REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEiN: pismo do kuratoriów w sprawie ocen nauczycieli. Dyrektorzy szkół łamią przepisy

MEiN pismo do kuratoriów w sprawie ocen nauczycieli. Dyrektorzy szkół łamią przepisy
MEiN pismo do kuratoriów w sprawie ocen nauczycieli. Dyrektorzy szkół łamią przepisy
Media

REKLAMA

REKLAMA

MEiN: dyrektorzy szkół nie mają prawa do wprowadzania dodatkowych dokumentów przy ocenie nauczycieli.

Ocena nauczyciela – podstawa prawna

Podstawę do oceny pracy nauczycieli i dyrektorów szkół stanowią wyłącznie: Karta Nauczyciela i rozporządzenie MEiN, zbędne są jakiekolwiek dodatkowe akty wewnętrzne dyrektora szkoły czy organu prowadzącego jak np. tworzone w poszczególnych szkołach karty pomocnicze do oceny nauczycieli - głosi stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki.

REKLAMA

Pismo do kuratoriów w sprawie ocen nauczycieli

Jak poinformował wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, pisma z prośbą o przypomnienie tych reguł dyrektorom zostały skierowane do wszystkich kuratorów oświaty.

Stanowisko MEiN jest reakcją na wystąpienie Związku Nauczycielstwa Polskiego, który zaapelował do ministra o dokonanie nowelizacji rozporządzenia z 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli (Dz. U. poz. 1822). ZNP wnosił o uchylenie "przepisów dotyczących wartości punktowych odnoszących się do poziomu spełniania kryteriów oceny pracy nauczycieli".

Problem opisał też DGP:

Czy dyrektorzy szkół mogą tworzyć pomocnicze karty oceny pracy nauczycieli?

REKLAMA

"W związku z informacjami Związku Nauczycielstwa Polskiego o tworzeniu przez dyrektorów szkół pomocniczych kart oceny pracy nauczycieli do wszystkich kuratorów oświaty zostały skierowane pisma z prośbą o przypomnienie dyrektorom, że podstawę prawną dokonywania oceny pracy nauczycieli i dyrektorów szkół stanowią wyłącznie: ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli" - głosi odpowiedź wiceministra Piontkowskiego na interpelację poselską w tej sprawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Obowiązujące rozporządzenie, które uszczegóławia kryteria oceny pracy określone w ustawie, jest wystarczającym narzędziem do ustalenia miarodajnej oceny pracy nauczyciela. Zbędne są zatem jakiekolwiek dodatkowe akty wewnętrzne dyrektora szkoły czy organu prowadzącego szkołę w tym zakresie lub dodatkowe karty pomocnicze oceniania tworzone w poszczególnych szkołach" - podkreśla Piontkowski.

Według wiceministra, podejmowanie teraz decyzji o kolejnej nowelizacji przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli byłoby przedwczesne. 

"Ewaluacja funkcjonowania wprowadzonych rozwiązań wymaga odpowiedniego czasu ich obowiązywania, a obecnie dokonywane są dopiero pierwsze oceny pracy na podstawie rozporządzenia z dnia 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli i w większości przypadków jeszcze nie zostały zakończone" - oświadczył Piontkowski.

Czy będzie zmiana rozporządzenia o ocenianiu nauczycieli?

W ocenie wiceszefa MEiN, przewidziane obecnie w rozporządzeniu rozwiązanie dotyczące punktowej skali oceny poziomu spełnienia kryteriów oceny pracy zapewnia "pewną jednolitość i porównywalność ocen pracy nauczycieli i dyrektorów szkół w kraju, a także przeciwdziała ich subiektywizacji". 

REKLAMA

"Brak tej regulacji może prowadzić do sytuacji, że dyrektorzy szkół i nauczyciele będą różnie oceniani za poszczególne kryteria, w zależności od podejścia oceniającego, a przez to oceny te będą dokonywane inaczej w każdej szkole. Ponadto obecne rozwiązanie sprzyja podnoszeniu jakości pracy nauczycieli pozwalając na porównywanie uzyskanych wyników (punktów) w poszczególnych obszarach pracy nauczyciela na różnych etapach jego rozwoju zawodowego" - wskazuje Piontkowski.

"Przepisy ustawy – Karta Nauczyciela oraz rozporządzenia w sprawie oceny pracy nauczycieli wyczerpująco regulują procedurę dokonywania oceny pracy nauczyciela oraz kryteria dokonywania tej oceny i nie upoważniają ani dyrektorów szkół ani organów sprawujących nadzór pedagogiczny do dodatkowego regulowania kwestii dokonywania oceny pracy" - podkreśla wiceminister.

W ocenie Piontkowskiego, "można uznać za niemal pewne, że uchylenie przepisów dotyczących punktowej skali oceny poziomu spełnienia kryteriów oceny pracy nie tylko nie zapobiegnie funkcjonowaniu w szkołach różnorakich pomocniczych dokumentów służących dokonywaniu oceny pracy nauczycieli, ale wręcz spowoduje ich zwielokrotnienie". 

"Zatem rezygnacja z przepisów rozporządzenia dotyczących punktowej skali oceny poziomu spełnienia kryteriów oceny pracy może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego przez związki zawodowe, gdyż jeszcze więcej dyrektorów szkół może widzieć potrzebę doprecyzowania przepisów w tym zakresie w drodze wewnątrzszkolnych regulaminów" - konkluduje Piontkowski.

Wiceminister zapewnia jednocześnie, że "wszelkie propozycje, uwagi czy spostrzeżenia związków zawodowych zrzeszających nauczycieli są dla ministerstwa bardzo ważne przy dokonywaniu ewaluacji wprowadzonych regulacji".

"Dlatego też dialog w sprawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli został podjęty ze wszystkimi reprezentatywnymi związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli" - deklaruje Piontkowski.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. Siekierski: Musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli – powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi 26 lutego 2024 r. w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy na KPO? Ekspert: 43 inwestycje zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  REKLAMA

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  REKLAMA

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA