REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brexit a możliwość studiowania na brytyjskich uczelniach

Wielka Brytania, , studia/ Fot. Fotolia
Wielka Brytania, , studia/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy Brexit spowoduje, iż Polacy nie będą mogli studiować na brytyjskich uczelniach? Co na to polskie uczelnie?

Przez Brexit Polacy nie będą już studiować na brytyjskich uczelniach? To realne, ale uczelnie mają na to sposób.

REKLAMA

Opłaty za studia na Wyspach mogą wzrosnąć aż dwukrotnie dla obywateli Unii Europejskiej, gdy zaczną być traktowani jak uczniowie z zagranicy. Ale na razie tamtejszy rząd nie wprowadza takich zmian. Co więcej, możliwe jest utworzenie programu stypendialnego dla obcokrajowców.

Według Jo Johnsona, Ministra Stanu ds. Uniwersytetów i Nauki Wielkiej Brytanii, zarówno osoby już studiujące na tamtejszych uczelniach, jak i te, które będą aplikować w nowym roku akademickim 2016/2017, nie muszą obawiać się zmian związanych z Brexitem. W najbliższym czasie nie zostaną bowiem wprowadzone żadne reformy. Ponadto kraj ten, de facto, wciąż pozostaje w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej.

REKLAMA

– Obecnie studenci uczelni brytyjskich, ze względu na przynależność Zjednoczonego Królestwa do Unii Europejskiej, płacą za rok studiów 9000 funtów. Średnie roczne utrzymanie się w Londynie wynosi około 7000-8000 funtów. W pozostałych częściach Anglii, Walii czy w Szkocji, koszty życia są zmienne i kształtują się na poziomie od 4000 do 6000 funtów na rok, wyjaśnia Patrycja Górska z The Swan School.

Na czerwcowej Konferencji UCAS, zorganizowanej w Londynie dla międzynarodowych nauczycieli i doradców, przedstawiciele wyższych uczelni podkreślali, jak ważny jest dla całego brytyjskiego szkolnictwa potencjał młodych osób z pozostałych krajów Europy, które chcą się kształcić na Wyspach. Tym samym wyrażali chęć udzielenia wsparcia wszystkim zainteresowanym tamtejszą edukacją. Zapewniali, że planują nawiązać porozumienia wewnętrzne z danymi krajami, którym będą gwarantować dofinansowania w zakresie czesnego dla studentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji

– Nie wiadomo jednak, ile będą kosztować studia w ciągu najbliższych dwóch lat dla osób spoza Wielkiej Brytanii. Czarny scenariusz zakłada aż dwukrotne podwyższenie czesnego, w związku z przyjęciem przez nich nowego statusu – studentów z zagranicy. To oznacza, że uczniowie z Polski musieliby inwestować w edukację 18 000 funtów rocznie. Za rok studiów medycznych opłata wynosiłaby 30 000 funtów, mówi specjalista z The Swan School.

Jednak zdaniem Patrycji Górskiej, liczba osób decydujących się na rozpoczęcie edukacji w Wielkiej Brytanii nie zmieni się, gdyż tamtejsze uczelnie są świadome ogromnej synergii rodzimych i zagranicznych studentów. Dlatego będą czynić wszelkie starania, by pozyskać uczniów z innych krajów i wspierać ich finansowo. Jedną z form pomocy może być utworzenie programu stypendialnego dla studentów z Unii Europejskiej.

Źródło: MondayNews.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]
    Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

    Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

    Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

    Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

    Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

    Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

    REKLAMA

    Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

    Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

    Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

    Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

    Kiedy matura 2024 – terminy

    Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

    MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

    Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

    REKLAMA

    Z tych lotnisk nie polecisz. Nawet 600 odwołanych lotów

    Pracownicy ochrony strajkują na pięciu niemieckich lotniskach. Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów będzie musiało zmienić swoje podróżnicze plany, odwołanych może zostać nawet 600 lotów. W piątek będzie dalszy ciąg strajków. 

    Gdy w sklepie mniej klientów, nie dostaniesz reszty? Naukowcy przeanalizowali postawy sprzedawców

    Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili ciekawe badanie. Wynika z niego, że gdy podczas pandemii COVID-19 w sklepach było mniej klientów, sprzedawcy częściej zatrzymywali resztę. Co taka obserwacja może dać decydentom?  

    REKLAMA