REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w Prawie ochrony środowiska a statuty wojewódzkich funduszy

Subskrybuj nas na Youtube
Zmiany w Prawie ochrony środowiska a statuty wojewódzkich funduszy./ fot. Fotolia
Zmiany w Prawie ochrony środowiska a statuty wojewódzkich funduszy./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sejmik woj. śląskiego ma już nowy statut Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zawiera on m.in. wymóg jednomyślności pełnego składu Rady Nadzorczej funduszu podczas podejmowania uchwał w szeregu spraw.

REKLAMA

Sejmik wyznaczył też nowego wiceprzewodniczącego RN WFOŚiGW, którym został dotychczasowy członek rady, radny PSL Bronisław Karasek.

Dotychczasowe statuty wojewódzkich funduszy, zgodnie ze znowelizowanym Prawem ochrony środowiska, zachowują moc do czasu nadania nowych statutów, jednak nie dłużej niż 30 dni od czasu wejścia w życie nowelizacji, co miało miejsce 24 maja br. W przeciwnym razie statut nadaje wojewoda – obowiązujący do czasu uchwalenia statutu przez sejmik.

Przedmiotem dyskusji przed głosowaniem statutu zaproponowanego w poniedziałek przez zarząd woj. śląskiego stało się zastrzeżenie dotyczące zapisu stanowiącego, że uchwały RN funduszu podejmowane są w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością, w obecności co najmniej trzech członków rady.

Zobacz również: Środowisko

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wymienionymi wyjątkami od tej zasady – wymagającymi jednomyślnego głosowania w ustawowym składzie RN – będą m.in. uchwały ustalające dokumenty strategiczne dla WFOŚiGW, jak strategia, plan działalności, lista przedsięwzięć priorytetowych, roczne plany finansowe i zasady udzielania dofinansowania ze środków funduszu.

Tego samego trybu będą wymagały uchwały zawierające wnioski do zarządu woj. śląskiego o powołanie lub odwołanie członka zarządu funduszu, ustalające zasady wynagradzania członków zarządu funduszu i pracowników jego biura, ustalające regulaminy określające szczegółowy tryb działania RN, a także powołujące członków zarządu funduszu, w przypadku gdy w ustawowym terminie nie dokona tego zarząd województwa.

O wykreślenie zaproponowanego zapisu dotyczącego jednomyślności i pozostawienie we wszystkich sprawach większości trzech piątych wnioskowała sejmikowa komisji statutowo-regulaminowa.

Jej przewodniczący, a zarazem szef klubu PiS Jan Kawulok argumentował, że wymogu jednomyślności uchwał nie ma najprawdopodobniej w żadnym organie samorządu województwa ani jego jednostce. Przekonywał też, że jeżeli pozostawiony zostanie zapis, że jednomyślności wymaga np. uchwalenie rocznego planu działania funduszu, „ogromne zagrożenie” dla ciągłości jego pracy wprowadzi np. dwu-trzymiesięczna choroba jednego z członków rady.

REKLAMA

Radny Grzegorz Wolnik (PO), odnosząc się do słów Kawuloka i arytmetyki w nowych RN wojewódzkich funduszy podkreślił, że „jeżeli województwo samorządowe utraci w radzie nadzorczej jeden głos, nie będzie to już nasz fundusz, tyle że odpowiedzialność nadal będzie spoczywała na zarządzie województwa”. „Jeżeli nie będzie sytuacji konsensusu, województwo samorządowe nie ma nic w funduszu do powiedzenia” - wskazał.

„Jeżeli tak, to myślę, że następnym naszym stanowiskiem powinien być apel do rządu, żeby przekazać wojewódzki fundusz ochrony środowiska - żeby był po prostu filią czy oddziałem NFOŚiGW. Wtedy weźcie sobie jako rząd, jako Prawo i Sprawiedliwość odpowiedzialność (...); (bo - PAP) dzisiaj wprowadziliście sytuację, że odpowiedzialność za samorządową jednostkę prawną spoczywa na zarządzie województwa, który nie będzie miał żadnego wpływu na jego funkcjonowanie” - mówił Wolnik.

Członek zarządu woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa diagnozował natomiast, że skoro ustawodawca pozostawił wojewódzki fundusz jako jednostkę samorządową, a dał na nią duży wpływ administracji rządowej, to zasada jednomyślności będzie „szukaniem rozwiązania kompromisowego, gdzie wpływy są równoważone” - także w długim okresie.

Ostatecznie wniosek komisji statutowo-regulaminowej ws. wykreślenia zasady jednomyślności RN w wymienionych kwestiach został odrzucony przez sejmikową większość.

W poniedziałek sejmik wyznaczył także na funkcję wiceprzewodniczącego RN wojewódzkiego funduszu w Katowicach dotychczasowego członka jego rady nadzorczej Bronisława Karaska – jednocześnie radnego sejmiku z ramienia PSL. Jego kontrkandydatem w głosowaniu był szef sejmikowego klubu PiS. Zdaniem zgłaszającego kandydaturę Kawuloka radnego Tomasza Bednarka, miałby on zagwarantować, że „mimo wadliwego statutu praca rady nadzorczej będzie przebiegała sprawnie”.

Mandaty dotychczasowych członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy wygasły z dniem wejścia w życie znowelizowanego Prawa ochrony środowiska, czyli 24 maja br. W razie niewyznaczenia przez sejmik nowego wiceprzewodniczącego w terminie 30 dni, ustawa nadaje ministrowi środowiska prawo do wyznaczenia swojego przedstawiciela.

Zgodnie z nowelizacją wiceprzewodniczący RN są jedynymi przedstawicielami samorządu w pięcioosobowych radach wojewódzkich funduszy. Pozostałych czterech członków wyznaczają wojewodowie (po dwóch), a także minister środowiska oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (po jednym).(PAP)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA