REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program dopłat do czynszów a rozwój lokalny aktywnych gmin

Program dopłat do czynszów a rozwój lokalny aktywnych gmin./ fot. Shutterstock
Program dopłat do czynszów a rozwój lokalny aktywnych gmin./ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych przygotowany. Comiesięczne dopłaty będą udzielane pod warunkiem spełnienia kryteriów dochodowych osobom, które wynajmą nowe mieszkania albo wynajmą je z opcją dojścia do własności.

Chociaż program dopłat do czynszów jest kierowany bezpośrednio do najemców, to pomoże w rozwoju lokalnym aktywnych gmin – powiedział PAP wiceszef MIiR Artur Soboń. Dodał, że nowi mieszkańcy to dla gminy udział w przychodach podatkowych: podatku dochodowym i od nieruchomości.

REKLAMA

Za projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

REKLAMA

Jak powiedział Soboń, resort inwestycji liczy na to, że do programu dopłat do czynszów, który ma ruszyć od początku 2019 r. rocznie "wejdzie" około 30 tys. nowych umów najmu. Comiesięczne dopłaty będą udzielane pod warunkiem spełnienia kryteriów dochodowych osobom, które wynajmą nowe mieszkania albo wynajmą je z opcją dojścia do własności. Według Sobonia aktywność gmin będzie kluczowa dla liczby inwestycji objętych programem.

"Liczba nowych inwestycji mieszkaniowych wzrasta. Wiem, że gminy są bardzo zainteresowane powstaniem nowych mieszkań, bo nowi mieszkańcy to dla gminy udział w przychodach podatkowych: podatku dochodowym i od nieruchomości. Jestem przekonany, że gminy będą poszukiwać inwestorów, z którymi mogą zawrzeć umowy związane z udzielaniem dopłat do czynszów" – powiedział Soboń.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o dopłatach do czynszu. Zakłada on, że nowe inwestycje mieszkaniowe realizowane ze środków inwestorów, przeznaczone na wynajem będą mogły zostać zaoferowane osobom nieposiadającym innego mieszkania, które mają zdolność czynszową. To rozwiązanie ma pomóc w zwiększeniu liczby dostępnych mieszkań na wynajem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uważają autorzy projektu, dla gmin nowy program będzie szansą na rozwój lokalnego rynku mieszkaniowego.

Pierwszeństwo w dostępie do mieszkań ustalą uwarunkowane lokalnie kryteria wynikające z uchwały rady gminy. Mogą one przewidywać preferencje np. dla rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych, osób zmieniających miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innej miejscowości.

Nabór najemców lokali mieszkalnych objętych możliwością stosowania dopłat będzie przeprowadzany przez gminę właściwą miejscowo dla inwestycji mieszkaniowej będącej przedmiotem współpracy z inwestorem.

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

REKLAMA

O dopłaty może ubiegać się każda osoba fizyczna, która: jest pierwszym najemcą mieszkania objętego współpracą inwestora z gminą (i zasiedliła je w ciągu 12 miesięcy od zakończenia inwestycji mieszkaniowej), wraz z pozostałymi członkami gospodarstwa domowego spełnia warunki ustawowe (dochodowe, majątkowe, związane z używaniem mieszkania), w tym: osiąga dochody na poziomie utrudniającym samodzielny najem lub zakup lokalu mieszkalnego, nie dysponuje tytułem własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego, faktycznie zamieszkuje lokal objęty prawem do dopłat.

Umowy najmu będą zawierane z osobami wybranymi przez gminę, posiadającymi zdolność czynszową, a więc dającymi gwarancję terminowego uiszczania opłat wynikających z umowy najmu w zakresie niepokrywanym dopłatą.

Osoba spełniająca warunki programu otrzyma dopłaty do czynszu udzielane ze środków budżetu państwa. Zgodnie z założeniami budżet państwa zapewni w okresie 2019-2028 finansowanie programu do kwoty 16 mld zł.

W realizację programu będą zaangażowani inwestorzy (podmioty realizujące inwestycje mieszkaniowe), gminy (lub spółki gminne), a za udzielanie wsparcia będzie odpowiadał Bank Gospodarstwa Krajowego.

Inwestorem będzie mógł zostać każdy zainteresowany podmiot, np. spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, deweloperzy. (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA