REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych

Subskrybuj nas na Youtube
Wybory fot. Fotolia
Wybory fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sejmowa podkomisja chce zakazu upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych. Sejm na początku lutego skierował do prac w komisji dwie propozycje zmian w Kodeksie wyborczym

Sejmowa podkomisja chce zakazu upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych

Nagrania prac komisji wyborczych wykonane przez mężów zaufania mogłyby służyć wyłącznie jako materiał dowodowy dla sądu, nie mogłyby być upowszechniane - proponuje sejmowa podkomisja, która zakończyła prace nad prezydenckim projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego.

REKLAMA

Prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego powstał po kontrowersjach związanych z ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. Zakłada m.in. kadencyjności sędziów Państwowej Komisji Wyborczej, klasyfikowanie głosów nieważnych, przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

Zobacz również: Prawa niepełnosprawnych wyborców

REKLAMA

Przewodniczący sejmowej podkomisji ds. nowelizacji Kodeksu wyborczego Mariusz Witczak (PO) powiedział PAP, że podkomisja zakończyła prace i pod koniec kwietnia projektem wraz z poprawkami zaproponowanymi przez podkomisję, zajmie się Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach.

Według Witczaka poprawki podkomisji dotyczą m.in.: uprawnienia mężów zaufania do rejestrowania członków komisji obwodowej podczas liczenia głosów, jednostronnej karty do głosowania oraz obowiązku powiadamiania przez wójta każdego wyborcy o wyborach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Witczak powiedział, że podkomisja proponuje, aby mężowie zaufania mogli filmować prace komisji obwodowej nie tylko po zakończeniu głosowania, ale także przed jego rozpoczęciem. Jak mówił, chodzi m.in. o przygotowanie lokalu wyborczego, urny wyborczej, odpieczętowanie przywiezionych kart do głosowania. Ponadto podkomisja doprecyzowała, iż nagrania będą mogły służyć jedynie jako materiał dowodowy dla sądu i nie będą mogły być upowszechniane. Za publikację nagrań prac komisji wyborczej ma grozić grzywna - powiedział poseł PO.

REKLAMA

Zdaniem wiceszefa podkomisji Grzegorza Schreibera (PiS) kara grzywny za publikację nagrań prac komisji wyborczej jest kontrowersyjna i osłabia projekt prezydencki. "To rzecz niedopuszczalna, by karać ludzi angażujących się w proces wyborczy" - powiedział poseł PiS. Dodał, że podkomisja odrzuciła jego poprawkę, która umożliwiłaby filmowanie prac komisji wyborczej także podczas głosowania.

Witczak zaznaczył z kolei, że zakaz publikowania nagrań wynika m.in. z ochrony wizerunku członków komisji wyborczej. Powiedział, że członkowie komisji wyborczej mogą nie chcieć, by publikowano nagrania z ich udziałem.

Zobacz również: Prawa niepełnosprawnych wyborców

Kolejna poprawka podkomisji dotyczy jednostronnych kart do głosowania. Zgodnie z projektem prezydenckim karta do głosowania powinna być w formie jednej karty zadrukowanej jednostronnie; umieszczone byłyby na niej też informacje o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. W związku z tym projekt uchyla zapis, że wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładek w alfabecie Braille’a; chodzi o to, że w wyborach proporcjonalnych niemożliwe jest przygotowanie kart do głosowania o takich samych rozmiarach w całym kraju. Ponadto PKW ma określić zasady, kiedy od jednostronnej karty będzie można odstąpić np. gdy liczba kandydatów "uniemożliwi zastosowanie karty w racjonalnym wymiarze".

Witczak powiedział, że podkomisja chce, aby w Kodeksie wyborczym znalazła się zapis, że wybory mają się obywać przy użyciu jednostronnie zadrukowanej karty do głosowania, jednak gdyby ze względu na zbyt duże rozmiary takiej karty, jej użycie było niemożliwe, wówczas karta do głosowania miałaby mieć formę broszury, czyli spiętych ze sobą kartek. "Gdyby w poprzednich wyborach parlamentarnych użyć jednostronicowej karty, to byłaby to płachta o powierzchni trzech m.kw. - trudno byłoby ją rozłożyć w kabinie do głosowania"- dodał.

Witczak powiedział, że propozycja podkomisji oznacza, że zostaje zapis dotyczący możliwości głosowania z użyciem nakładek brajlowskich dla osób niewidomych. Dodał, że w przypadku broszury pierwsza strona byłaby spisem treści, następnie znajdowałaby się instrukcja dotycząca głosowania.

W ocenie Schreibera rozwiązanie takie tylko pozornie stawia na pierwszym miejscu jednostronnie zadrukowaną kartę do głosowania, co - jak mówił - było jedną z ważniejszych propozycji zmian Kodeksu wyborczego. Poseł PiS stwierdził, że wówczas jednostronne karty mogłyby być wykorzystane jedynie w wyborach prezydenckich czy wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta, a pozostałe wybory m.in. parlamentarne czy samorządowe odbywałyby się za pomocą tzw. broszury.

Witczak powiedział, że podkomisja chce, aby niezależnie od informacji o głosowaniu wysyłanej wyborcom przez wójta, wyborcy otrzymywali instrukcję, jak prawidłowo oddać głos, także w lokalu wyborczym - jej wzór przygotowywałaby PKW; w przypadku karty wyborczej w formie broszury byłaby to jedna z jej stron.

Sejm na początku lutego skierował do prac w komisji dwie propozycje zmian w Kodeksie wyborczym: projekt przedłożony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz przygotowany przez SLD.(PAP)

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

REKLAMA

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

REKLAMA