REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w Prawie ochrony środowiska a statuty wojewódzkich funduszy

Zmiany w Prawie ochrony środowiska a statuty wojewódzkich funduszy./ fot. Fotolia
Zmiany w Prawie ochrony środowiska a statuty wojewódzkich funduszy./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sejmik woj. śląskiego ma już nowy statut Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zawiera on m.in. wymóg jednomyślności pełnego składu Rady Nadzorczej funduszu podczas podejmowania uchwał w szeregu spraw.

REKLAMA

Sejmik wyznaczył też nowego wiceprzewodniczącego RN WFOŚiGW, którym został dotychczasowy członek rady, radny PSL Bronisław Karasek.

Dotychczasowe statuty wojewódzkich funduszy, zgodnie ze znowelizowanym Prawem ochrony środowiska, zachowują moc do czasu nadania nowych statutów, jednak nie dłużej niż 30 dni od czasu wejścia w życie nowelizacji, co miało miejsce 24 maja br. W przeciwnym razie statut nadaje wojewoda – obowiązujący do czasu uchwalenia statutu przez sejmik.

Przedmiotem dyskusji przed głosowaniem statutu zaproponowanego w poniedziałek przez zarząd woj. śląskiego stało się zastrzeżenie dotyczące zapisu stanowiącego, że uchwały RN funduszu podejmowane są w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością, w obecności co najmniej trzech członków rady.

Zobacz również: Środowisko

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wymienionymi wyjątkami od tej zasady – wymagającymi jednomyślnego głosowania w ustawowym składzie RN – będą m.in. uchwały ustalające dokumenty strategiczne dla WFOŚiGW, jak strategia, plan działalności, lista przedsięwzięć priorytetowych, roczne plany finansowe i zasady udzielania dofinansowania ze środków funduszu.

Tego samego trybu będą wymagały uchwały zawierające wnioski do zarządu woj. śląskiego o powołanie lub odwołanie członka zarządu funduszu, ustalające zasady wynagradzania członków zarządu funduszu i pracowników jego biura, ustalające regulaminy określające szczegółowy tryb działania RN, a także powołujące członków zarządu funduszu, w przypadku gdy w ustawowym terminie nie dokona tego zarząd województwa.

O wykreślenie zaproponowanego zapisu dotyczącego jednomyślności i pozostawienie we wszystkich sprawach większości trzech piątych wnioskowała sejmikowa komisji statutowo-regulaminowa.

Jej przewodniczący, a zarazem szef klubu PiS Jan Kawulok argumentował, że wymogu jednomyślności uchwał nie ma najprawdopodobniej w żadnym organie samorządu województwa ani jego jednostce. Przekonywał też, że jeżeli pozostawiony zostanie zapis, że jednomyślności wymaga np. uchwalenie rocznego planu działania funduszu, „ogromne zagrożenie” dla ciągłości jego pracy wprowadzi np. dwu-trzymiesięczna choroba jednego z członków rady.

REKLAMA

Radny Grzegorz Wolnik (PO), odnosząc się do słów Kawuloka i arytmetyki w nowych RN wojewódzkich funduszy podkreślił, że „jeżeli województwo samorządowe utraci w radzie nadzorczej jeden głos, nie będzie to już nasz fundusz, tyle że odpowiedzialność nadal będzie spoczywała na zarządzie województwa”. „Jeżeli nie będzie sytuacji konsensusu, województwo samorządowe nie ma nic w funduszu do powiedzenia” - wskazał.

„Jeżeli tak, to myślę, że następnym naszym stanowiskiem powinien być apel do rządu, żeby przekazać wojewódzki fundusz ochrony środowiska - żeby był po prostu filią czy oddziałem NFOŚiGW. Wtedy weźcie sobie jako rząd, jako Prawo i Sprawiedliwość odpowiedzialność (...); (bo - PAP) dzisiaj wprowadziliście sytuację, że odpowiedzialność za samorządową jednostkę prawną spoczywa na zarządzie województwa, który nie będzie miał żadnego wpływu na jego funkcjonowanie” - mówił Wolnik.

Członek zarządu woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa diagnozował natomiast, że skoro ustawodawca pozostawił wojewódzki fundusz jako jednostkę samorządową, a dał na nią duży wpływ administracji rządowej, to zasada jednomyślności będzie „szukaniem rozwiązania kompromisowego, gdzie wpływy są równoważone” - także w długim okresie.

Ostatecznie wniosek komisji statutowo-regulaminowej ws. wykreślenia zasady jednomyślności RN w wymienionych kwestiach został odrzucony przez sejmikową większość.

W poniedziałek sejmik wyznaczył także na funkcję wiceprzewodniczącego RN wojewódzkiego funduszu w Katowicach dotychczasowego członka jego rady nadzorczej Bronisława Karaska – jednocześnie radnego sejmiku z ramienia PSL. Jego kontrkandydatem w głosowaniu był szef sejmikowego klubu PiS. Zdaniem zgłaszającego kandydaturę Kawuloka radnego Tomasza Bednarka, miałby on zagwarantować, że „mimo wadliwego statutu praca rady nadzorczej będzie przebiegała sprawnie”.

Mandaty dotychczasowych członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy wygasły z dniem wejścia w życie znowelizowanego Prawa ochrony środowiska, czyli 24 maja br. W razie niewyznaczenia przez sejmik nowego wiceprzewodniczącego w terminie 30 dni, ustawa nadaje ministrowi środowiska prawo do wyznaczenia swojego przedstawiciela.

Zgodnie z nowelizacją wiceprzewodniczący RN są jedynymi przedstawicielami samorządu w pięcioosobowych radach wojewódzkich funduszy. Pozostałych czterech członków wyznaczają wojewodowie (po dwóch), a także minister środowiska oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (po jednym).(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA