reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce - raport 2018

Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce - raport 2018

Rada Ministrów przyjęła raport będący prezentacją polskiego podejścia do wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jest to dokument otwierający lipcowy przegląd Polski przez OZN pod kątem urzeczywistniania globalnej polityki zrównoważonego rozwoju.

Rada Ministrów przyjęła 5 czerwca 2018 r. dokument pn. „Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce, Raport 2018”. Powstanie raportu wiąże się z przyjęciem w 2015 roku przez Polskę ONZ-owskiej Agendy 2030 - dokumentu określającego 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju jako drogowskazu dla ludzkości w obliczu aktualnych wyzwań rozwojowych.

Główną ideą raportu jest prezentacja polskiego sposobu realizowania celów zrównoważonego rozwoju zawartych w Agendzie 2030. Tym samym raport stanowi element przygotowań do przeglądu polskich polityk publicznych pod kątem realizacji Agendy 2030. Przegląd został zaplanowany z inicjatywy Polski w uzgodnieniu z ONZ na lipiec 2018 roku.

"Chcemy, aby obchodzona w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była wyjątkową  okazją do zaprezentowania społeczności międzynarodowej naszego dorobku na drodze do zrównoważonego rozwoju"  – powiedziała minister Emilewicz.

Zobacz: Rozwój i promocja

Przypadek Polski jest szczególnie ciekawy w kontekście polityki rozwojowej, ponieważ finalizacja prac na forum ONZ nad Agendą 2030 zbiegła się w czasie z szeroką debatą publiczną w Polsce nad określeniem nowego modelu rozwoju państwa, który odpowiadałby na wyzwania społeczne, gospodarcze i środowiskowe na progu czwartej rewolucji przemysłowej.

Efektem tej debaty stała się sukcesywnie realizowana od dwóch lat Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Polska stawia sobie za cel rozwój społecznie i terytorialnie wrażliwy oraz przyjazny środowisku naturalnemu. Określone w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju priorytety w sferze społecznej, gospodarczej i środowiskowej ściśle korespondują z poszczególnymi celami zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 nadając jej synergiczną podbudowę na gruncie krajowym.

"Polska dzięki Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju z powodzeniem realizuje program ONZ-owskiej Agendy 2030"  - zauważyła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

W raporcie obok bieżących polityk publicznych realizowanych w ramach wszystkich 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, ze względu na silną współzależność i powiązania pomiędzy różnymi obszarami społecznymi i gospodarczymi, przedstawione zostały działania przewidziane jako wzmacniające zrównoważony rozwój w przyszłości.

Raport zwraca uwagę na fakt, że w upowszechnianiu rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi zaangażowane są również środowiska pozarządowe i sektor prywatny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Zdjęcia

Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce - raport 2018./ fot. Shutterstock
Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce - raport 2018./ fot. Shutterstock

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama