REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm uchwalił budżet na 2012 r.

REKLAMA

Sejm uchwalił w piątek ustawę budżetową na 2012 r. z deficytem nieprzekraczającym 35 mld zł. Premier Donald Tusk chwali ustawę m.in. za to, że chroni ludzi przed nadmiernym drenażem kieszeni. Opozycja uważa, że największe koszty poniosą najbiedniejsi.

Spośród ok. 350 głosowanych poprawek Sejm wprowadził do ustawy sześć - zgłoszonych przez PO. Posłowie przegłosowali wniosek PO przewidujący podwyżki - po 300 zł - dla służb mundurowych. Pieniądze na wzrost wynagrodzeń (w sumie ponad 76 mln zł) mają pochodzić z rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Wzrost pensji funkcjonariuszy nastąpi 1 października 2012 r., jeśli do tego czasu nie dojdzie do nadzwyczajnych sytuacji, wskutek których pieniądze z tej rezerwy zostałyby wykorzystane.

REKLAMA

REKLAMA

Premier Tusk powiedział po uchwaleniu przez Sejm ustawy, że to budżet zrównoważony i odpowiedzialny. Zdaniem premiera ustawa wypełnia w czasach kryzysu dwie największe potrzeby: "czyli bezpieczeństwo finansowe państwa - tak, żeby Polsce nie groził żaden czarny scenariusz - oraz decyzje, które chronią ludzi przed nadmiernym drenażem kieszeni".

Według premiera parametry w budżecie na 2012 r. są "realistyczne i ostrożne". "Nawet jeśli niektórzy znajdują satysfakcję w takich czarnych wróżbach i czarnych poglądach, my jesteśmy przekonani, że budżet jest przygotowany odpowiedzialnie" - podkreślił szef rządu.

Poseł PSL Stanisław Żelichowski określił, że budżet na 2012 r. to budżet na trudne czasy. Jego zdaniem dzięki działaniom, jakie koalicja PO-PSL podejmuje przez ostatnie pięć lat, Polska zbliża się do najbogatszych krajów. "Dzięki ustawie budżetowej Polska dalej będzie się zbliżała do tych państw. Wszystkie znaki na niebie i ziemi na to wskazują" - uważa Żelichowski. Poseł pozytywnie ocenił przyjęcie poprawki zakładającej możliwość podwyżki płac m.in. dla funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Podobne zdanie o poprawce wyraził wiceszef sejmowej komisji finansów Sławomir Neumann z PO. Dodał, że uchwalając budżet trzeba było wykazać się dużą odpowiedzialnością. Jego zdaniem większość poprawek zgłoszonych przez opozycję do ustawy budżetowej była m.in. niezgodna z prawem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawę krytykuje opozycja, która głosowała przeciw jej uchwaleniu.

REKLAMA

Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego uchwalony budżet jest "na miarę tego rządu, na miarę jego nieporadności". Kaczyński uważa też, że jest to budżet "niesprawiedliwy i całkowicie pozbawiony jakiejś idei, poza jedną: nie przekroczyć 55 proc. (w relacji długu publicznego do PKB - PAP)." Zdaniem szefa PiS idea ta jest jednak oderwana od rzeczywistości, ponieważ - jak powiedział - "mamy tę sferę kreatywnej księgowości, która na pewno sięga jakiegoś tam znaczącego procentu naszych długów".

Szef klubu Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk uważa, że ustawa jest oparta na "nierealistycznych przesłankach i wskaźnikach". Poseł uważa, że to budżet "antyspołeczny", gdyż - jak powiedział - uderza przede wszystkim w najsłabsze grupy społeczne.

Rzecznik SLD Dariusz Joński ocenił, że budżet ma na celu naprawę finansów publicznych kosztem najsłabszych i najuboższych: emerytów, rencistów, ludzi bezrobotnych, niepełnosprawnych. Joński zwrócił uwagę, że wprawdzie podwyżka dla nauczycieli została uchwalona, ale niedoszacowana jest subwencja oświatowa - co oznacza, że samorządy nie będą w stanie utrzymać szkół.

Budżet na rok 2012 to budżet białej flagi - powiedział Janusz Palikot. Według lidera Ruchu Palikota, sejmowa debata budżetowa była fikcją, a posłowie, którzy w piątek przez kilka godzin głosowali poprawki opozycji, z których żadna nie została przyjęta, "wyszli na durniów".

Minister finansów Jacek Rostowski odnosząc się do zarzutów opozycji, że budżet na 2012 r. jest nierealistyczny, przypomniał, że podczas debaty nad ustawą na 2011 r. pojawiły się identyczne zarzuty, a okazało się, że nie tylko budżet był realistyczny, ale i konserwatywny (rząd założył, że PKB wzrośnie w 2011 r. o 3,5 proc., a GUS oszacował w piątek, że wzrósł o 4,3 proc. - PAP).

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych poinformowała, że warunkowe przyznanie podwyżek płac jest dla niej niesatysfakcjonujące. Związkowcy uważają, że "to wirtualne pieniądze" i nie wiadomo, czy funkcjonariusze je dostaną. Ich zdaniem podwyżki powinny zostać wypłacone wcześniej. Zwracają też uwagę na nierówność między funkcjonariuszami poszczególnych służb mundurowych.

Ekonomiści, np. Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu, zwracają uwagę, że wprowadzenie podwyżki dla służb mundurowych - zanim została załatwiona kwestia reformy emerytalnej w tych służbach - oznacza, iż trzeba będzie jeszcze raz przeliczyć ewentualnie propozycje dotyczące wprowadzenia nowego systemu emerytalnego. Wyższe wynagrodzenia oznaczają bowiem wyższe świadczenia.

Natomiast ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki podkreśla, że ważne są zarówno pieniądze na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, jak i dla pracowników. Jego zdaniem podwyżka zachęci ludzi do pracy w służbach mundurowych, jednak zmiany takie powinny być prowadzone w duchu dialogu społecznego i muszą być efektem porozumienia.

Uchwalona w piątek ustawa przewiduje, że deficyt w 2012 r. nie przekroczy 35 mld zł, a deficyt budżetu środków europejskich - 4,5 mld zł. Wydatki budżetu państwa mają wynieść nie więcej niż 328,7 mld zł, a dochody 293,7 mld zł.

Założono zamrożenie płac w państwowej sferze budżetowej i waloryzację od marca świadczeń emerytalno-rentowych. We wrześniu podwyżkę w wysokości 3,8 proc. dostaną nauczyciele. Rząd prognozował, przyjmując projekt budżetu, że w br. wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc. PKB, inflacja 2,8 proc., a bezrobocie na koniec roku sięgnie 12,3 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA