Odprawy dla pracowników likwidowanych zakładów budżetowych
REKLAMA
31 grudnia 2010 r. zakończeniu powinna ulec likwidacja gminnych, powiatowych i wojewódzkich zakładów budżetowych prowadzących działalność w zakresie innym niż określony w art. 14 ustawy o finansach publicznych (art. 87 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych; dalej: przepisy wprowadzające). Podjęcie decyzji o likwidacji takich zakładów należało do rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa.
REKLAMA
Stosunki pracy z pracownikami likwidowanych zakładów budżetowych, określonych w art. 87 przepisów wprowadzających, wygasają:
● z dniem zakończenia likwidacji, najpóźniej 31 grudnia 2010 r. – jeżeli na 30 dni przed zakończeniem likwidacji albo nie później niż 30 listopada 2010 r. nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy na dalszy okres,
● w terminie 15 dni od złożenia propozycji nowych warunków pracy lub płacy – w razie ich nieprzyjęcia (art. 100 ust. 1 przepisów wprowadzających).
Czytaj także:
Likwidacja szkoły a obowiązek wypłacania odpraw>>
Likwidacja szkoły oznacza likwidację pracodawcy dla zatrudnionych w niej pracowników – zarówno nauczycieli jak i pracowników nie będących nauczycielami. Dla dyrektora szkoły oznacza to obowiązek dokonania określonych czynności z zakresu prawa pracy, a w szczególności konieczność rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionymi w szkole pracownikami.
Jak obliczyć odprawy dla pracowników samorządowych>>
W zakresie uprawnień do odpraw pracownicy samorządowi są w korzystniejszej sytuacji niż pracownicy, których obowiązują tylko przepisy prawa pracy. Obliczanie wysokości takich świadczeń przysługujących samorządowcom, bywa jednak nieco trudniejsze.
Czy pracownik, który sam rozwiązał umowę, ma prawo do odprawy>>
Pracownik po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę rozwiązał umowę o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem. Czy w takiej sytuacji należy mu się odprawa pieniężna z tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych?
Skutki likwidacji gospodarstwa pomocniczego>>
Czy w przypadku likwidacji gospodarstwa pomocniczego należy wypłacać odprawy i trzynastki? A jeśli tak to kto powinien takie świadczenia wypłacać: gospodarstwo, czy też jednostka przy której ono funkcjonuje?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.