Kategorie

Zakaz upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych

Wybory fot. Fotolia
Wybory fot. Fotolia
Sejmowa podkomisja chce zakazu upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych. Sejm na początku lutego skierował do prac w komisji dwie propozycje zmian w Kodeksie wyborczym

Sejmowa podkomisja chce zakazu upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych

Nagrania prac komisji wyborczych wykonane przez mężów zaufania mogłyby służyć wyłącznie jako materiał dowodowy dla sądu, nie mogłyby być upowszechniane - proponuje sejmowa podkomisja, która zakończyła prace nad prezydenckim projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego.

Prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego powstał po kontrowersjach związanych z ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. Zakłada m.in. kadencyjności sędziów Państwowej Komisji Wyborczej, klasyfikowanie głosów nieważnych, przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

Zobacz również: Prawa niepełnosprawnych wyborców

Reklama

Przewodniczący sejmowej podkomisji ds. nowelizacji Kodeksu wyborczego Mariusz Witczak (PO) powiedział PAP, że podkomisja zakończyła prace i pod koniec kwietnia projektem wraz z poprawkami zaproponowanymi przez podkomisję, zajmie się Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach.

Według Witczaka poprawki podkomisji dotyczą m.in.: uprawnienia mężów zaufania do rejestrowania członków komisji obwodowej podczas liczenia głosów, jednostronnej karty do głosowania oraz obowiązku powiadamiania przez wójta każdego wyborcy o wyborach.

Witczak powiedział, że podkomisja proponuje, aby mężowie zaufania mogli filmować prace komisji obwodowej nie tylko po zakończeniu głosowania, ale także przed jego rozpoczęciem. Jak mówił, chodzi m.in. o przygotowanie lokalu wyborczego, urny wyborczej, odpieczętowanie przywiezionych kart do głosowania. Ponadto podkomisja doprecyzowała, iż nagrania będą mogły służyć jedynie jako materiał dowodowy dla sądu i nie będą mogły być upowszechniane. Za publikację nagrań prac komisji wyborczej ma grozić grzywna - powiedział poseł PO.

Reklama

Zdaniem wiceszefa podkomisji Grzegorza Schreibera (PiS) kara grzywny za publikację nagrań prac komisji wyborczej jest kontrowersyjna i osłabia projekt prezydencki. "To rzecz niedopuszczalna, by karać ludzi angażujących się w proces wyborczy" - powiedział poseł PiS. Dodał, że podkomisja odrzuciła jego poprawkę, która umożliwiłaby filmowanie prac komisji wyborczej także podczas głosowania.

Witczak zaznaczył z kolei, że zakaz publikowania nagrań wynika m.in. z ochrony wizerunku członków komisji wyborczej. Powiedział, że członkowie komisji wyborczej mogą nie chcieć, by publikowano nagrania z ich udziałem.

Zobacz również: Prawa niepełnosprawnych wyborców

Kolejna poprawka podkomisji dotyczy jednostronnych kart do głosowania. Zgodnie z projektem prezydenckim karta do głosowania powinna być w formie jednej karty zadrukowanej jednostronnie; umieszczone byłyby na niej też informacje o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. W związku z tym projekt uchyla zapis, że wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładek w alfabecie Braille’a; chodzi o to, że w wyborach proporcjonalnych niemożliwe jest przygotowanie kart do głosowania o takich samych rozmiarach w całym kraju. Ponadto PKW ma określić zasady, kiedy od jednostronnej karty będzie można odstąpić np. gdy liczba kandydatów "uniemożliwi zastosowanie karty w racjonalnym wymiarze".

Witczak powiedział, że podkomisja chce, aby w Kodeksie wyborczym znalazła się zapis, że wybory mają się obywać przy użyciu jednostronnie zadrukowanej karty do głosowania, jednak gdyby ze względu na zbyt duże rozmiary takiej karty, jej użycie było niemożliwe, wówczas karta do głosowania miałaby mieć formę broszury, czyli spiętych ze sobą kartek. "Gdyby w poprzednich wyborach parlamentarnych użyć jednostronicowej karty, to byłaby to płachta o powierzchni trzech m.kw. - trudno byłoby ją rozłożyć w kabinie do głosowania"- dodał.

Witczak powiedział, że propozycja podkomisji oznacza, że zostaje zapis dotyczący możliwości głosowania z użyciem nakładek brajlowskich dla osób niewidomych. Dodał, że w przypadku broszury pierwsza strona byłaby spisem treści, następnie znajdowałaby się instrukcja dotycząca głosowania.

W ocenie Schreibera rozwiązanie takie tylko pozornie stawia na pierwszym miejscu jednostronnie zadrukowaną kartę do głosowania, co - jak mówił - było jedną z ważniejszych propozycji zmian Kodeksu wyborczego. Poseł PiS stwierdził, że wówczas jednostronne karty mogłyby być wykorzystane jedynie w wyborach prezydenckich czy wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta, a pozostałe wybory m.in. parlamentarne czy samorządowe odbywałyby się za pomocą tzw. broszury.

Witczak powiedział, że podkomisja chce, aby niezależnie od informacji o głosowaniu wysyłanej wyborcom przez wójta, wyborcy otrzymywali instrukcję, jak prawidłowo oddać głos, także w lokalu wyborczym - jej wzór przygotowywałaby PKW; w przypadku karty wyborczej w formie broszury byłaby to jedna z jej stron.

Sejm na początku lutego skierował do prac w komisji dwie propozycje zmian w Kodeksie wyborczym: projekt przedłożony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz przygotowany przez SLD.(PAP)

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  23 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zasady odwołania od wyników egzaminu maturalnego 2021

  Odwołania od wyników egzaminu maturalnego. Niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty.

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli - zgodnie z projektem nowelizacji prawa oświatowego autorstwa MEiN ministerstwo co kwartał będzie przekazywało do ZUS szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli przebywających m.in. na zwolnieniach lekarskich, urlopach zdrowotnych oraz macierzyńskich.

  Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września 2021 r.

  Nauka stacjonarna w szkołach - minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkół od 1 września 2021 r.

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot?

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot zapowiedziany w Polskim Ładzie? Co obejmie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - możliwość zwiększenia liczby godzin

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z dodatkowych lekcji. MEiN przygotowało zmianę przepisów w tym zakresie.

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

  Compliance - cykl Deminga

  Compliance - każdy system powinien działać w cyklu Deminga i zawsze należy monitorować ryzyka. Niestety często brakuje na to zasobów lub woli najwyższego kierownictwa.

  Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

  Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co zawiera?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) już działa. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera ten ważny rejestr. Warto również wspomnieć o obowiązkach właścicieli budynków związanych z CEEB.

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania?

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania? Wciąż można zarejestrować się w Loterii Narodowego Programu Szczepień i wziąć udział w kolejnych losowaniach nagród.

  Wakacje 2021 w Europie - zasady podróżowania, paszport covidowy, testy

  Wakacje 2021 w Europie w czasach koronawirusa - jakie zasady obowiązują podróżnych? W większości krajów trzeba pokazać paszport covidowy lub wynik testu na COVID-19.

  Aspekty środowiskowe w nowym prawie zamówień publicznych

  Zrównoważone zamówienia to taki sposób organizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, który uwzględnia aspekty środowiskowe lub społeczne, co przekłada się na charakter udzielanego zamówienia, przy jednoczesnym zapewnieniu celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. W pojęciu tym mieszczą się więc zarówno tzw. „zielone”, jak również społeczne zamówienia publiczne.

  Cyfryzacja usług a cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym

  W ostatnich latach można obserwować postępującą cyfryzację usług, również w sektorze publicznym. O ile załatwianie spraw urzędowych online jest dla obywateli ogromną wygodą, o tyle zasadne w tym kontekście jest pytanie – jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych?

  Karta Lokalizacji Podróżnego - jak wypełnić?

  Kartę Lokalizacji Podróżnego musi wypełnić każdy przylatujący do Polski. Czym jest? Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera?

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej od soboty zastąpi karty papierowe. Kto musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego?

  Loteria szczepionkowa - ochrona danych uczestników

  Loteria szczepionkowa - jak chronione są dane osobowe uczestników Loterii Narodowego Programu Szczepień? Czy dane medyczne są bezpieczne?

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych. Są już pierwsi zwycięzcy w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Gdzie sprawdzić listę wygranych nagród? Kiedy kolejne losowania?

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną. Jak prawidłowo sporządzić protokół powypadkowy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy? Jest to niezwykle istotna kwestia pod kątem roku szkolnego i bezproblemowego powrotu dzieci do szkół.

  Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?

  Compliance - od czego należy zacząć wdrożenie systemu w organizacji? Coraz więcej podmiotów z sektora prywatnego oraz z sektora publicznego rozumie, że posiadanie systemów Compliance jest niezbędne, by podmiot mógł bezpiecznie funkcjonować lub się rozwijać.

  Czternastka dla nauczycieli do likwidacji?

  Czternastka dla nauczycieli - czy zostanie zlikwidowana? Nie tylko samorządowcy, lecz także eksperci są zdania, że przy wprowadzeniu nowego sytemu płac nauczycieli należy zlikwidować jednorazowy dodatek uzupełniający.

  Wjazd do Słowacji - czy obowiązuje kwarantanna?

  Wjazd do Słowacji - czy obowiązuje kwarantanna? 9 lipca 2021 roku weszły w życie obostrzenia ws. COVID-19 dotyczące wjazdu na Słowację. Zakwestionował je Słowacki Sąd Konstytucyjny.

  Francja - niezaszczepieni nie będą mogli wejść do restauracji i centrów handlowych

  Francja - niezaszczepieni nie będą mogli wejść do restauracji i centrów handlowych. Od kiedy wejdą w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem? Czy będą przymusowe szczepienia?

  Aspekty społeczne w nowym prawie zamówień publicznych

  Społeczne zamówienia publiczne to podejście, w którym zamawiający w oparciu o dostępne instrumenty prawne osiągają dodatkowe - w stosunku do głównego celu jakim jest realizacja zamówienia - korzyści społeczne.

  Loteria szczepionkowa - pierwsze losowanie

  Loteria szczepionkowa - pierwsze losowanie odbywa się 14 lipca 2021 roku. Można w nim wygrać 5 razy po 50 tys. złotych i 60 hulajnóg elektrycznych. Jak sprawdzić wygrane?