reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Kolejne możliwości gmin w walce z dłużnikami

Kolejne możliwości gmin w walce z dłużnikami

Od 14 czerwca 2010 r. z możliwości zgłoszenia do Biura Informacji Gospodarczej może skorzystać każda osoba prywatna. Do tej pory korzystały z niej jedynie firmy i instytucje. Teraz również osoby prywatne mogą wpisywać do rejestru dłużników zalegających z płatnością alimentów.

Jak pokazują dane Biuletynu Informacji Gospodarczej S.A., w Polsce regulowanych jest zaledwie 13–15% zobowiązań alimentacyjnych. Pierwsze działania mające na celu podniesienie skuteczności w ściąganiu zaległych alimentów nastąpiły od 1 października 2008 r. wraz z wejściem w życie ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (dalej: ustawa o alimentach). Gminy zyskały dodatkowe narzędzie pozwalające skutecznie ściągać należności od dłużników alimentacyjnych, tj. możliwość przekazywania danych dotyczących zadłużenia z tytułu wypłaconych świadczeń do Biur Informacji Gospodarczej (dalej: BIG), w tym do Centralnej Ewidencji Dłużników.

Dalsze zmiany pociągnęło za sobą wprowadzenie ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (dalej: ustawa o informacji gospodarczej). Wierzyciele mają możliwość przekazywania danych do jednego z trzech funkcjonujących w Polsce rejestrów, tj. Rejestr Dłużników ERIF, Krajowego Rejestru Długów i InfoMonitora. Ich zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o dłużnikach mających zaległe zobowiązania, a także o osobach, które terminowo regulują zobowiązania.

Więcej:

Gmina ujawni informacje o dłużnikach w BIG>>

Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z dnia 9 kwietnia 2010 roku, samorządy zyskały nowe uprawnienia, które mają poprawić ściągalność zobowiązań - m.in. alimentów. Samorządy, zakłady komunalne, fundacje mogą informować Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) o zaległych zobowiązaniach finansowych.

Gmina musi zawiadomić rodzica o wpisie do rejestru dłużników>>

W odniesieniu do zaległości alimentacyjnych, jednostki samorządu które wypłacają uprawnionym świadczenia z funduszu alimentacyjnego mogą umieścić dane niesolidnego rodzica w rejestrze dłużników o ile zaległości przekraczają okres sześciu miesięcy. Czy dłużnik powinien zostać poinformowany o zgłoszeniu jego danych do rejestru dłużników? Na to pytanie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odpowiada twierdząco.

Gminy odzyskują coraz więcej zaległych alimentów>>

Największą skuteczność w ściąganiu zaległych alimentów mają te gminy, które stosują wszystkie sposoby walki z dłużnikami alimentacyjnymi.

Jakie zasady powinny stosować władze gmin przy egzekucji zobowiązań>>

Jaka jest rola władz gmin w postępowaniu egzekucyjnym? Jakie korzyści mogą się wiązać z umorzeniem zobowiązań czy też rozłożeniem ich spłaty na raty? Kiedy powinna nastąpić interwencja organu egzekucyjnego?

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama