REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus skomplikował kwestię bonifikaty?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Wśród właścicieli mieszkań oraz domów pojawiły się pytania dotyczące opłaty przekształceniowej za 2020 rok./Fot. Shutterstock
Wśród właścicieli mieszkań oraz domów pojawiły się pytania dotyczące opłaty przekształceniowej za 2020 rok./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla niektórych osób uwłaszczenie gruntów pod blokami i domami to już historia. Warto jednak pamiętać, że wiele postępowań w tej sprawie wydłużyło się przez koronawirusa.

Część właścicieli nieruchomości mieszkaniowych zdążyła już nawet zapomnieć o kwestiach związanych z przekształceniem gruntów pod blokami i domami. Mowa o osobach, w przypadku których cała procedura zakończyła się bardzo szybko. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że do początku epidemii koronawirusa wielu Polaków nie otrzymało jeszcze informacji dotyczących samego przekształcenia lub udzielonej bonifikaty.

REKLAMA

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Wspomniany wirus niestety znacząco spowolnił postępowania związane z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność. Właśnie dlatego wśród właścicieli mieszkań oraz domów pojawiły się pytania dotyczące opłaty przekształceniowej za 2020 rok. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili odpowiedzieć na te pytania. Przy okazji warto również wyjaśnić sytuację osób, które wciąż czekają na informacje o wysokości podatku od nieruchomości za 2020 rok.

Termin opłaty przekształceniowej przesunięto na połowę 2020 r.

REKLAMA

Z punktu widzenia właścicieli mieszkań i domów, szczególnie ważną kwestią jest termin wnoszenia opłaty przekształceniowej za 2020 r. Wielu takich właścicieli nieruchomości wnioskowało już bowiem o bonifikatę i wcześniej wniosło całą opłatę dotyczącą 2019 r. Po wydaniu decyzji w sprawie bonifikaty, wszystkie dotychczasowe płatności powinny zostać odpowiednio rozliczone. Tym niemniej, część właścicieli lokali i domów nie chciałaby wpłacać na rzecz urzędu miasta lub gminy kolejnych środków, które i tak zostaną zwrócone po podjęciu pozytywnej decyzji o bonifikacie.

Rząd dostrzegł ten problem i dlatego na przełomie I kw. oraz II kw. 2020 r. uchwalono odpowiednie regulacje. Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 568) informuje, że termin wnoszenia opłaty przekształceniowej za 2020 r. został przesunięty na 30 czerwca 2020 r. Odpowiednią korektę wprowadzono również w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. 2018 poz. 1716). Artykuł 20 ustęp 1a wspomnianej ustawy mówi, że: „Opłatę należną za rok 2020 wnosi się w terminie do dnia 30 czerwca 2020 r.”. Przepisy dają również ministrowi właściwemu do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa prawo ponownego przesunięcia wspomnianego terminu (nie później jednak niż do 31 grudnia 2020 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne przedłużenie terminu dotyczy opłaty za użytkowanie …

Przepisów dotyczących opłaty przekształceniowej nie należy mylić z regulacjami, które znów wydłużyły termin płatności tegorocznych opłat za użytkowanie wieczyste (do 31 stycznia 2021 r.). Takie rozwiązanie zawiera tzw. tarcza antykryzysowa 4.0, czyli ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID19 (Dz.U. 2020 poz. 1086).

Analiza wydanych rozporządzeń wskazuje, że podobnego przedłużenia terminu zapłaty nie przewidziano w przypadku opłaty przekształceniowej. Nie wszystkie samorządy domagają się jednak pilnej płatności od osób, które nie przekazały pieniędzy do 30 czerwca 2020 r. (zwłaszcza, gdy wcześniej właściciel nieruchomości złożył wniosek o bonifikatę).

Bez decyzji wymiarowej nie trzeba płacić podatku za 2020 rok

W ramach nawiązania do opisywanej kwestii, eksperci portalu RynekPierwotny.pl przypominają również, że wielu prywatnych właścicieli domów, lokali i działek nie otrzymało jeszcze decyzji wymiarowych, które dotyczą podatku od nieruchomości za 2020 r. Część samorządów wstrzymała się bowiem z wysyłką i doręczaniem wspomnianych dokumentów aż do czasu zakończenia epidemii. Opisywana sytuacja nie oznacza jednak kłopotów dla prywatnych podatników. Wręcz przeciwnie - nie muszą oni regulować podatku za 2020 r. aż do czasu otrzymania decyzji wymiarowej. Na decyzje wymiarowe powinni czekać wszyscy właściciele nieruchomości będący osobami prywatnymi.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA