszystkie zaproponowane w ustawie rozwiązania pozostają, ale mogą być wdrażane w wolniejszym tempie. Dodał, że wiele samorządów już ustawę realizuje.

Nowelizacja przewiduje m.in., że asystenci rodziny będą przydzielani tylko wtedy, jeżeli z analizy sytuacji rodziny wynika taka konieczność. W okresie trzech lat od wejścia w życie ustawy (czyli do końca 2014 r.) ośrodek pomocy społecznej będzie mógł, a nie musiał, zatrudnić asystenta rodziny. Nowela umożliwia także łączenie pracy asystenta z wykonywaniem obowiązków pracownika socjalnego, jeżeli zadania te wykonywane są w różnych gminach.

Zamów książkę: Dyscyplina finansów publicznych po zmianach >>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama