REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych

Subskrybuj nas na Youtube
Wybory fot. Fotolia
Wybory fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sejmowa podkomisja chce zakazu upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych. Sejm na początku lutego skierował do prac w komisji dwie propozycje zmian w Kodeksie wyborczym

Sejmowa podkomisja chce zakazu upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych

Nagrania prac komisji wyborczych wykonane przez mężów zaufania mogłyby służyć wyłącznie jako materiał dowodowy dla sądu, nie mogłyby być upowszechniane - proponuje sejmowa podkomisja, która zakończyła prace nad prezydenckim projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego.

REKLAMA

Prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego powstał po kontrowersjach związanych z ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. Zakłada m.in. kadencyjności sędziów Państwowej Komisji Wyborczej, klasyfikowanie głosów nieważnych, przezroczyste urny w lokalach wyborczych.

Zobacz również: Prawa niepełnosprawnych wyborców

REKLAMA

Przewodniczący sejmowej podkomisji ds. nowelizacji Kodeksu wyborczego Mariusz Witczak (PO) powiedział PAP, że podkomisja zakończyła prace i pod koniec kwietnia projektem wraz z poprawkami zaproponowanymi przez podkomisję, zajmie się Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach.

Według Witczaka poprawki podkomisji dotyczą m.in.: uprawnienia mężów zaufania do rejestrowania członków komisji obwodowej podczas liczenia głosów, jednostronnej karty do głosowania oraz obowiązku powiadamiania przez wójta każdego wyborcy o wyborach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Witczak powiedział, że podkomisja proponuje, aby mężowie zaufania mogli filmować prace komisji obwodowej nie tylko po zakończeniu głosowania, ale także przed jego rozpoczęciem. Jak mówił, chodzi m.in. o przygotowanie lokalu wyborczego, urny wyborczej, odpieczętowanie przywiezionych kart do głosowania. Ponadto podkomisja doprecyzowała, iż nagrania będą mogły służyć jedynie jako materiał dowodowy dla sądu i nie będą mogły być upowszechniane. Za publikację nagrań prac komisji wyborczej ma grozić grzywna - powiedział poseł PO.

REKLAMA

Zdaniem wiceszefa podkomisji Grzegorza Schreibera (PiS) kara grzywny za publikację nagrań prac komisji wyborczej jest kontrowersyjna i osłabia projekt prezydencki. "To rzecz niedopuszczalna, by karać ludzi angażujących się w proces wyborczy" - powiedział poseł PiS. Dodał, że podkomisja odrzuciła jego poprawkę, która umożliwiłaby filmowanie prac komisji wyborczej także podczas głosowania.

Witczak zaznaczył z kolei, że zakaz publikowania nagrań wynika m.in. z ochrony wizerunku członków komisji wyborczej. Powiedział, że członkowie komisji wyborczej mogą nie chcieć, by publikowano nagrania z ich udziałem.

Zobacz również: Prawa niepełnosprawnych wyborców

Kolejna poprawka podkomisji dotyczy jednostronnych kart do głosowania. Zgodnie z projektem prezydenckim karta do głosowania powinna być w formie jednej karty zadrukowanej jednostronnie; umieszczone byłyby na niej też informacje o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. W związku z tym projekt uchyla zapis, że wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładek w alfabecie Braille’a; chodzi o to, że w wyborach proporcjonalnych niemożliwe jest przygotowanie kart do głosowania o takich samych rozmiarach w całym kraju. Ponadto PKW ma określić zasady, kiedy od jednostronnej karty będzie można odstąpić np. gdy liczba kandydatów "uniemożliwi zastosowanie karty w racjonalnym wymiarze".

Witczak powiedział, że podkomisja chce, aby w Kodeksie wyborczym znalazła się zapis, że wybory mają się obywać przy użyciu jednostronnie zadrukowanej karty do głosowania, jednak gdyby ze względu na zbyt duże rozmiary takiej karty, jej użycie było niemożliwe, wówczas karta do głosowania miałaby mieć formę broszury, czyli spiętych ze sobą kartek. "Gdyby w poprzednich wyborach parlamentarnych użyć jednostronicowej karty, to byłaby to płachta o powierzchni trzech m.kw. - trudno byłoby ją rozłożyć w kabinie do głosowania"- dodał.

Witczak powiedział, że propozycja podkomisji oznacza, że zostaje zapis dotyczący możliwości głosowania z użyciem nakładek brajlowskich dla osób niewidomych. Dodał, że w przypadku broszury pierwsza strona byłaby spisem treści, następnie znajdowałaby się instrukcja dotycząca głosowania.

W ocenie Schreibera rozwiązanie takie tylko pozornie stawia na pierwszym miejscu jednostronnie zadrukowaną kartę do głosowania, co - jak mówił - było jedną z ważniejszych propozycji zmian Kodeksu wyborczego. Poseł PiS stwierdził, że wówczas jednostronne karty mogłyby być wykorzystane jedynie w wyborach prezydenckich czy wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta, a pozostałe wybory m.in. parlamentarne czy samorządowe odbywałyby się za pomocą tzw. broszury.

Witczak powiedział, że podkomisja chce, aby niezależnie od informacji o głosowaniu wysyłanej wyborcom przez wójta, wyborcy otrzymywali instrukcję, jak prawidłowo oddać głos, także w lokalu wyborczym - jej wzór przygotowywałaby PKW; w przypadku karty wyborczej w formie broszury byłaby to jedna z jej stron.

Sejm na początku lutego skierował do prac w komisji dwie propozycje zmian w Kodeksie wyborczym: projekt przedłożony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz przygotowany przez SLD.(PAP)

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA