REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy wciąż nie składają deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

CEEB ma zmniejszyć smog
CEEB ma zmniejszyć smog

REKLAMA

REKLAMA

Do końca czerwca 2022 r. właściciele budynków muszą złożyć deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W pismach trzeba określić, jakich źródeł ogrzewania się używa. Deklaracje można złożyć w swoim urzędzie gminy albo za pośrednictwem internetu. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara grzywny.

Zostało pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków – przypomniał we wtorek 28 grudnia 2021 r. małopolski urząd marszałkowski.

REKLAMA

Dotychczas wpłynęły ponad 73 tys. takie pisma, czyli niecałe 9 proc. z wszystkich punktów adresowych w województwie. Według danych urzędu marszałkowskiego, dotychczas do bazy CEEB wpłynęły 73 tys. 403 deklaracje z Małopolski, czyli niecałe 9 proc. z wszystkich 845 tys. 480 punktów adresowych w województwie. „Wciąż więc ok. 90 proc. właścicieli budynków nie wypełniło tego obowiązku” – zwrócono uwagę w komunikacie na stronie internetowej urzędu.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - walka ze smogiem

Celem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest zgromadzenie danych o tym, jak Polacy ogrzewają swoje domy. Taka wiedza i sporządzana na jej podstawie mapa emisyjności mają pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza. 

„Baza pozwoli określić rejony potrzebujące szczególnie intensywnych działań związanych z wymianą źródła ciepła. Ma umożliwić także skuteczne dostosowanie programów modernizacji. CEEB w przyszłości będzie uwzględniał również informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów. Jest zatem narzędziem dla samorządów i administracji rządowej do skutecznego prowadzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza” - podkreślił zastępca dyrektora Departamentu Środowiska w urzędzie marszałkowskim Piotr Łyczko.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - obowiązkowa deklaracja do 30 czerwca 2022 r.

Każdy właściciel lub zarządca budynku, zarówno mieszkalnego jak i niemieszkalnego, ma obowiązek złożenia deklaracji w wersji elektronicznej lub papierowej w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia bazy, czyli od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. w przypadku istniejących urządzeń grzewczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE! W przypadku nowo powstałych urządzeń grzewczych termin ten wynosi 14 dni od uruchomienia źródła ciepła. 

REKLAMA

W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek złożenia deklaracji powinien wypełnić zarządca zbiorczo dla części lub całego budynku. Do bazy należy zgłosić wszystkie używane źródła ogrzewania, takie jak sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy z wymienieniem jego typu, piec węglowy, podgrzewacz, kominek. Trzeba zarejestrować także odnawialne źródła energii: pompy ciepła, geotermię, panele słoneczne podgrzewające wodę, z wyjątkiem fotowoltaiki.

Według danych z deklaracji CEEB na grudzień 2021 r., kotły na paliwo stałe poniżej klasy 3 lub bezklasowe stanowią 41 proc. wszystkich pieców w Małopolsce, a te spełniające wymagania ekoprojektu to zaledwie 6 proc. Kominki używane są w 9 tys. 336 domach. Tymczasem zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski, do końca 2022 r. należy wymienić wszystkie źródła ciepła na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej 3 klasy tzw. ekoprojektu. 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - deklarację można złożyć przez Internet

Deklaracje do CEEB można złożyć w formie papierowej – można wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą albo doręczyć do urzędu miasta lub gminy. Osoby, które chcą zgłosić źródła ogrzewania za pośrednictwem internetu, muszą wejść na stronę zone.gunb.gov.pl. Należy pobrać formularz zgłoszeniowy i go wypełnić. Następnie trzeba go podpisać przez profil zaufany lub e-dowód osobisty i wysłać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Decimus Maximus
  2021-12-29 07:54:12
  W przypadku gdy współwłaściciele nieruchomości posiadają w swoich mieszkaniach/lokalach własne źródła ogrzewania, kto ma wypełnić i zgłosić deklarację? Właściciele korzystający ze źródła czy zarządca nieruchomości? Zaznaczyć trzeba że kocioł czy piec nie stanowi części wspólnych i właściciel nie ma obowiązku tłumaczyć się czy zgłaszać zarządcy jakiego kotła używa. Mógł zepsuć mi się stary kocioł gazowy, wymieniłem na nowy nowszej generacji. Co w przypadku gdy właściciel nie chce podać danych? Gdzie leży odpowiedzialność? Co jeżeli właściciel poda nieprawdziwe informację zarządcy a on to zgłosi do CEEB w takiej formie? Co w przypadku lokali wynajmowanych? Właściciele nierzadko nie są zainteresowani tego typu sprawami, a de facto najemca nie jest dla wspólnoty czy zarządcy stroną (oczywiście bez odpowiednich upoważnień)? Inicjatywa generalnie może i dobra, ale znów zabieramy się do tego w dziwny i niejasny sposób. Mało tego ile osób odmówi zgłoszenia z tego tytułu że ich nie stać na wymianę źródła? Wiem że to tylko "spis", ale jest on pierwszym krokiem w kierunku właśnie wymiany takich źródeł ciepła. Mało tego ogromnym problemem jest jakość tego paliwa stałego. W dalszym ciągu ludzie z głupoty, skąpstwa, "przedsiębiorczości", lub biedy (na własne życzenie lub nie) palą niskiej jakości węglem, starymi paletami, meblami z materiałów drewnopochodnych z ogromnymi ilościami lakierów i klejów, obiciami tapicerskimi z tworzyw sztucznych, śmieciami (podwyżka kosztów utylizacji z racji musu spełnienia wymagań postawionych przez UE już lata temu, ale oczywiście to nie był problem do momentu widma ogromnych kar!) wszelkiego rodzaju i diabli jeszcze wiedzą czym. Tak jak patrzę po niektórych sąsiadach we wspólnocie, wniosek nasuwa się sam. Ludzie czasem nie dbają o własny interes a co dopiero o wspólny. Dla wielu wspólny znaczy niczyj, dlatego bez mrugnięcia okiem dewastują, rozkradają, a jak trzeba zapłacić udają że nie widzą, albo reagują agresją. Pozdrawiam.
  0
 • Amadeusz
  2022-01-12 20:33:31
  Nie składają po pierwsze dlatego że większość była (a niektórzy nadal) pewna że to co wpisali podczas spisu powszechnego jest wystarczające. Po drugie ten system jest tak zabugowany że przejście go graniczy z cudem. Np ja nie mogę dodać żadnego źródła ogrzewania bo mam listę pustą a bez wpisania system nie puści dalej. Porażka po całości. Witajmy w kraju z dykty i tektury.
  0
 • Kerim
  2022-02-04 13:48:10
  Rządzący poprawę stanu powietrza zaczynają od ścigania "malućkich," kasując stare piece emerytom, podnosząc cenę gazu. Gdzie tu logika, jednocześnie utrzymują, wręcz rozbudowują elektrownie węglowe a obłożeni sankcjami emisyjnymi podnoszą cenę prądu. Tak ma wyglądać przykład z GÓRY? Dajcie przykład a potem wymagajcie!
  0
 • internauta
  2022-07-01 13:46:08
  Pierwszy raz o tym słyszę . To prawda z tymi karami ? czy tylko postraszenie by wypełniać tą ankietę ? .
  0
 • lol
  2022-01-16 10:54:52
  U mnie zarządca zdecydował, że każdy właściciel ma osobiście złożyć deklaracje za swoje mieszkanie. Trochę dziwne...
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

REKLAMA

Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

REKLAMA