reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2015

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2015

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne w większości województw, podczas gdy PO zwyciężyła w dwóch: pomorskim i zachodniopomorskim. Z danych z komisji okręgowych wynika, że PiS będzie miał większość głosów w stuosobowym Senacie.

Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek potwierdziła, że szefem nowego rządu będzie Beata Szydło. W jej ocenie nowy rząd na pewno wprowadzi poprawki do projektu budżetu państwa na 2016 r., bo napisanie nowego przed końcem roku może być trudne.

Zarząd PO omówi we wtorek wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych i podsumuje kampanię wyborczą. Politycy PO, z którymi rozmawiała w poniedziałek PAP, przyznawali, że wynik wyborczy jest porażką. Rozważanie zmian w PO za przedwczesne uznał wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak, według którego na większym poparciu dla PiS zaważyła "wielka potrzeba zmiany". Jego zdaniem Ewa Kopacz powinna nadal stać na czele PO, choć nie wykluczył kandydowania na szefa partii, gdyby Kopacz zrzekła się przywództwa.

Paweł Kukiz nie wierzy, że Sejm przetrwa cztery lata, bo spełnienie obietnic wyborczych - jak mówił - "graniczyłoby z cudem".

Po wyborach na rynkach finansowych zmiany notowań indeksów giełdowych były niewielkie. W ciągu dnia nie zmienił się kurs złotego wobec walut. Niektórzy analitycy, komentując w poniedziałek rano sytuację na rynkach zwracali uwagę, że PiS uzyskał stabilną większość, a rynki najbardziej obawiają się niestabilności.

Za ponad 50-procentową frekwencję w wyborach odpowiadają nowi gracze polityczni, którzy przyciągnęli ludzi do lokali wyborczych - oceniają eksperci. Politolog Piotr Trudnowski ocenił w rozmowie z PAP, że więcej osób poczuło, że ma na kogo zagłosować, bo pojawiła się więcej niż jedna nowa propozycja alternatywna dla PiS-u i Platformy.

Według Michała Klonowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego PiS będzie dążyć do samodzielnych rządów, mimo że ma obecnie największą zdolność koalicyjną w historii, a jego najbardziej naturalnym koalicjantem byłby ruch Kukiz'15.

Według Rolanda Freudensteina, eksperta z Martens Centre w Brukseli, po zmianie rządu w Polsce można spodziewać się innego stylu w polityce europejskiej, ale niekoniecznie innej jej treści. Będzie więcej domagania się, a mniej dyplomacji - ocenił w rozmowie z PAP. (PAP)

Zobacz również: Oświadczenia majątkowe posłów i senatorów

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama