Kolejne możliwości gmin w walce z dłużnikami
REKLAMA
REKLAMA
Jak pokazują dane Biuletynu Informacji Gospodarczej S.A., w Polsce regulowanych jest zaledwie 13–15% zobowiązań alimentacyjnych. Pierwsze działania mające na celu podniesienie skuteczności w ściąganiu zaległych alimentów nastąpiły od 1 października 2008 r. wraz z wejściem w życie ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (dalej: ustawa o alimentach). Gminy zyskały dodatkowe narzędzie pozwalające skutecznie ściągać należności od dłużników alimentacyjnych, tj. możliwość przekazywania danych dotyczących zadłużenia z tytułu wypłaconych świadczeń do Biur Informacji Gospodarczej (dalej: BIG), w tym do Centralnej Ewidencji Dłużników.
REKLAMA
Dalsze zmiany pociągnęło za sobą wprowadzenie ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (dalej: ustawa o informacji gospodarczej). Wierzyciele mają możliwość przekazywania danych do jednego z trzech funkcjonujących w Polsce rejestrów, tj. Rejestr Dłużników ERIF, Krajowego Rejestru Długów i InfoMonitora. Ich zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o dłużnikach mających zaległe zobowiązania, a także o osobach, które terminowo regulują zobowiązania.
Więcej:
Gmina ujawni informacje o dłużnikach w BIG>>
Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z dnia 9 kwietnia 2010 roku, samorządy zyskały nowe uprawnienia, które mają poprawić ściągalność zobowiązań - m.in. alimentów. Samorządy, zakłady komunalne, fundacje mogą informować Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) o zaległych zobowiązaniach finansowych.
Gmina musi zawiadomić rodzica o wpisie do rejestru dłużników>>
W odniesieniu do zaległości alimentacyjnych, jednostki samorządu które wypłacają uprawnionym świadczenia z funduszu alimentacyjnego mogą umieścić dane niesolidnego rodzica w rejestrze dłużników o ile zaległości przekraczają okres sześciu miesięcy. Czy dłużnik powinien zostać poinformowany o zgłoszeniu jego danych do rejestru dłużników? Na to pytanie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odpowiada twierdząco.
Gminy odzyskują coraz więcej zaległych alimentów>>
Największą skuteczność w ściąganiu zaległych alimentów mają te gminy, które stosują wszystkie sposoby walki z dłużnikami alimentacyjnymi.
Jakie zasady powinny stosować władze gmin przy egzekucji zobowiązań>>
Jaka jest rola władz gmin w postępowaniu egzekucyjnym? Jakie korzyści mogą się wiązać z umorzeniem zobowiązań czy też rozłożeniem ich spłaty na raty? Kiedy powinna nastąpić interwencja organu egzekucyjnego?
REKLAMA
REKLAMA