REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

Od 10 X 2023 r. wnioski o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. 4 Terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku
Od 10 X 2023 r. wnioski o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. 4 Terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister Cyfryzacji wyznaczył 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli. W 2023 r. skorzystają z tego tylko nauczyciele klas IV-VIII i pracownicy pedagogiczni związani z tymi klasami (około 360 000 osób).
rozwiń >

Bony przyznała USTAWA z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli i odpowiednie rozporządzenie. Pełna treść projektu rozporządzenia w pliku Word w artykule poniżej. 

REKLAMA

Bon 2500 zł na zakup laptopa

Bon można wykorzystać wyłącznie na zakup laptopa. Już po złożeniu wniosku przez nauczyciela i szkołę istotne są kody przesłane na adres emailowy nauczyciela i jego telefon komórkowy.  

Poniżej linkami z wzorami wniosków i instrukcja Ministra Cyfryzacji: 

Kto nie dostanie bonu 2500 zł?

Z możliwości złożenia wniosku w październiku 2023 r. zostali wyłączeni nauczyciele klas 1-3 szkół podstawowych i wszyscy nauczyciele szkół ponadpodstawowych. 

„Pozostałe grupy nauczycieli, które są uprawnione do otrzymania bonu, np. nauczyciele nauczania początkowego, będą mogli skorzystać z bonu najpóźniej w przyszłym roku. Działamy etapowo” – podkreślił Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W osobnym komunikacie MC sprecyzowało, że nauczyciele pominięci w październiku 2023 r. otrzymają bony do końca roku szkolnego 2023/2024 r. 

Jest to diametralna różnica w stosunku do sytuacji z okresu ogłoszenia, że nauczyciele nie otrzymają podwyżek w 2023 r., ale otrzymają nagrodę 1125 zł brutto i bon 2500 zł. Nikt wtedy nie informował nauczycieli, że część z nich nie otrzyma bonu w październiku 2023 r., a ostateczny termin rozliczenia projektu "bon 2500 zł", to czerwiec 2024 r.

Pełna treść komunikatu MC:

"Nieprawdą jest, że nie wszyscy nauczyciele otrzymają bon na laptop w ramach projektu zawartego w ustawie o rozwoju kompetencji cyfrowych. Bon o wartości 2500 zł trzymają wszyscy uprawnieni nauczyciele, natomiast działanie zostało podzielone na etapy i w pierwszej kolejności możliwość skorzystania z bonu będą mieli nauczyciele, którzy m.in. uczą w klasach 4-8 szkół podstawowych. Kolejne grupy nauczycieli otrzymają wsparcie do końca trwającego roku szkolnego."

Autopromocja

Uzasadnienie dlaczego Minister Cyfryzacji przyznał bon w październiku 2023 r. tylko części nauczycieli w poniższym artykule:

UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

Od 10 X 2023 r. można składać wnioski o bon 2500 zł na laptop

Termin na złożenie przez uprawnionego nauczyciela albo pracownika pedagogicznego wniosku w celu otrzymania bonu wynosi 30 dni od dnia:

1) 10 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII publicznych szkół podstawowych (grupa 1);

2) 11 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach IV–VIII niepublicznych szkół podstawowych (grupa 2);

REKLAMA

3) 12 października 2023 r. – dla wychowawców i nauczycieli wykładających wszystkie przedmioty w klasach odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych, a także  w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystyczne (grupa 3)j;

4) 13 października 2023 r. – dla innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także  niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, przyporządkowanych do klas IV–VIII publicznych i niepublicznych szkół podstawowych lub klas odpowiadających klasom IV–VIII szkoły podstawowej w publicznych szkołach artystycznych a także niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej (grupa 4).

Projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji [Word]

Powyższe terminy wynikają z poniższego projektu rozporządzenia:

projekt rozporządzenia w Wordzie

 

Jaka jest procedura składania wniosku o przyznanie bonu?

Nauczyciel ujęty w grupie nauczycieli uprawnionych do otrzymania bonu, w celu otrzymania bonu, składa za pośrednictwem dyrektora szkoły, wniosek do organu prowadzącego szkołę, zawierający imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL, numer telefonu komórkowego oraz adres poczty elektronicznej w terminie 30 dni od 10-13 X 2023 r.

Organ prowadzący szkołę w terminie kolejnych 30 dni od dnia otrzymania wniosku, składa jeden wniosek dla wszystkich nauczycieli uprawnionych do otrzymania bonu w systemie teleinformatycznym.

Szkoła nie uwzględni każdego wniosku nauczyciela z klas IV-VIII

UWAGA! Organ prowadzący szkołę nie składa wniosku o przyznanie bonu, jeżeli nauczyciel na dzień złożenia wniosku:

1) pozostaje w stanie nieczynnym, przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopie dla poratowania zdrowia;

2) jest zawieszony w pełnieniu obowiązków na podstawie art. 85t ust. 1-3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela;

3) przebywa na urlopie bezpłatnym, trwającym nie krócej niż 14 dni;

4) jest urlopowany lub całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 854).

Ustalenie prawa do bonu 2500 zł na laptop dla nauczyciela klas IV-VIII 

Cała procedura przyznania i skorzystania z bonu 2500 zł odbędzie się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego:

 1. Ustalenie prawa do bonu następuje na podstawie pozytywnie zweryfikowanego wniosku w systemie teleinformatycznym.
 2. Rozstrzygnięcie w sprawie ustalenia prawa do bonu nie wymaga wydania decyzji.
 3. Kod potwierdzający przyznanie bonu jest przekazywany za pośrednictwem systemu teleinformatycznego na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej nauczyciela.
 4. Dokonanie płatności za pomocą bonu następuje z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.
 5. Potwierdzenie płatności następuje po wprowadzeniu w systemie teleinformatycznym kodu przekazanego na numer telefonu komórkowego nauczyciela.

Co z danymi osobowymi

W celu realizacji bonu, w szczególności ustalenia prawa nauczyciela do otrzymania bonu, zapewnienia możliwości dokonania płatności za pomocą bonu, w celach ewidencyjnych, weryfikacyjnych, kontrolnych i audytowych, są przetwarzane następujące dane osobowe nauczyciela oraz osoby składającej wniosek upoważnionej do reprezentowania organu prowadzącego szkołę:

 1. imię (imiona) i nazwisko;
 2. numer PESEL;
 3. numer telefonu komórkowego;
 4. adres poczty elektronicznej.
 

Podstawa prawna dla wyznaczenia terminów składania wniosku o bon 2500 zł na laptop

Wynika z rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych. Obecnie rozporządzenie jest na etapie prac końcowych w MC.

Rozporządzenie realizuje art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (Dz. U. poz. 1369).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • A
  2023-10-02 17:36:14
  To jest po prostu chamstwo że strony ministerstwa!!!
  1
 • Ola
  2023-10-03 11:12:26
  Pod koniec września zmienić treść rozporządzenia to jest żenada....
  2
 • Teresa
  2023-10-03 11:17:51
  Kaska się skończyła
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

REKLAMA

Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

REKLAMA

Twój numer PESEL mógł zostać upubliczniony? Teraz możesz to bezpiecznie sprawdzić

Obawiasz się, że Twoje dane mogły zostać upublicznione w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB? Możesz to sprawdzić na rządowej stronie "Bezpieczne dane". Najlepiej robić to regularnie. 

W Polsce stosujemy 30 razy więcej antybiotyków niż innych krajach UE. Bakterie uodparniają się na antybiotyki. Naukowcy: infekcje bakteryjne będą zabijać więcej ludzi niż na nowotwory

Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rosnąca oporność na antybiotyki będzie powodować 10 mln zgonów rocznie - ostrzegają eksperci. Polska jest jednym z krajów, które przodują w stosowaniu antybiotyków, w 2022 r. wykupiono w naszym kraju 45 mln opakowań tych leków – alarmują.

REKLAMA