REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEiN: pismo do kuratoriów w sprawie ocen nauczycieli. Dyrektorzy szkół łamią przepisy

MEiN pismo do kuratoriów w sprawie ocen nauczycieli. Dyrektorzy szkół łamią przepisy
MEiN pismo do kuratoriów w sprawie ocen nauczycieli. Dyrektorzy szkół łamią przepisy
Media

REKLAMA

REKLAMA

MEiN: dyrektorzy szkół nie mają prawa do wprowadzania dodatkowych dokumentów przy ocenie nauczycieli.

Ocena nauczyciela – podstawa prawna

Podstawę do oceny pracy nauczycieli i dyrektorów szkół stanowią wyłącznie: Karta Nauczyciela i rozporządzenie MEiN, zbędne są jakiekolwiek dodatkowe akty wewnętrzne dyrektora szkoły czy organu prowadzącego jak np. tworzone w poszczególnych szkołach karty pomocnicze do oceny nauczycieli - głosi stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki.

REKLAMA

Pismo do kuratoriów w sprawie ocen nauczycieli

Jak poinformował wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, pisma z prośbą o przypomnienie tych reguł dyrektorom zostały skierowane do wszystkich kuratorów oświaty.

Stanowisko MEiN jest reakcją na wystąpienie Związku Nauczycielstwa Polskiego, który zaapelował do ministra o dokonanie nowelizacji rozporządzenia z 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli (Dz. U. poz. 1822). ZNP wnosił o uchylenie "przepisów dotyczących wartości punktowych odnoszących się do poziomu spełniania kryteriów oceny pracy nauczycieli".

Problem opisał też DGP:

Czy dyrektorzy szkół mogą tworzyć pomocnicze karty oceny pracy nauczycieli?

REKLAMA

"W związku z informacjami Związku Nauczycielstwa Polskiego o tworzeniu przez dyrektorów szkół pomocniczych kart oceny pracy nauczycieli do wszystkich kuratorów oświaty zostały skierowane pisma z prośbą o przypomnienie dyrektorom, że podstawę prawną dokonywania oceny pracy nauczycieli i dyrektorów szkół stanowią wyłącznie: ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli" - głosi odpowiedź wiceministra Piontkowskiego na interpelację poselską w tej sprawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Obowiązujące rozporządzenie, które uszczegóławia kryteria oceny pracy określone w ustawie, jest wystarczającym narzędziem do ustalenia miarodajnej oceny pracy nauczyciela. Zbędne są zatem jakiekolwiek dodatkowe akty wewnętrzne dyrektora szkoły czy organu prowadzącego szkołę w tym zakresie lub dodatkowe karty pomocnicze oceniania tworzone w poszczególnych szkołach" - podkreśla Piontkowski.

Według wiceministra, podejmowanie teraz decyzji o kolejnej nowelizacji przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli byłoby przedwczesne. 

"Ewaluacja funkcjonowania wprowadzonych rozwiązań wymaga odpowiedniego czasu ich obowiązywania, a obecnie dokonywane są dopiero pierwsze oceny pracy na podstawie rozporządzenia z dnia 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli i w większości przypadków jeszcze nie zostały zakończone" - oświadczył Piontkowski.

Czy będzie zmiana rozporządzenia o ocenianiu nauczycieli?

W ocenie wiceszefa MEiN, przewidziane obecnie w rozporządzeniu rozwiązanie dotyczące punktowej skali oceny poziomu spełnienia kryteriów oceny pracy zapewnia "pewną jednolitość i porównywalność ocen pracy nauczycieli i dyrektorów szkół w kraju, a także przeciwdziała ich subiektywizacji". 

REKLAMA

"Brak tej regulacji może prowadzić do sytuacji, że dyrektorzy szkół i nauczyciele będą różnie oceniani za poszczególne kryteria, w zależności od podejścia oceniającego, a przez to oceny te będą dokonywane inaczej w każdej szkole. Ponadto obecne rozwiązanie sprzyja podnoszeniu jakości pracy nauczycieli pozwalając na porównywanie uzyskanych wyników (punktów) w poszczególnych obszarach pracy nauczyciela na różnych etapach jego rozwoju zawodowego" - wskazuje Piontkowski.

"Przepisy ustawy – Karta Nauczyciela oraz rozporządzenia w sprawie oceny pracy nauczycieli wyczerpująco regulują procedurę dokonywania oceny pracy nauczyciela oraz kryteria dokonywania tej oceny i nie upoważniają ani dyrektorów szkół ani organów sprawujących nadzór pedagogiczny do dodatkowego regulowania kwestii dokonywania oceny pracy" - podkreśla wiceminister.

W ocenie Piontkowskiego, "można uznać za niemal pewne, że uchylenie przepisów dotyczących punktowej skali oceny poziomu spełnienia kryteriów oceny pracy nie tylko nie zapobiegnie funkcjonowaniu w szkołach różnorakich pomocniczych dokumentów służących dokonywaniu oceny pracy nauczycieli, ale wręcz spowoduje ich zwielokrotnienie". 

"Zatem rezygnacja z przepisów rozporządzenia dotyczących punktowej skali oceny poziomu spełnienia kryteriów oceny pracy może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego przez związki zawodowe, gdyż jeszcze więcej dyrektorów szkół może widzieć potrzebę doprecyzowania przepisów w tym zakresie w drodze wewnątrzszkolnych regulaminów" - konkluduje Piontkowski.

Wiceminister zapewnia jednocześnie, że "wszelkie propozycje, uwagi czy spostrzeżenia związków zawodowych zrzeszających nauczycieli są dla ministerstwa bardzo ważne przy dokonywaniu ewaluacji wprowadzonych regulacji".

"Dlatego też dialog w sprawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli został podjęty ze wszystkimi reprezentatywnymi związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli" - deklaruje Piontkowski.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA