Samorząd bliżej ludzi
REKLAMA
REKLAMA
W ramach powołanego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Forum Debaty Publicznej (dalej: FDP) zespół ekspertów i praktyków pracujący w ramach grupy „Samorząd Terytorialny dla Polski” przygotował do konsultacji społecznych projekt ustawy dotyczący samorządu terytorialnego. Doradcami koordynującymi pracę zespołu byli: profesorowie Michał Kulesza, Jerzy Regulski i Paweł Swianiewicz oraz doktor Jarosław Neneman.
REKLAMA
Inicjatywa rozpoczęcia debaty i przeglądu funkcjonowania rozwiązań ustawowych polskiego samorządu była od dłuższego czasu oczekiwana przez osoby zainteresowane tą problematyką. Przyczynkiem do rozpoczęcia prac nad nową ustawą samorządową był dokument przekazany przez Piotra Uszoka, prezydenta Katowic, „Wnioski dla Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do rozpoczęcia prac nad białą księgą samorządu terytorialnego w roku XX-lecia”. Zawarto w nim postulaty dotyczące zmian w zakresie wykonywanych zadań publicznych, zasobów finansowych, kontroli administracyjnej jednostek samorządu terytorialnego (dalej: JST), a także etyki w działalności samorządowej.
Na podstawie zaproponowanych rozwiązań przygotowano projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw.
Czytaj także:
Co daje komunikacja i partycypacja społeczna>>
Konsultacje społeczne nie są prostym sposobem na podejmowanie decyzji. Umożliwiają jednak przygotowanie np. inwestycji dostosowanych do potrzeb mieszkańców, zwiększają poziom legitymizacji i zaangażowania społecznego, co pozwala w wielu przypadkach zaoszczędzić środki finansowe i czas.
Dialog z mieszkańcami przy tworzeniu planów miejscowych>>
Polityka zagospodarowania przestrzennego w gminie to temat trudny i często wzbudzający kontrowersje wśród mieszkańców. Dlatego właściwie prowadzony dialog ze społeczeństwem, towarzyszący procesowi zagospodarowania przestrzennego, może pomóc w przezwyciężeniu obaw i protestów mieszkańców oraz przyczynić się do lepszej jakości prac i rozwoju samorządów.
Referendum mieszkańców w sprawie zmian w podziale terytorialnym>>
Obecny stan prawny nie daje możliwości wprowadzania zmian w podziale terytorialnym na poziomie gmin z inicjatywy mieszkańców. Taki tryb postępowania przewiduje jednak nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, już uchwalona przez Sejm i skierowana do Senatu.
Jak gmina i powiat powinny kontaktować się i współpracować z mieszkańcami>>
Jakie najczęściej stosowane są formy wymiany informacji między urzędem i obywatelami? Jakie korzyści ma jednostka samorządu terytorialnego z dobrego poinformowania obywateli o podejmowanych przez władze lokalne działaniach?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.