Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce - raport 2018
REKLAMA
REKLAMA
Rada Ministrów przyjęła 5 czerwca 2018 r. dokument pn. „Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce, Raport 2018”. Powstanie raportu wiąże się z przyjęciem w 2015 roku przez Polskę ONZ-owskiej Agendy 2030 - dokumentu określającego 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju jako drogowskazu dla ludzkości w obliczu aktualnych wyzwań rozwojowych.
REKLAMA
Główną ideą raportu jest prezentacja polskiego sposobu realizowania celów zrównoważonego rozwoju zawartych w Agendzie 2030. Tym samym raport stanowi element przygotowań do przeglądu polskich polityk publicznych pod kątem realizacji Agendy 2030. Przegląd został zaplanowany z inicjatywy Polski w uzgodnieniu z ONZ na lipiec 2018 roku.
"Chcemy, aby obchodzona w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była wyjątkową okazją do zaprezentowania społeczności międzynarodowej naszego dorobku na drodze do zrównoważonego rozwoju" – powiedziała minister Emilewicz.
Zobacz: Rozwój i promocja
REKLAMA
Przypadek Polski jest szczególnie ciekawy w kontekście polityki rozwojowej, ponieważ finalizacja prac na forum ONZ nad Agendą 2030 zbiegła się w czasie z szeroką debatą publiczną w Polsce nad określeniem nowego modelu rozwoju państwa, który odpowiadałby na wyzwania społeczne, gospodarcze i środowiskowe na progu czwartej rewolucji przemysłowej.
Efektem tej debaty stała się sukcesywnie realizowana od dwóch lat Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Polska stawia sobie za cel rozwój społecznie i terytorialnie wrażliwy oraz przyjazny środowisku naturalnemu. Określone w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju priorytety w sferze społecznej, gospodarczej i środowiskowej ściśle korespondują z poszczególnymi celami zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 nadając jej synergiczną podbudowę na gruncie krajowym.
"Polska dzięki Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju z powodzeniem realizuje program ONZ-owskiej Agendy 2030" - zauważyła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.
W raporcie obok bieżących polityk publicznych realizowanych w ramach wszystkich 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, ze względu na silną współzależność i powiązania pomiędzy różnymi obszarami społecznymi i gospodarczymi, przedstawione zostały działania przewidziane jako wzmacniające zrównoważony rozwój w przyszłości.
Raport zwraca uwagę na fakt, że w upowszechnianiu rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi zaangażowane są również środowiska pozarządowe i sektor prywatny.
REKLAMA
REKLAMA