REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych

Wybory fot. Fotolia
Wybory fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sejmowa podkomisja chce zakazu upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych. Sejm na początku lutego skierował do prac w komisji dwie propozycje zmian w Kodeksie wyborczym

Sejmowa podkomisja chce zakazu upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych

Nagrania prac komisji wyborczych wykonane przez mężów zaufania mogłyby służyć wyłącznie jako materiał dowodowy dla sądu, nie mogłyby być upowszechniane - proponuje sejmowa podkomisja, która zakończyła prace nad prezydenckim projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego.

REKLAMA

Prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego powstał po kontrowersjach związanych z ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. Zakłada m.in. kadencyjności sędziów Państwowej Komisji Wyborczej, klasyfikowanie głosów nieważnych, przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

Zobacz również: Prawa niepełnosprawnych wyborców

REKLAMA

Przewodniczący sejmowej podkomisji ds. nowelizacji Kodeksu wyborczego Mariusz Witczak (PO) powiedział PAP, że podkomisja zakończyła prace i pod koniec kwietnia projektem wraz z poprawkami zaproponowanymi przez podkomisję, zajmie się Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach.

Według Witczaka poprawki podkomisji dotyczą m.in.: uprawnienia mężów zaufania do rejestrowania członków komisji obwodowej podczas liczenia głosów, jednostronnej karty do głosowania oraz obowiązku powiadamiania przez wójta każdego wyborcy o wyborach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Witczak powiedział, że podkomisja proponuje, aby mężowie zaufania mogli filmować prace komisji obwodowej nie tylko po zakończeniu głosowania, ale także przed jego rozpoczęciem. Jak mówił, chodzi m.in. o przygotowanie lokalu wyborczego, urny wyborczej, odpieczętowanie przywiezionych kart do głosowania. Ponadto podkomisja doprecyzowała, iż nagrania będą mogły służyć jedynie jako materiał dowodowy dla sądu i nie będą mogły być upowszechniane. Za publikację nagrań prac komisji wyborczej ma grozić grzywna - powiedział poseł PO.

REKLAMA

Zdaniem wiceszefa podkomisji Grzegorza Schreibera (PiS) kara grzywny za publikację nagrań prac komisji wyborczej jest kontrowersyjna i osłabia projekt prezydencki. "To rzecz niedopuszczalna, by karać ludzi angażujących się w proces wyborczy" - powiedział poseł PiS. Dodał, że podkomisja odrzuciła jego poprawkę, która umożliwiłaby filmowanie prac komisji wyborczej także podczas głosowania.

Witczak zaznaczył z kolei, że zakaz publikowania nagrań wynika m.in. z ochrony wizerunku członków komisji wyborczej. Powiedział, że członkowie komisji wyborczej mogą nie chcieć, by publikowano nagrania z ich udziałem.

Zobacz również: Prawa niepełnosprawnych wyborców

Kolejna poprawka podkomisji dotyczy jednostronnych kart do głosowania. Zgodnie z projektem prezydenckim karta do głosowania powinna być w formie jednej karty zadrukowanej jednostronnie; umieszczone byłyby na niej też informacje o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. W związku z tym projekt uchyla zapis, że wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładek w alfabecie Braille’a; chodzi o to, że w wyborach proporcjonalnych niemożliwe jest przygotowanie kart do głosowania o takich samych rozmiarach w całym kraju. Ponadto PKW ma określić zasady, kiedy od jednostronnej karty będzie można odstąpić np. gdy liczba kandydatów "uniemożliwi zastosowanie karty w racjonalnym wymiarze".

Witczak powiedział, że podkomisja chce, aby w Kodeksie wyborczym znalazła się zapis, że wybory mają się obywać przy użyciu jednostronnie zadrukowanej karty do głosowania, jednak gdyby ze względu na zbyt duże rozmiary takiej karty, jej użycie było niemożliwe, wówczas karta do głosowania miałaby mieć formę broszury, czyli spiętych ze sobą kartek. "Gdyby w poprzednich wyborach parlamentarnych użyć jednostronicowej karty, to byłaby to płachta o powierzchni trzech m.kw. - trudno byłoby ją rozłożyć w kabinie do głosowania"- dodał.

Witczak powiedział, że propozycja podkomisji oznacza, że zostaje zapis dotyczący możliwości głosowania z użyciem nakładek brajlowskich dla osób niewidomych. Dodał, że w przypadku broszury pierwsza strona byłaby spisem treści, następnie znajdowałaby się instrukcja dotycząca głosowania.

W ocenie Schreibera rozwiązanie takie tylko pozornie stawia na pierwszym miejscu jednostronnie zadrukowaną kartę do głosowania, co - jak mówił - było jedną z ważniejszych propozycji zmian Kodeksu wyborczego. Poseł PiS stwierdził, że wówczas jednostronne karty mogłyby być wykorzystane jedynie w wyborach prezydenckich czy wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta, a pozostałe wybory m.in. parlamentarne czy samorządowe odbywałyby się za pomocą tzw. broszury.

Witczak powiedział, że podkomisja chce, aby niezależnie od informacji o głosowaniu wysyłanej wyborcom przez wójta, wyborcy otrzymywali instrukcję, jak prawidłowo oddać głos, także w lokalu wyborczym - jej wzór przygotowywałaby PKW; w przypadku karty wyborczej w formie broszury byłaby to jedna z jej stron.

Sejm na początku lutego skierował do prac w komisji dwie propozycje zmian w Kodeksie wyborczym: projekt przedłożony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz przygotowany przez SLD.(PAP)

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA