REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zostało jedzenie po świętach? Zanieś do jadłodzielni

Zostało jedzenie po świętach? Zanieś do jadłodzielni
Zostało jedzenie po świętach? Zanieś do jadłodzielni
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Idea jadłodzielni w Polsce upowszechnia się od 2016 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska promuje jadłodzielnie jako jedną z bardziej sensownych form racjonalnego gospodarowania żywnością.

Gdzie można znaleźć jadłodzielnie?

W ponad 40 miastach w Polsce jest ponad sto całodobowych punktów z lodówkami lub półkami przeznaczonymi do pozostawiania posiłków i produktów spożywczych. Chodzi o zapobieganie ich marnowaniu i o pomoc potrzebującym.

REKLAMA

REKLAMA

Ekspert ds. promocji i komunikacji GIOŚMichał Nurzyński przypomniał, że pierwsze jadłodzielnie powstały kilkanaście lat temu w Niemczech, a w Polsce w 2016 r. Według niego idea się upowszechnia i w naszym kraju powstają kolejne. Mapę jadłodzielni można znaleźć TUTAJ.

- Promujemy jadłodzielnie, bo uznajemy je za jedną z bardziej sensownych form racjonalnego gospodarowania żywnością – powiedział Nurzyński. Dodał, że GIOŚ nie nadzoruje bezpośrednio jadłodzielni, ale promuje je w ramach nałożonego na sprzedawców przestrzegania obowiązku niemarnowania żywności. - Wspieramy ideę. Staramy się mówić o tym i lansować pewnego rodzaju styl postępowania z żywnością, żeby nie doprowadzać do jej marnowania – stwierdził.

Jak nie marnować żywności

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zaleca także, aby przygotowywać listę zakupów, właściwie przechowywać żywność, korzystać z domowego przetwórstwa i mrożenia czy gotować z wykorzystaniem resztek.

O dzielenie się jedzeniem z potrzebującymi i niemarnowanie żywności apeluje m.in. szczecińska jadłodzielnia. Przynosić można niemal wszystkie produkty. Czy są wyjątki? Tak: surowe mięso, jaja i używki, m.in. alkohol.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak oddawać jedzenie do jadłodzielni?

REKLAMA

- Pamiętajmy, że dzielimy się z drugim człowiekiem. Zadbajmy więc o to, aby produkt był opisany i estetycznie zapakowany. Warto też zamieścić karteczkę z informacją, w jakim dniu przyniesione przez nas danie zostało przygotowane – podkreśliła szefowa szczecińskiej jadłodzielni Elżbieta Abramowicz. Potrawy można zostawiać w całodobowych szafkach jadłodzielniczych.

- Szafki jadłodzielnicze to dobro wspólne nas wszystkich. My udostępniamy tę przestrzeń, ale pamiętajmy, że każdy powinien o nią dbać. Jeśli widzimy, że coś jest do posprzątania, to pomóżmy – zaapelowała Abramowicz. Zwrócił na to uwagę także Nurzyński. Podkreślił, że "sensownie rozłożenie produktów w lodówce sprzyja temu, żeby żywność się nie marnowała".

Marnowanie jedzenia to szkoda dla środowiska

Warto też uświadomić sobie, że marnotrawstwo żywności szkodzi środowisku, bo do jej produkcji zużywa się dużo zasobów naturalnych, m.in wody i energii.

- Jedna piąta zasobów wody przeznaczonych na produkcję żywności marnuje się wraz z tą żywnością, która jest wyrzucana – powiedziała ekspertka ds. żywności Fundacji WWF Polska Agata Szczebyło.

Z badań Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że w Polsce marnuje się ponad 4,8 mln ton żywności rocznie, z czego aż 56 proc. tj. ponad 2,5 mln ton pochodzi z gospodarstw domowych. Przeciętne polskie gospodarstwo domowe marnuje 165 kg żywności rocznie, czyli w każdym domu codziennie trafia do kosza ponad pół kilograma żywności.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA