reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rozliczenia wewnętrzne jednostek samorządu terytorialnego

Rozliczenia wewnętrzne jednostek samorządu terytorialnego

Po centralizacji faktura powinna być wystawiana na jednostkę samorządu terytorialnego, a nie na wewnętrzną jednostkę organizacyjną.

Problem: Jesteśmy jednostką budżetową - placówką opiekuńczo-wychowawczą. Zdarza się, że wychowankowie, nad którymi sprawujemy pieczę zastępczą, na podstawie decyzji sądu trafiają do młodzieżowego ośrodka wychowawczego. Na podstawie § 76 ust. 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 2 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (dalej: rozporządzenie o placówkach publicznych) jesteśmy zobowiązani do pokrycia kosztów wyżywienia oraz zaopatrzenia wychowanka w odzież, obuwie, środki czystości i środki higieny osobistej oraz leki, okulary, podręczniki i pomoce szkolne, a także kieszonkowe. Większość rzeczy kupujemy we własnym zakresie i dostarczamy wychowankom. Zdarza się jednak, że wychowanek zachoruje i pracownicy MOW wykupią receptę i pobiorą fakturę bezpośrednio na naszą jednostkę. Często nie informując nas o tym, pakują fakturę do koperty i dołączają notatkę z informacją, że mamy ją opłacić. Gdy interweniujemy, pracownicy MOW powołują się na przepisy rozporządzenia o placówkach publicznych i na to, że nie mają w swoim planie wydatków na leki, a wychowanek był chory i musieli mu je zapewnić. Uważam, że takie postępowanie jest nieprawidłowe - pracownicy MOW nie mogą zaciągać zobowiązań wobec naszej jednostki. Czy nasz obowiązek wynikający z rozporządzenia o placówkach publicznych jest wystarczającą podstawą do opłacenia takiej faktury? Przed przeprowadzeniem centralizacji MOW refakturowały na nas tego rodzaju wydatki. Teraz twierdzą, że nie mogą tego robić.

Odpowiedź: Po centralizacji faktura powinna być wystawiana na jednostkę samorządu terytorialnego, a nie na wewnętrzną jednostkę organizacyjną. Uzasadnione wątpliwości budzi zaciąganie zobowiązań przez jedną jednostkę "w imieniu drugiej". Okoliczność, że po centralizacji na gruncie VAT nie występuje już refakturowanie, nie zmienia zasad wynikających z prawa finansowego czy cywilnego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Rozliczenia wewnętrzne jednostek samorządu terytorialnego

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Sektor Publiczny

Zdjęcia

Rozliczenia wewnętrzne jednostek samorządu terytorialnego./ fot. Fotolia
Rozliczenia wewnętrzne jednostek samorządu terytorialnego./ fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama