REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus skomplikował kwestię bonifikaty?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Wśród właścicieli mieszkań oraz domów pojawiły się pytania dotyczące opłaty przekształceniowej za 2020 rok./Fot. Shutterstock
Wśród właścicieli mieszkań oraz domów pojawiły się pytania dotyczące opłaty przekształceniowej za 2020 rok./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla niektórych osób uwłaszczenie gruntów pod blokami i domami to już historia. Warto jednak pamiętać, że wiele postępowań w tej sprawie wydłużyło się przez koronawirusa.

Część właścicieli nieruchomości mieszkaniowych zdążyła już nawet zapomnieć o kwestiach związanych z przekształceniem gruntów pod blokami i domami. Mowa o osobach, w przypadku których cała procedura zakończyła się bardzo szybko. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że do początku epidemii koronawirusa wielu Polaków nie otrzymało jeszcze informacji dotyczących samego przekształcenia lub udzielonej bonifikaty.

REKLAMA

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Wspomniany wirus niestety znacząco spowolnił postępowania związane z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność. Właśnie dlatego wśród właścicieli mieszkań oraz domów pojawiły się pytania dotyczące opłaty przekształceniowej za 2020 rok. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili odpowiedzieć na te pytania. Przy okazji warto również wyjaśnić sytuację osób, które wciąż czekają na informacje o wysokości podatku od nieruchomości za 2020 rok.

Termin opłaty przekształceniowej przesunięto na połowę 2020 r.

REKLAMA

Z punktu widzenia właścicieli mieszkań i domów, szczególnie ważną kwestią jest termin wnoszenia opłaty przekształceniowej za 2020 r. Wielu takich właścicieli nieruchomości wnioskowało już bowiem o bonifikatę i wcześniej wniosło całą opłatę dotyczącą 2019 r. Po wydaniu decyzji w sprawie bonifikaty, wszystkie dotychczasowe płatności powinny zostać odpowiednio rozliczone. Tym niemniej, część właścicieli lokali i domów nie chciałaby wpłacać na rzecz urzędu miasta lub gminy kolejnych środków, które i tak zostaną zwrócone po podjęciu pozytywnej decyzji o bonifikacie.

Rząd dostrzegł ten problem i dlatego na przełomie I kw. oraz II kw. 2020 r. uchwalono odpowiednie regulacje. Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 568) informuje, że termin wnoszenia opłaty przekształceniowej za 2020 r. został przesunięty na 30 czerwca 2020 r. Odpowiednią korektę wprowadzono również w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. 2018 poz. 1716). Artykuł 20 ustęp 1a wspomnianej ustawy mówi, że: „Opłatę należną za rok 2020 wnosi się w terminie do dnia 30 czerwca 2020 r.”. Przepisy dają również ministrowi właściwemu do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa prawo ponownego przesunięcia wspomnianego terminu (nie później jednak niż do 31 grudnia 2020 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne przedłużenie terminu dotyczy opłaty za użytkowanie …

Przepisów dotyczących opłaty przekształceniowej nie należy mylić z regulacjami, które znów wydłużyły termin płatności tegorocznych opłat za użytkowanie wieczyste (do 31 stycznia 2021 r.). Takie rozwiązanie zawiera tzw. tarcza antykryzysowa 4.0, czyli ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID19 (Dz.U. 2020 poz. 1086).

Analiza wydanych rozporządzeń wskazuje, że podobnego przedłużenia terminu zapłaty nie przewidziano w przypadku opłaty przekształceniowej. Nie wszystkie samorządy domagają się jednak pilnej płatności od osób, które nie przekazały pieniędzy do 30 czerwca 2020 r. (zwłaszcza, gdy wcześniej właściciel nieruchomości złożył wniosek o bonifikatę).

Bez decyzji wymiarowej nie trzeba płacić podatku za 2020 rok

W ramach nawiązania do opisywanej kwestii, eksperci portalu RynekPierwotny.pl przypominają również, że wielu prywatnych właścicieli domów, lokali i działek nie otrzymało jeszcze decyzji wymiarowych, które dotyczą podatku od nieruchomości za 2020 r. Część samorządów wstrzymała się bowiem z wysyłką i doręczaniem wspomnianych dokumentów aż do czasu zakończenia epidemii. Opisywana sytuacja nie oznacza jednak kłopotów dla prywatnych podatników. Wręcz przeciwnie - nie muszą oni regulować podatku za 2020 r. aż do czasu otrzymania decyzji wymiarowej. Na decyzje wymiarowe powinni czekać wszyscy właściciele nieruchomości będący osobami prywatnymi.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA