Od 1 września 2016 r. Karta Nauczyciela bez godzin karcianych
REKLAMA
REKLAMA
Zalewska: w styczniu projekt dot. likwidacji tzw. godzin karcianych
Projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela zakładający likwidację tzw. godzin karcianych przedstawiony zostanie w styczniu; będzie to projekt rządowy - poinformowała PAP minister edukacji Anna Zalewska. Godziny mają być zlikwidowane od 1 września 2016 r.
REKLAMA
W poniedziałek na pierwszym plenarnym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister edukacji poinformowała, że zapisy dotyczące likwidacji "godzin karcianych" zostały wycofane z projektu poselskiego i znajdą się w projekcie rządowym. "Te zmiany i tak wchodzą od września, dlatego można nad nimi spokojnie procedować" - zaznaczyła.
Zobacz również: Wynagrodzenia nauczycieli 2015/2016
REKLAMA
Tak zwane godziny karciane (nazwa zwyczajowa podchodzi od nazwy ustawy Karta Nauczyciela) to dwie godziny w tygodniu, które każdy nauczyciel, niezależnie od swego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi przepracować z uczniami, np. prowadząc zajęcia wyrównawcze. Za prowadzenie zajęć w ramach godzin karcianych nauczyciele nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.
Zalewska, pytana przez PAP o zapowiedziany projekt rządowy poinformowała, że projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela zakładający likwidację godzin karcianych przedstawiony zostanie w styczniu. "Przeprowadzone zostaną szerokie konsultacje ze związkami zawodowymi" - zapewniła minister.
Podtrzymała swoją wcześniejszą zapowiedź, że chce, by godziny karciane przestały obowiązywać od nowego roku szkolnego 2016/2017. Wyjaśniła, że wprowadzenie wcześniej tej zmiany mogłoby zaburzyć pracę szkół, gdyż godziny karciane są wpisane w ich plany organizacji.
REKLAMA
Likwidację godzin karcianych zapowiedziała w expose premier Beata Szydło jako jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Godziny te, od samego ich wprowadzenia we wrześniu 2009 r., były krytykowane przez wszystkie związki zawodowe zrzeszające nauczycieli. Początkowo była to jedna godzina, rok później wprowadzono drugą.
Obecnie w Sejmie są dwa projekty dotyczące zmian w prawie oświatowym. Zostały one złożone jako poselskie, gdyż - jak wyjaśniła Zalewska - chodzi o jak najszybsze ich uchwalenie, jeszcze w tym roku. Jest to projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszący obowiązek szkolny dla sześciolatków i przywracający obowiązek dla siedmiolatków oraz projekt ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. (PAP)
dsr/ ago/ gma/ malk/
Polecamy serwis: Oświata
REKLAMA
REKLAMA