REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Współwłasność gruntu zamiast udziału w prawie użytkowania wieczystego

Użytkowanie wieczyste/Fot. Fotolia
Użytkowanie wieczyste/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa proponuje współwłasność gruntu zamiast udziału w prawie użytkowania wieczystego. Zmiany mają mieć zastosowanie do współużytkowników wieczystych gruntów zabudowanych wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi, w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe.

Współużytkownicy gruntów wieczystych zabudowanych wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi zamiast udziałów w prawie użytkowania otrzymają prawo współwłasności gruntu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o użytkowaniu wieczystym autorstwa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

REKLAMA

Jak poinformował PAP resort, projekt zostanie skierowany do konsultacji i uzgodnień w drugiej połowie br.

Ministerstwo argumentuje, że aktualny stan prawny, w którym lokal jest objęty własnością, ale przypadający mu udział w gruncie pod budynkiem - prawem użytkowania wieczystego, powoduje liczne problemy.

Polecamy produkt: Jak przygotować się na zmiany w podatkach i opłatach lokalnych w 2016 r. (PDF)

REKLAMA

"W szczególności utrudnione, a czasem nawet niemożliwe, jest przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu na rzecz (jednego z - PAP) właścicieli lokali, w sytuacji gdy chociaż jeden z właścicieli lokali złoży sprzeciw wobec przekształcenia" - zaznacza resort. W takim przypadku sprawa trafia do sądu, co skutkuje znacznym spowolnieniem procesu przekształcenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie występują także problemy z opłatami rocznymi z tytułu użytkowania wieczystego gruntu - argumentuje MIB. Jak tłumaczy resort, szczególnie w dużych miastach wzrost wartości gruntu jest znaczący, a to pociąga za sobą wzrost wysokości opłat rocznych, którymi obciążani są współużytkownicy wieczyści. Często zdarza się, że nie wszyscy użytkownicy składają odwołanie od aktualizacji opłaty. W takim przypadku dochodzi do sytuacji, kiedy właściciele lokali w tym samym budynku płacą opłaty roczne za grunt w różnej wysokości.

"W celu rozwiązania problemów przy wykonywaniu prawa współużytkowania wieczystego i przekształcaniu tego prawa we własność, zaproponowano ustawowe przekazanie prawa własności gruntu na rzecz właścicieli lokali" - tłumaczy MIB.

REKLAMA

Resort wskazuje, że projektowane rozwiązania znajdą zastosowanie jedynie wobec współużytkowników wieczystych gruntów zabudowanych wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi, w których funkcjonują wspólnoty mieszkaniowe, gdyż proces przekształceń prawa użytkowania wieczystego we własność na pozostałych gruntach zabudowanych na cele mieszkaniowe nie stwarza komplikacji.

Takie przekształcenie, w myśl ustawy, miałoby być odpłatne. Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów będą zobowiązane do uiszczania należności za przekształcenie w formie opłat cyklicznych, w wysokości porównywalnej do wysokości opłat rocznych obecnie wnoszonych za użytkowanie wieczyste. Opłaty cykliczne miałyby być uiszczane przez okres, na który ustanowione było prawo użytkowania wieczystego.

Zobacz również: Likwidacja wieczystego użytkowania - krok w dobrym kierunku?

Wysokość opłaty będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia, czyli w dniu wejścia w życie ustawy, co resort planuje na 1 stycznia 2017 r. Autorzy projektu wskazują, że okres uiszczania opłat może być niekiedy długi, dlatego przewidzieli możliwość ich waloryzacji przy zastosowaniu wskaźników cen nieruchomości ogłaszanych co kwartał przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

W projekcie ustawy przewidziano również możliwość uiszczenia odpłatności jednorazowo. Jeśli nowy właściciel zdecyduje się na taką opcję, dotychczasowi właściciele - Skarb Państwa oraz gminy - będą mogli mu udzielić 50-proc. bonifikaty od tych opłat.

Jak podkreśla Ministerstwo, najważniejszą korzyścią z ustawy dla właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych, będzie przewidywalność wysokości opłat z tytułu przekształcenia, które zastąpią zmienne - często gwałtownie zwiększające się - opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.

Polecamy serwis: Zarządzanie nieruchomościami

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pensje nauczycieli za luty 28-ego a nie 1-ego. Nie płaci się za gotowość pracy [Propozycja]

Propozycja, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego).

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

REKLAMA

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

REKLAMA

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA