reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Niskie zarobki pracowników ochrony w instytucjach publicznych

Niskie zarobki pracowników ochrony w instytucjach publicznych

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę na coraz niższe pensje pracowników ochrony sektora publicznego. Zdaniem przedsiębiorców zdarzają się sytuacje, gdy podmioty publiczne konstruują przetargi, w których roboczogodzina pracownika wyceniana jest zdecydowanie poniżej minimalnego wynagrodzenia, a głównym kryterium wyboru pozostaje cena.

Instytucje publiczne nisko wyceniają pracę ochroniarzy

Pomimo dużego zapotrzebowania na pracowników ochrony, stawki za godzinę ich pracy systematycznie spadają. W składanych ofertach, w ramach zamówień publicznych, bardzo często kształtują się one na poziomie połowy ustawowego minimalnego wynagrodzenia lub niewiele wyższym. Taka kwota uniemożliwia zatrudnienie profesjonalnego pracownika w oparciu o umowę o pracę - zauważa Konfederacja Lewiatan.

Usługi ochrony są świadczone na szeroką skalę zarówno w sferze publicznej, jak i w sektorze prywatnym. Zatrudnienie ochroniarzy jest powszechne już nie tylko w galeriach handlowych, budynkach biurowych, urzędach państwowych czy obiektach strategicznych, ale staje się normą również w szpitalach czy szkołach.

Zobacz również: Kiedy można obciążyć pracownika kosztami wycieczki finansowanej z ZFŚS

- Zawód ochroniarza - spełniający tak potrzebną funkcję w niemal każdym miejscu użyteczności publicznej - nie cieszy się popularnością wśród Polaków. Mimo, że wypowiadamy się na temat tej profesji z należytym szacunkiem, jednocześnie większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak słabo wynagradzane jest to zajęcie - zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Liczne instytucje z całego kraju wciąż ogłaszają przetargi na usługi ochroniarskie, w których najważniejszym kryterium wyboru jest cena. Skandaliczne jest to, że podmioty publiczne godzinę pracy ochroniarza bardzo często wyceniają poniżej ustawowego minimum, które obecnie wynosi 13 zł bez VAT, a także nie zastrzegają klauzul społecznych dotyczących zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Przedsiębiorcy kierowani chęcią wygrania przetargu składają oferty charakteryzujące się rażąco niską ceną, która nie pokrywa pełnych kosztów pracy gwarantujących wypłatę minimalnego wynagrodzenia z uwzględnieniem wszystkich składek - komentuje Marek Kowalski, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji Lewiatan.

Wyniki badań przeprowadzonych przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia wskazują, że prawie 91% badanych Polaków uważa zawód ochroniarza za ważny i potrzebny. Aż 86% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że zawód ten powinien cieszyć się większym szacunkiem. Jednocześnie 80% respondentów twierdzi, że osoby wykonujące tę profesję powinny być lepiej wynagradzane. Aż 74% badanych uważa ponadto, że obecność pracowników ochrony zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, jednak 82% Polaków nie chciałoby wykonywać zawodu ochroniarza.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama